Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Роман шукає 📚 - Українською

Читати книгу - "Роман шукає"

265
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Роман шукає" автора Микола Васильович Білкун. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 81 82 83 ... 100
Перейти на сторінку:
за того оленя, на якому вони сюди приїхали…

Маша заходилася примащувати олією вінегрет, а Гоша пошепки коментував те, що хлопці роблять у хаті, за причиненими дверима…

— Стіл чимось накривають… Пляшку витягли… Другу… Бляшанка вже на столі, а це щось м’яке… Щоб це могло бути?

Славко прочинив двері на кухню й весело заспівав:


Накривайте столи та ще й килимами! Радуйся!..

Маша й Гоша під цей урочистий спів рушили в кімнату, але поперед них туди вбіг Костик і аж присів від захоплення.

— Господи!.. — тільки й сказала Маша.

Татаркуваті її очі сяяли від зворушення. Здавалося, в хаті все оновилося: ніби скатертина, якою хлопці накрили стіл, поділилася своїми барвами із стінами, меблями, завісою — з усім, що було в кімнаті. Скатертина й справді була такою святковою, такою врочистою, ніби на неї вихлюпнулась фарбами радість від того, що перемогли, що живемо, що мир настав…

«Професор трафаретних наук» Валентин приніс у чотирнадцяту палату кольоровий малюнок — перський килим. За цим зразком Славко, Мартин і Анципер, перевівши гору картону, зробили аж сім трафаретів і розмалювали звичайне біле полотно так, що навіть Валентин головою похитував: «Ну, товариші, це вже хоч у музей вішай!»

А на цій скатертині статечно височіли дві зелені пляшки «магазинної» горілки. Банки тушонки та бляшанки з рибними консервами додавали столу вишуканості, оселедець поблискував масними боками, копчена ковбаса запаморочливо пахла, дві білі хлібини вабили око.

— А де вінегрет? — спитав Ігор. — Саме його бракує до цього столу.

Маша поглянула на нього вдячно, бо не знала, нести їй вінегрет чи. ні, щоб не скомпрометував він своїм убогим виглядом таке шляхетне сусідство.

Костик видерся на стілець — з підлоги йому погано видно. А коли роздивився, що є на столі, гучно потягнув носиком, ніби вбираючи в себе всі ці запахи, аж примружився від задоволення і якось по-дорослому сказав:

— Ого!

Всі засміялися, а хлопчик обвів дорослих круглими очима і, не розуміючи, чому вони сміються, додав:

— Багато.

— Чого багато? — спитав Ігор.

— Їсти багато.

— Їж на здоров’я, швидше ростимеш! — запросив Ігор.

Вони випили по чарці за щасливу сім’ю, за новосілля, за сина Суворових. Костик старанно жував ковбасу і уважно придивлявся до того, як Ігор накладав собі на тарілку гірку вінегрету, як ложкою зробив у центрі цієї гірки заглиблення і вклав туди тушонку. І тут раптом спитав про те, що його весь час, видно, цікавило:

— А як ви будете багато їсти, у вас виросте нога?

— Може, й виросте, — не наважився розчарувати Костика Ігор.

— А в мого тата уже дві ноги, — похвалився хлопчик.

Маша скоса кинула погляд на чорні Гошині окуляри і чи то засміялася, чи то схлипнула:

— Вечеряй, Костику, і — спати.

— Зачекайте, — зупинив Ігор. — Костикові Дід-Мороз передав особистого подарунка від Снігуроньки…

Ігор поліз до кишені й витяг звідти високу квадратну коробку драже. Костик нетерпляче відколупнув кришечку.

— Цукерки? — зрадів він і авторитетно додав: — Їх треба їсти з хлібом.

— Правильно, — підтримав його Мартин. — Усе треба їсти з хлібом. Без винятку. Солдати, Костику, вміють їсти з хлібом пшоняну й гречану каші, і лапшу, і макарони, і навіть вареники. Такі вони, солдати переможної армії. А ти будеш солдатом?

— Буду. Як тато.

— Заспіваймо, — запропонував Славко.

Хлопці нерішуче перезирнулися. За війну наспівалися вони доволі. Співали навіть тоді, коли не хотілося співати, а хотілося їсти, спати, хотілося привалитися до стіни, до дерева, а то й на грузькій дорозі вкластися, — і не помічати, що навколо брудно, вогко, холодно, що шинель хоч викручуй… Спати, лежати, мовчати, ні про що не думати, нічого не чути і нічого не знати.

Але старшина: «Запєвай!» і…


Вставай, страна огромная, Вставай на смертный бой, С фашистской силой темною, С проклятою ордой…

Спершу ці звуки несміливі, а потім міцніють, випростовуються, і вже всі підхоплюють дружно:


Пусть ярость благородная Вскипает, как волна-а-а…

І зараз Гоша гучним голосом ротного заспівувача почав:


Вставай, страна огромная, Вставай на смертный бой…

Вони підхопили, а Костик їв цукерки з хлібом і захоплено слухав, як тато й татові друзі співають справжню солдатську пісню.

Вони сиділи в теплі й затишку, співали й їли, сміялися й розмовляли. Просто за столом заснув Костик, і Маша однесла його за ширмочку у ліжечко, а потім знову повернулася до столу. Навіть не помітили, коли провели старий рік, коли настав Новий. У чорній тарілі репродуктора пролунали удари.

— Це ж куранти! — схопився Ігор.

Мартин кинувся наливати в чарки горілку.

— Сім… вісім… дев’ять… десять… — лічив Славко удари курантів.

Ігор підніс свою чарку, всі встали.

— З Новим роком! — сказав він. — З новим щастям! Оце переходимо ми у Новий рік разом з усією Вітчизною нашою, як переходять із темряви в світло, із холоду в тепло, із горя в радість. Мріяли ми, кожен із нас, у важкі фронтові ночі, що зберемося колись при електричному світлі, в кімнаті з незатуленими вікнами, що буде

1 ... 81 82 83 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Роман шукає», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Роман шукає"