Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану 📚 - Українською

Читати книгу - "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану" автора Олексій Анатолійович Кононенко. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 86 87 88 ... 207
Перейти на сторінку:
дестані «Говхер гиз і Шірали бег», коли у Шірали упав його кінь, з'являється незнайомець, який допомагає герою: «Зі сторони сходу сонця з'явився кінь з поводом, закинутим за луку сідла, прудкий, наче хорт. Уся збруя на коні виблискувала на сонці так, що сліпило очі. Чоловік взяв коня за повід, підвів його до Шірали і сказав: "Синку, коли вже твій кінь загинув у дорозі, я даю тобі цього коня. Навіть якщо ти верхи на ньому об'їдеш увесь світ, то і тоді він не стомиться. Його звуть Гушганат – Птахокрилий». В епосі богатир Ґероґли говорить про свого скакуна Ґир-ата: «Хочу розповісти я тобі, батьку, через ріку Амудар'ю стрибнув Ґир-ат. Мабуть, Бог йому допоміг – як на крилах перелетів Ґир-ат». У різних версіях епосу «Ґероґли» Ґир-ат та його брат Дурат вирощені у конюшні без світла. За однією з версій, з необачності Ґероґли, промінь сонця потрапив на коней, і у них перестали рости крила.

Околиця м. Ашгабада. Ріка та аул Ашгабад


Пізніші туркменські легенди пов'язують походження ахалтекінців з «крилатими морськими» аргамаками, пійманими і прирученими пророком Сулейманом. Досі, за народними уявленнями, покровителем коней вважається Дулдулбаба (Дулдулата), який мав «крилатого коня» Дулдуля – далекого предка туркменських скакунів. Дулдул, як передають давні перекази, у тяжкі хвилини часто виручав свого господаря, перелітаючи через гори і ріки.

Предки туркменів широко розселялися в країнах Азії, Європи і Північної Африки. І всюди, куди вони приходили, місцеві народи знайомилися з прекрасним ахалтекінцем. Туркменські коні назавжди увічнені в давніх барельєфах і скульптурах Ассирії, Урарту, Єгипту, Риму, Еллади, Китаю, Монголії, Алтаю, Ірану, Індії.

Уся багатовікова історія ахалтекінців просякнута свідченнями про їхні унікальні бойові якості. До складної виучки коней входило багато що: при падінні вершника він зупинявся біля господаря і нікого до нього не підпускав, лягав біля пораненого, щоб йому було легше сісти в сідло, виносив господаря з поля бою тощо. Європейські й азійські автори вже з давнини писали про неймовірну працездатність туркменських коней. Вони і сьогодні не втратили своєї витривалості. Наприклад, у XX ст. двічі були організовані небувалі кінні перегони Аш-габад – Москва. У 1935 р. туркменські джигіти за 81 день пройшли 4300 км, а у 1988 р. за 62 дні – 3200 км… Недаремно «конем XX століття» назвали саме ахалтекінця Абсента, на якому С. Філатов у 1960 p. y Римі на Олімпійських іграх завоював звання чемпіона, у 1964 р. у Токіо – бронзову медаль, а у 1968 р. – на Олімпійських іграх в Мехіко знову став призером…

Починаючи з 1992 р., в останню неділю квітня в Туркменістані щорічно святкується День туркменського скакуна. Коні оголошені національною власністю туркменського народу.

Золотаво-буланий Янардаг, визнаний у 1999 р. на Всесвітній виставці ахалтекінських коней у Москві світовим чемпіоном породи, зображений у центрі Державного герба незалежного нейтрального Туркменістану.

* * * Еє

Еє – буквально «господар». У міфології тюркомовних народів Поволжя, Середньої Азії, Північного Кавказу, Західного Сибіру, Алтаю та Саян еє (ее, ія, ійє, іє, ея) – назва духів, які постійно перебувають у якомусь місці. Віра в еє бере початок у міфології давніх тюрків. Уявлення про їхні функції у різних народів різні. У міфологіях казанських і західносибірських татар та башкирів еє пов язують з певними елементами природи, житлом і виводять, таким чином, особливі категорії духів: водяний (су іясе), лісовий (урман іясе), хатній (ой іясе, йорт іясе). У міфологіях інших народів еє розпалися на окремі категорії духів, за якими закріпилися певні функції, і уявляються духами-господа-рями різних місць і предметів. Приміром, хоч народи Алтаю і Саян і виокремлювали серед усіх еє господаря гір і тайги тагеезі, в їхньому уявленні еє – духи, які перебувають у будь-якому урочищі (вони виступають покровителями роду). Близькі уявлення про еє (іччі) характерні для якутів. Західносибірські татари поселяли духів-господарів у покинуті будівлі, яруги, болота. У міфології чувашів еє (ійє, ймовірно, від татарського ія, «господар») – чорт, який живе в помешканні під піччю, в лазні.

В ісламізованій міфології туркменів еє перетворилися на злих духів, джинів, які перебувають у певному визначеному місці.

* * *

Мерв. Туркменська кибитка

Зенгі-баба

У туркменській міфології покровитель великої рогатої худоби.

* * * Старий друг Гей, мій давній друже, Ослику гарненький, Не лякайся дуже, Стій собі тихенько. Хто
1 ... 86 87 88 ... 207
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"