Читати книгу - "Юність Василя Шеремети"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
І от двері відчиняються. Якийсь незнайомий панич. Кира і Мира в буйному танці вальсу. З ними ще пара дівчат, і ті також танцюють. Василь і Євген втискаються в двері. Вони тут, мов два пастухи, що вернулись зо степу. Шапки тримають у руках.
Але ось виривається Мира. Вона покинула свого кавалера і біжить до дверей.
— А! Панове! Прошу, прошу! Кашкети сюди... Прошу... Знайомтесь... Це, панове, колеги з гімназії. Ікс, Ігрек, Зет... Будьте, як вдома. Танцюєте? — глянула на бідного Євгенчика. Носик його зовсім употів. Він щось муркоче під ніс і робить все, що робить Василь. Незґрабно переступає з ноги на ногу. Обережно сідає і потрапляє на власного кашкета, якого поклав перед хвилиною.
А валець кінчається.
— А-а! Панове карандаші! — звертається до них один дебелий парубійко, що допіру випустив з обіймів Кирочку. Вона рожева, як звичайно, але чомусь мовчазна. Вона також підійшла до Василя й Євгена і мовчки подала їм руку. На привітання “карандаші” відповіла Мира:
— Пане книше! Кому, кому, а вам би мовчати...
Василь і Євген пізнають, що всі, що тут, є семінаристи, їх четверо. Мабуть, поповичі. Всі вони старші й поводяться зовсім вільно. Мира намагається підтримати товариство нових гостей. Збоку стоїть старе піяніно. Біля нього сидить пані у чорному. Мира підводить і знайомить з нею Василя та Євгена.
— А-а! Ето ви маладци? — виривається з неї. — Наші дєвочкі часто о вас вєдут разґавори...
Яке недотримання таємниці. “Дєвочкі” ніяковіють, але що ти зробиш з такою балакучою “тьотьою”.
— А каторий із вас Лискєвіч? Ви? Ето тот, каторий? — звертається вона до Мирочки. — Ето ваш брат учітєлєм у семінарії? Да? Очень пріятна... Не стєсняйтєсь, маладой чєлавєк. У нас все сваї...
Так. “Тьотя Катя” дуже Євгенові допомогла. Вона його врятувала. Він уже має співбесідника. Про батька, про парафію, про старшого брата, що викладає в семінарії. Згадали також Валентина. Всі тут його знають.
— Что ж он тепер? П’йот по-старому? — спитала тьотя Катя. Євген здвигнув плечима.
— Дєвочкі, — звернулась тьотя до панночок. — Я єщо заіґраю. Пріґлашайтє нових кавалерові
— У нас дами єщо не пріґлашають, — відповіла одна. А! Це Кира. Вона заговорила. Нарешті.
— Да, — відповідає тьотя. — Но ані стєсняются.
Це для Василя та Євгена погана атестація. Василь покаже, що вони зовсім не “стєсняются”. І як тільки тьотя заграла новий вальсик, Василь одразу підійшов до першої незнайомої і запросив до танцю. Він трохи вайлуватий, але все-таки танцює. За ним пішла і решта. Євген таки не ризикнув. Кира й Мира танцюють також. Василь тримає в обіймах якусь бльондинку. Вона танцює байдуже і на Василеві питання відповідає неуважно. Можливо, вона невдоволена. Але Василеві байдуже. Він танцює, мов божевільний. Крутить і крутить набундючену панночку, аж їй розвіваються кучері. А коли перестали, Василь дерзнув на більше.
— Що ж, — сказав він. — Ніяких фантів, пошти? Ану заграємо!
— Так. Прекрасно! — озвалась тьотя. — Дівчата, заграйте собі, а я тим часом відпочину... Ми колись також грали в фанти...
— У фанти, у фанти! — загомоніли дівчата. Але тут всі оглянулись. Двоє хлопців зайві.
— Не біда! — сказав Василь. — Ми ось два... Я і він, — вказав він на Євгенчика. — Євгене! Ходи. Сідай... Або ні. Я роздаю фант... Сідайте всі. Ти, Євгене, сюди... А зрештою — все одно... Перстень? Так. Перстень. Хто зичить перстеня? Мирочка... У вас бачу перстень... Стягайте...
Василь почуває себе, мов риба у воді. Ніколи цього з ним не було. Навіть ось семінаристи пасують перед ним. Він уже вносить щось своє. Все починає рухатись. Семінаристи також сідають упереміш з паннами. Усі простягають долоні. Василь роздає фант. Він зложив обидві долоні, а між ними маленький золотий перстень. По черзі вкладає свої долоні в долоні інших і десь має залишити перстень.
Гра дедалі жвавішає. Всі починають захоплюватись. Євген розходився також. Вже зібрано купу фантів. Перстеники, гребінці, носовики, дзеркальце, шпилька. Ще і ще набирається того на столику перед трюмо. І нарешті досить. Розгравання фантів. Василь розграє. Ні, ні... Всі протестують. Розграє тьотя. Ні, розграє він, Василь. Прошу. Починаю. Бере в руку фант. — Що має робити цей фант? Йому відповідають: Носити пошту!.. Голубів годувати! Заспівати сольо! Ні! Сольо ні! Носити пошту! Пошту!
— Ну, отже, пошту, — каже Василь. — Чий це фант? — Веселовського. — Веселовський йде до сіней за двері. Стукає.
— Хто там? — листоноша. — Що приніс? — Листа. — Скілько марок? — П’ять. — які? Червоні? Сині? — Червоні, — відповідає за дверима. — Сині, сині! — кричать панночки. — Червоні, червоні, — кричать хлопці, а найбільше кричить Євген, який вже зовсім розійшовся. — А для кого? — питає далі суддя. — Для панни Мирослави Красовської, — повільно вимовляє голос за дверима... — Мирочко, Мирочко! — викрикують дівчата. Мирочка вся, мов в жару. Вона протестує: — Сині, сині! Я не піду. Не хочу листа... Ні, ні, ні! — Раз дістала листа, мусиш відібрати його. — Але з синіми, — протестує Мира, та її вже випихають за двері. Звідти чути тупіт ніг, сміх і по хвилині вбігає червона
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Юність Василя Шеремети», після закриття браузера.