Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вересові меди 📚 - Українською

Читати книгу - "Вересові меди"

282
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вересові меди" автора Надія Павлівна Гуменюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 86 87 88 ... 95
Перейти на сторінку:
Але Ніна Миколаївна багато займалася зі мною. Вона сама запропонувала. Це незвичайна жінка.

– Самородок, значить, відкрила Ніна Миколаївна. Справжній самородок з народу, з глибокої провінції. А яким же таким театральним премудростям вона вас навчала?

– Як голос ставити, як до ролі готуватися, як рухатися, як говорити. Про відомих акторів і співаків розповідала, про історію театру, про композиторів.

Очі чоловіка загадково зблискують.

– О, то ви, вважайте, інститутську програму пройшли. А де зараз живете?

– Я… – Дана, розчулена такою увагою, вже збиралася сказати. Але зупинилася на півслові. Щось підказувало їй, що треба поберегтися. – Я… сьогодні вранці приїхала зі Львова, буду у Києві всього два дні. От якби знайти роботу в театрі, тоді б…

– Можете прийти завтра о цій же порі? Я поговорю тут де з ким. Можливо, вам в організують прослуховування. Якщо вже вас так цінувала сама Ніна Певна, то, може, ви справді нерозкритий талант з народу, золотий самородок, зірка, так би мовити.

З театру не вийшла, а на крилах вилетіла. Але за кілька хвилин крила згорнулися й опустилися аж до бруківки. На сусідній вулиці її наздогнала літня жінка, яка була в кабінеті адміністратора при їхній розмові. Аж захекалася бідолашна.

– Не приходь більш сюди. І нікому, нікому не кажи, що була знайома з Певними – не шукай біди на свою голову.

– Біди? Чому – біди? – здивувалася Дана.

– Розплющ очі і подивися навколо. А Олександра я добре пам’ятаю. Ми майже в один час прийшли до театру. Що то був за голос! Його розстріляли ще перед війною. Жінка його, Ганна Певна-Персіянова, теж була у нас актрисою, – красуня писана, весела, голосиста, талановита. Її після його розстрілу звільнили з театру і кудись відправили. Коли до них приїхали Микола і Ніна, то ще застали Ганну… Але краще б вони не приїжджали. Миколу зразу забрали і теж розстріляли, а Ніну вислали, як і Ганну. Ніхто не знав куди саме. Та недавно я чула, як актори говорили між собою, що нібито в Казахстані Ніна, начебто там вона в якомусь обласному російському театрі працює. Але це, знаєш, розмови пошепки. І ти не дуже голос подавай.

Дана не знала – вірити цій жінці чи ні. Але навіщо літній пані було б бігти за нею, щоб обдурити? Мабуть, добра знайома Олександра і Ганни Певних справді хотіла попередити, застерегти. Подякувала своєму інстинкту самозбереження за те, що не проговорилася про головне. Більш вона не шукала Певних. Тоді ж і назавжди похоронила свою мрію про сцену. Треба просто жити, просто працювати, оберігати сім’ю, ростити дітей. Не можна ризикувати своїми рідними.

Але після 1953-го, коли помер Сталін і страх трохи відпустив людей зі своїх пазурів, узялася писати до Казахстану. Надіслала листи до всіх обласних театрів. Але ніхто нічого про Ніну Певну не знав – ніде така актриса не працювала і не працює. Вона зрозуміла, що Казахстан – чиясь вигадка. Юрко сказав, що в КДБ створені спеціальні відділи дезінформації, які придумують фальшиві історії про розстріляних і репресованих, ретельно заплутують таким чином їхні сліди. Тож давно вважала Ніну мертвою.

І ось ця поїздка, ця несподівана розповідь, це фото, на якому літня жінка з печальними очима віддалено, ледь-ледь нагадує колишню прославлену театральну приму. Але ж нагадує.

У Даниній душі таке сум’яття, що годі заспокоїтися. Як би Ніна могла тут опинитися? Чому ніколи не подала звістки про себе? Чому назавжди поселилася тут? Вона мусить побачити цю жінку. Мусить.

– Чи не підкажете, як нам пройти до будинку Ніни Певної? – запитала першого ж перехожого біля автобусної зупинки у Перегрьобному.

– А ви хто будете?

Чоловік, до якого звернулася Дана, уважно розглядає її з-під примружених повік, тоді переводить вивчаючий погляд на Арсена і знову на неї.

– Ми?.. Ми просто люди.

– Бачу, що не олені. Але немає у нас такого будинку, шановні просто люди. Немає, щоб мені провалитися! І не було ніколи.

– Як це немає і не було? – дивується Арсен. – Нам же сказали… Нам адресу дали.

– Не знаю, що вам там сказали. Нема і все. Бо Антоніна, прошу зауважити – Антоніна, ніколи не мала тут свого будинку, щоб мені провалитися! Чвертка бараку – ото всі її апартаменти. Як поселили її там ще перед війною, коли привезли етапом по річці, так і живе досі. Я ще пацаном був, коли вона тут появилася.

– Гаразд, – Дана проковтнула тугий клубок, що підкотився до горла. – А барак той де?

– Ідіть до самого кінця вулиці, аж до пустирища, там самі побачите. Палац номер… А, чорт, забув, який номер палацу графині Певної. Коротше кажучи, вишиті фіранки – ото й є вікно Антоніни.

Вулиця справді вивела їх до краю села і обірвалася перед пустирищем. Від неї відбігла вбік вузька дорога з двома рядами продовгуватих перекособочених почорнілих від часу дерев’яних бараків. «Скільки ж їм років, цим архітектурним шедеврам радянсько-репресивного періоду? – з гіркотою подумала Дана. – І всі, як один».

Розшукали потрібний за підказкою перехожого: з-за маленьких квадратиків шибок біліла фіранка з вишитими синіми квітами – чи то барвінком, чи волошками. Зблизька розгледіли – таки волошками. Зайшли у тісні темні сіни. У них рядочком четверо дверей. Отже, справді один барак на чотирьох поселенців. Постукали у двері.

– Заходьте, відчинено, – почувся жіночий голос.

У тісній четвертинці барака – жінка, худенька, сива, в старенькій, праній-перепраній, але елегантно скроєній чорній сукні з білим мереживним комірцем.

1 ... 86 87 88 ... 95
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вересові меди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вересові меди"