Читати книгу - "Мертвим не болить"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Знов закривавився...
Він знеможено скинув зі своїх плечей рушниці й сів, де стояв, на суху, присипану глицею землю. Щось поміркувавши, Сущеня рішуче стягнув через голову свою чорну залізничну сорочку, швиденько скинув несвіжу, вицвілу від давності майку.
— Ет, ні чорта вже не поможе, — недовірливо сказав Войцик. — Тут уже стільки натекло...
Схилившись над пораненим, вони знову розгорнули поли мокрої шинельки, удвох почали обв'язувати майкою живіт. Щоб вона якось трималася там, витягнули із штанів вузький цупкий ремінчик і підперезали живіт поверх майки.
— Мені, видать, усе, — кволо простогнав Буров і помовчав. — Не донесете...
Удвох вони мовчки посиділи над ним, відпочиваючи і напружено думаючи, як бути далі, і Войцик озвався перший:
— Треба підводу. А так, звичайно...
Щось міркуючи, він дивився вперед у затуманений простір вузької просіки, з одного боку якої стояла стіна старого лісу, а з другого — зеленів кучерявий гущак молодого, рядками посіяного соснячка. Деревця не дуже й виросли, але все ж дружно тягнулися вгору, утворивши високуватий, у два-три людські зрости, непролазний гущак. Мабуть, там можна було сховатися, іншого схову в цьому бору ніде поблизу не було.
Тільки вони взялися за Бурова, щоб нести його туди, як знову здалеку забахкало, та так часто, що вони знерухоміли. Кілька хвилин слухали з пекельною мукою на обличчях, потім схаменувся Войцик:
— Давай швидше туди, у сосняк!..
Обидва, задихавшись, принесли пораненого на край соснячка і, розгортаючи його колючі нетрі, продерлися ще кроків із двадцять. Тут справді було тихо, місце для схову цілком підходяще, і вони, натрапивши на велику прогалинку, поклали на дрібну травичку змученого Бурова.
— Де це... стріляють? — тихо запитав той, не підіймаючи запалих повік.
— А чорт їх відає! — сказав Войцик. — Десь там, у тім боці.
— У Бабичах?
— Може, і в Бабичах. Але ти лежи. Мо, розстараємося підводи — вивеземо.
— Розстараємося... — непевно промовив Буров і знов сумно і надовго затих.
Вони вдвох тісно сиділи поруч і крутили на всі боки головами, слухаючи ліс, та щось нічого не було чути. Тільки шумів (аж свистів у гущаку) вітер та, трясця б на неї, десь почала скрекотати сорока, — щоб вона хоч не навела когось на цю прогалину, подумав Войцик. Вони вже добре находилися по лісі, мабуть, і часу минуло чимало. У такий короткий день, знав Войцик, не зауважиш, як ранок стане вечором. Певно, слід було діяти, поки не почало темніти, а то в темряві та в незнайомій місцевості дуже просто потрапити в біду.
Треба йти добувати підводу. Тільки хто піде?
— Сущеня, — сказав Войцик, — ти тут знаєш дещо. Де село, знаєш?
Сущеня заклопотано вдивлявся в сосняк, послухав, подумав:
— Так, Бабичі там десь, під пущею. А може, ми їх уже проминули?
— Це там, де стріляли?
— Ну.
— То йди по підводу, — сказав Войцик.
Сущеня встав, хотів щось сказати, мабуть, на прощання. Але не встиг він, пригнувшися, ступити в гущавину, як Войцик його спинив.
— Ні, чекай! Усе ж піду я, — вирішив він. — А ти сиди тут, пильнуй.
— Добре, — слухняно відповів Сущеня, знов сідаючи біля бахматої, з обвислими лапами сосни.
Войцик тим часом почав швидко збиратися в дорогу: підняв із землі буровський карабін, заклав за спину, взяв у руки рушницю, зручніше насунув на голову свою козирчасту кепку. Він уже ступив був у сосняк, але знизу тихо озвався Буров:
— Граната... А де граната?
Поранений обмацав руками запалі груди і знову знерухомів. Войцик кинув на Сущеню довгий погляд.
— Я не брав, — сказав Сущеня. — Може, загубили вночі?
Буров опритомнів, поморщився і сказав Войцику:
— Ти дай мені наган.
— Наган? На, візьми, звичайно.
Вийнявши з кобури чорний міліцейський наган, Войцик уклав його в простягнуту руку Бурова, і той підіпхнув револьвер під стегно. Ремінь з кобурою лишився на Войцику.
— Я постараюся швидко, — бадьоро сказав він. — Коли недалеко.
І поліз у гущак. Сосна поблизу трохи прошурхотіла і стихла, і все навколо стихло. Сорока, чути було, заскрекотіла гучніше, може, погналася за Войциком, подумав Сущеня. Сорока, холера на неї, коли прив'яжеться, то вже не відігнати.
— Ось так, — видихнув у тиші Буров. — Чому я тебе не стрелив у хаті?
Він пожував білими, безкровними устами і змовк, а Сущеня якось ніяково пересмикнувся поруч, — його спина в одній сорочці знов стала мерзнути.
— Стрельнув би тебе, сам би був живий-здоровий.
— Як же було в хаті? — не погодився Сущеня. — Дитина там.
— Дитина... А чому ж не втік, Сущеня? — запитав Буров і насторожився, сповнений безсилої уваги. Сущеня видер із землі пук трави, вибрав з неї найдовшу билинку і розламав навпіл.
— Куди ж мені втікати?
— А до німців?..
— У німців я вже був. Ось, дивись!
Він рвонув за поділ сорочки, підняв її до голови, одночасно повертаючись до пораненого голою сполосованою синіми смугами спиною. Буров ледь розплющив очі і глянув лише раз, повіки його знов зліпилися, і він змовк. А Сущеня вже нервово хапав траву, рвучи її великими вузлуватими пальцями.
— І ти мене ніс? — урешті тихо вимовив Буров.
— Ніс. А що ж мені робити?
— Але ж ти... видав тих, трьох?
— Я нікого не видавав! — раптом стишено скрикнув Сущеня, скочив на ноги і знову сів, уткнувшись обличчям у рукави. — Я нікого не видавав, це мене видали, — сказав він спокійніше. Буров поволі перебирав скривавленими пальцями.
— А чому не повісили? Разом із тими?
Сущеня відповів не відразу, якось розважливо помовчав і кинув геть травину.
— Аби повісили, я б їм тільки «дякую» сказав. Але ж випустили. Думав: навіщо випустили? Думав, знову візьмуть. Не взяли. Два тижні вдома сидів — куди мені було податися? Тепер почав трохи розуміти, чому випустили.
Це правда, тепер він почав розуміти, і розуміння це прийшло поволі, різними
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мертвим не болить», після закриття браузера.