Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя"

491
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя" автора Еріх Марія Ремарк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 88 89 90 ... 202
Перейти на сторінку:
те й про се аж до самого вечора. Раптом у двері постукали. Листоноша приніс згорток від Ернста.

– Розгортай, дядьку Фріце!

Там лежало шість пісень на слова Фріца, які Ернст поклав на ноти, і лист.

– Прочитай уголос! – зажадала Паульхен.

– Добре. Читаю:

«Дорогий Фріце! Є люди, для яких дні народження не є чимось особливим, бо народитися на світ Божий – досить-таки сумнівне щастя. Ніколи не знаєш – чи проклинати свою долю, чи дякувати їй. Але у твоєму випадку ми безмежно їй вдячні. Тож тисну твою руку й бажаю всього найкращого. Сам знаєш, що я маю на увазі. Був би я зараз з вами, ми б відкоркували пляшку доброго золотистого вина й побалакали б про майбутнє… Заняття – чудові, театр – першокласний. Сподіваюся відразу ж після закінчення отримати місце капельмейстера. Оце й усе. Може, ще щось не згадав? Ага, ще одне: існують люди, вічно незадоволені своїм життям. Кожна досягнута мета не дає їм спокою, а лиш служить плацдармом для нових бажань. Так і зі мною: моє життя – війна, моя погибель – спокій. І тільки так я почуваюся доволі непогано. І ставати іншим не маю жодного бажання. Стискаю свою червоногарячу волю в кулак і, наче полум’яний стовп, шугаю у простори неба… Напевно, ви всі зараз у затишку й теплі зібралися в мансарді мрій. Вітання всім, а тобі, Фріце, всього найкращого від Ернста».

– А тепер послухаймо нових пісень! – Усі поспішили до рояля, де заходилися награвати й виспівувати нові мелодії.

Посутеніло. Коли всі вже прощалися, Елізабет попросила дати їй ноти пісень.

Стемніло.

Фріц прибрав зі столу й простелив білу скатертину. Тоді запалив свічі у старовинних канделябрах, поставив їх перед прекрасним портретом і витягнув із шухляди всі листи коханої.

Сяйво свічок колихалося і тремтіло – здавалося, наче прегарні очі виблискують, а червоні вуста всміхаються.

Фріц схилив голову й узявся читати. Крізь вікно віяв нічний вітер, та Фріц його не відчував. Він опинився у зовсім іншому світі – там знову лунали давно вже стихлі слова, до нього промовляв коханий голос, а в душу заглядала пара незабутніх очей. Із пожовклого паперу підіймався запаморочливий запах його юності. І в кожному слові, на кожній сторінці говорило кохання. Кохання, кохання… і тільки кохання. Із вкладених між аркушами пелюсток фіалок, троянд, незабудок та жовтофіолей знову, як і колись, точився солодкий аромат. Фріц перегортав лист за листом, і кожен дихав коханням. На одному світло-червоному вигорілому клаптику він прочитав: «Коханий, я – вже не я, я – подих вітру, квітка в краплинах роси, вечірня мрія. Мої голуби тепер іще більше мені довіряють, наче здогадуються про ці зміни. Вони сідають мені на плечі і скльовують крихти з моїх вуст. Коханий, я блукаю, наче уві сні… О, ні! Моє життя – це ти, без тебе – все лиш сон… Коханий, я – вже не я. І я ридаю від щастя, бо я – це ти…»

Із Фріцових грудей вирвався стогін:

– Лу… насолодо моя, блаженство моє, де ти?

Йому було несила далі читати, він згорбився в кріслі перед дорогим портретом.

Здавалося, наче в прекрасних очах затаїлася іскра життя, а червоні вуста всміхаються.

– Я такий самотній, і мені так тяжко на душі… – приглушено мовив Фріц. – Вернися до мене… Усі мої думки – лише про тебе…

Бліде місячне сяйво злилося із палахкотінням свічок.

– Ти тут, ти вже прийшла, Лу… кохана моя… – прошепотів утомлений самотній чоловік. – Ходи, ходи сюди, візьми крісло й сядь біля каміна, поближче до вогню. Притисни до каміна свої ніжки – ось бачиш, вони вже зігрілися й порожевіли… Візьми ще й ковдру – надворі ніч, а у твоїх очах усе ще причаївся холод. А ось і чай, солодкий чай – такий, як ти любиш… Можна я потримаю твоє горня? Ось так… Пий, кохана. Глянь, уже й твої щічки почервоніли. Закутуйся якнайзручніше в кріслі й дай мені руку… Я ж сяду навпочіпки біля твоїх ніг. Тепер можна й погомоніти…

…Я завжди знав, що ти вернешся. Глянь, тут усе так, як і колись, як у той день, коли ти побувала тут востаннє. Ледь жевріє вогонь, співає пісню вітер, і сутінки снують думки.

…Самотньо тут без тебе. А знаєш, коли мені було найтяжче? Коли я, втомлений бурхливим довгим днем, після боротьби, перемоги чи поразки, бачив, як землю сповиває тихий ніжний вечір, – тоді в моєму серці озивався якийсь голос, ні, не голос, а жалібний плач дитини, змученої дитини: «Я так утомився, кохана, прийди, благослови мене, щоб я міг заснути». І було так важко, Лу, змусити цей жалісливий голос замовкнути… Я перепробував усе: і бушував, і пиячив, і виспівував пісень. Але завжди, коли шаленство затихало чи спинялось, у мою душу вперто проникав той самий тихий голос: «Утомився я, кохана, прийди, благослови мене…» Я бив кулаками по столі й на всю горлянку верещав: «Вина, якнайміцнішого вина! І забути, все забути!» Ревіла музика, брязкали келихи, виблискували обличчя, сміялись очі. А розпач роз’їдав моє серце, бо весь той галас і шум не в змозі був заглушити той тихий голос, той утомлений голос у моїй душі. Я знову й знову чув ті самі слова: «Я так утомився… Так хочу вже лягти…» Тоді я усамітнився і з головою поринув у сивочолу мудрість та філософію… Зазеленіла весна, розпустилися бруньки, зашуміли ріки, засвітило ясне сонечко – я не бачив нічого… Та все одно, коли на землю тихо опускалися сутінки й оживали мертві букви, коли я втуплювався в книгу й нічого не бачив і коли мене поступово огортала непроглядна темрява, – з далекої далі до мене долинав тихий жалісливий голос: «Я так утомився, кохана, прийди, благослови мене, щоб я міг заснути». Тоді я відкидав старі обтріпані книжки й вибігав на вулицю – під купол неба і крони дерев.

…День за днем, тиждень за тижнем я виконував свою роботу. Дивився на світ так само, як і раніше, майже умиротворено. Лиш коли на землю опускались сутінки, мене охоплював неспокій і я ще деколи чув той тихий голос.

…Може, тобі ще чаю принести, кохана, люба моя? Ходімо, глянемо, як жевріє вогонь, – і так само, як колись, віддамося нашим мріям.

…Ти тільки глянь на це темне смерекове поліно. Невеличкі синяві язички ковзають по ньому. І зненацька – жовтий спалах. А тоді червоний пломінь обережно огортає його в прекрасні білі шати, й важкому

1 ... 88 89 90 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя"