Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Чигиринський сотник 📚 - Українською

Читати книгу - "Чигиринський сотник"

616
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чигиринський сотник" автора Леонід Григорович Кононович. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 87 88 89 ... 179
Перейти на сторінку:
й почимчикували у ліс, побравшись за руки.

От минув тиждень. Відьма ходила насуплена і не балакала до Михася, тільки сплюне було, як його побачить. Та Леся порядкувала в хаті за двох — і в печі топила, й кулешу варила, і навіть сорочку Михасеві випрала та полатала, бо геть була подерта. Як почав він її вбирати, то зиркнув на теє місце під ребрами, де стріла поцілила, — й побачив, що геть рана затяглася, тільки згоїна біліє, мов пташка дзьобом клюнула.

— Хутко ж воно в тебе загоїлося… — каже Леся, провівши пальчиками по тій близні.— Вмію я рани зціляти, та тут, видко, сила Божа над тобою чувала!..

— Господь милостивий, — каже Михась. — Умили мене водою з-під Золотого Ясена, то не страшне мені людське оружжя…

— Де се було?

— Шкода й балакати… далеко звідціля!

От і вечір уже скоро. Вийшли Михась із Лесею до озера та й посідали на тій вербі.

— Завтра Зелена Неділя, — каже Леся. — А в ніч проти сього свята кояться ріжні дива… тільки не треба тобі знати про них!

— То нащо ти мені про сеє кажеш? — питає Михась.

— А того, що сеї ночі ти можеш покинути цю долину… Нелегко се буде, та як слухатимешся мене й не злякаєшся, то, може, поталанить нам!

— А що треба робити?

Леся зітхнула та й каже:

— Ну, спершу треба дістати шапку-невидимку…

— Нехай Господь милує! — каже Михась. — А хіба ж вона є на світі?

— Є, та взяти її трудно!..

— А то чого?

— А от побачиш!

Як смеркло і на небі висипали зорі, повело дівча Михася до хати. Відьма сиділа на присьбі й, уздрівши, як ідуть вони, побравшись за руки, аж ціпком гупнула об землю спересердя. А Леся минула її та й каже:

— Ножа маєш?

— Угу.

— Отам на покуті росте три стеблини гороху… зітни їх, тільки хутко!

Дістав Михась свого запоясника та й попхався за стіл. Дивиться, у горщику під образами справді зеленіють три паростки. Зрізав він одну стеблину, зрізав і другу, а як третю почав стинати, то зойкнула вона людським голосом.

— О Господе!.. — перелякався малий козак.

— То нічого, — каже дівча. — Давай-но їх сюди!

Та й узяла ті стеблини і сховала за пазуху.

— А тепер, — каже, — йди за мною! Тільки ж гляди, назад не озирайся!

Як вийшли вони з хати, то відьми вже не було надворі.

— Де се вона поділася? — здивувався Михась.

— Зілля пішла збирати, — каже дівча. — А нащо, то сам побачиш! Хутчій, хутчій за мною!

Так прудко вона ішла, що малий козак насилу встигав за нею. От поминули вони пасіку та й насилу помітною стежечкою вийшли у поле. На тому боці долини бовваніла дерев’яна церква. Прислухався Михась, аж ось і дзвін бовкнув.

— Там далі село в долині, а з того села люде ходять до церкви, — каже Леся.

— А чого ж вона за селом стоїть?

— Бо не можна тут оселі будувати. Отсе скільки око засягне, — показала в поле, — скрізь могили. А з якої вони пори, то сам Господь тільки знає… Та ж дивися: як зайдемо до церкви, то щоб ти не балакав до людей! А то не вийде в нас нічого… Второпав?

— Угу.

Була та церква стара-стара, аж гонт на ній почорнів і шули порепалися. Людей стільки набилося, що ступнути не було де. Стали Михась із Лесею коло порога та й дивляться.

— Он, — каже Леся, — бачиш?

Глянув малий козак, аж у натовпі сновигає щось чорне. На голові шапка золота, саме плюгаве та мале, що й дивитися нема на що. Всі люде як люде стоять, а воно гасає, мов дурнувате: того за вухо смикне, тому свічку виб’є, а того вщипне, що чоловік аж сахнеться та озирається на сусідів, хто б це таке міг утнути в святому місці.

— Се, — каже Леся, — дідько! Перед Зеленою Неділею приходить він до храму Божого, як вечірня правиться, і коїть ріжні капості. А ото на ньому шапка-невидимка!

— А як же ми його бачимо? — питає Михась.

— На Різдво закопала я три горошини й вужеву голову на покуті, а з них отсі стеблини виросли… Мають вони чарівну силу, то бачимо ми нечистого, а він нас — ні. Тепер мусиш ти зірвати з нього ту шапку і хутчій тікати надвір…

— І все?

— Та

1 ... 87 88 89 ... 179
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чигиринський сотник», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чигиринський сотник"