Читати книгу - "Пан Тадеуш, Адам Міцкевич"
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пан Тадеуш" автора Адам Міцкевич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💛 Поезія. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.
Шрифт:
-
+
Інтервал:
-
+
Добавити в закладку:
Добавити
Перейти на сторінку:
Гервазій тихо мовив, — А як він смерть тобі сьогодні уготовив, То не мені тебе тривожить і смутить! Скажу лише одно: це, може, й звеселить Тебе, нещасного… Я досі з тим ховався… Як Стольник кровію в конанні обливався, А я помститися на шаблі заприсяг, — До брами руку він знесилену простяг І нею знак хреста зробив тобі навздогін… Вже говорить не міг… Вже чувся тільки стогін… Я зрозумів: тебе простив він до кінця… У мене в пам'яті була хвилина ця, Але про неї я не говорив нікому, Жадний помститися…» Тим часом од утоми Недужий ніби сном тривожним задрімав, І тиші мертвої зловісний час настав. Аж раптом із листом вбігають до кімнати — Для Яцька. Він Судді листа велить читати І мовчки слухає. Була то новина, Що оголошена вже Кесарем війна, Що генеральний сейм збирається в Варшаві, І що, на давньому спираючися праві, До Польщі приєднать ухвалено Литву. «Я вірив, що таки до цього доживу, — Шепнув поранений, — тепер умру в спокої!» Дзвінок на ті слова почувся за стіною: Прибув закликаний до сповіді плебан… Досвітнє золото прорізало туман, І переливчасте проміння затремтіло, Чоло недужого освітлюючи біле, — І тихо він заснув навіки, мов святий У діамантовій короні дорогій.
КНИГА ОДИНАДЦЯТА
РІК 1812-й
Весняні віщування. Прихід військ. Служба божа. Урядова реабілітація покійного Яцька Сопліци. З розмови Гервазія та Протазія можна догадатись про близький кінець процесу. Залицяння улана до дівчини. Розв'язується суперечка про Куцого й Сокола. Гості починають бенкетувати. Вождям представляють пари наречених. О вікопомний рік! І досі в нашім краї Наш селянин тебе врожайним називає, Воєнним зве жовнір. Про тебе гомоніть Старі збираються, про тебе спів бринить, Ти ознаймований прийшов небесним чудом, Глуха про тебе вість котилась поміж людом, Передчуття будив ти радісні й сумні! Коли застояну, змарнілу навесні Худобу пастухи вигонили на поле, Вона, як ще того не бачено ніколи, Що мала пастися, — качалась і ревла: Тривога в реві тім чудна якась була. Селяни, ідучи на оранку з плугами, Не відкликалися безжурними піснями, Весну вітаючи, буяння і тепло. Ні: кожен, зморщивши задумане чоло, На захід поглядав, немовби звідти мали Явитись чудеса, прийти щось небувале. І поміж птицями багато дивних див: Дочасно чорногуз на сосну прилетів, Де вже не рік, не два гніздо його чорніло, — І крила розіп'яв, неначе прапор білий,[185] Дочасно ластівок згромаджені полки Летять над водами, рухливі та легкі, І кубла зліплюють з берегової глини; Чутно, як у гаю надвечір валюш[186] лине Гусині гомонять у небі табуни І журавлів ключі з ясної вишини Дзвенять, кружляючи повільно над болотом. Усі дивуються: чому так рано? Що там Із краю теплого мандрівних птиць жене? Аж інших чути птиць ячання голосне. Мов сивок та шпаків летять веселі зграї, Султанів та знамен барвисте море грає, По взгір’ях котиться, мигтить удалині. Кіннота! Дивна бронь, убори все чудні! Полк їде за полком, гармати поміж ними Шумують талими снігами весняними; Шапки чорніють ген, полискують штики, — Ідуть, як мурашня, піхотні вояки, На північ держать путь, подібні птаству тому, Що, вирій кинувши, вертається додому, Інстинктом гонене якимось неясним. Гармати, коні, люд в озброєнні тяжкім, У строях військових, — усе пливе рікою, Гуде й шумить удень і пізньою порою, Земля дрижить — і грім лунає із-за гір. Війна прийшла, війна! У віковічний бір, Де бульботав глухар і вив неситий звір, Од неї відгуки зненацька налетіли. Мисливець, у гаях та в пущах посивілий, Що досі знав лише ведмедячі сліди, Орлині поклики, шум дерева й води, Уперше слухає далекий грім гармати; Серед поляни зубр спинився волохатий, Чудне видовище уздрівши в гущині: Граната іскри там сипнула огняні, З ревінням лопнувши. Він пелехату гриву Наїжив з остраху і вперше полохливо Утік, не знаючи, від чого утіка; Он куля свиснула і вдарила, дзвінка,
Перейти на сторінку:
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пан Тадеуш, Адам Міцкевич», після закриття браузера.
Подібні книжки до книжки «Пан Тадеуш, Адам Міцкевич» жанру - 💙 Сучасна проза / 💛 Поезія:
Коментарі та відгуки (0) до книги "Пан Тадеуш, Адам Міцкевич"