Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Проект «Україна». Австрійська Галичина 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Австрійська Галичина"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Австрійська Галичина" автора Микола Романович Литвин. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 88 89 90 ... 130
Перейти на сторінку:

© Т. Гаврилів, 2016

Від Шашкевича до Шептицького: церковно-релігійне життя у Габсбурзькій Галичині

Після приєднання Галичини до складу Австрійської монархії одним з пріоритетних напрямів діяльності правлячої династії щодо краю стало врегулювання церковно-релігійного життя. Його гармонізації сприяли реформи Марії-Терези (1740–1780) та Йосифа ІІ (1780–1790). Вони були складовою широкого спектру просвітницьких реформ цих монархів, покликаних перетворити імперію Габсбургів на одну з провідних країн Європи. Розпорядженнями згаданих правителів Церкву було поставлено у тісну залежність від держави суттєво обмежено рівень її підзвітності Апостольському Престолові. Світська влада мала вирішальний голос у призначенні католицьких митрополитів і єпископів, коли право призначати ієрарха належало цісареві, а папа тільки підтверджував цей вибір. Розпорядженнями Йосифа ІІ було закрито значну кількість римо- і греко-католицьких монастирів і культових споруд, які не провадили просвітницької чи харитативної діяльності. Майно скасованих монастирів склало основу т. зв. релігійного фонду, спрямованого серед іншого на утримання духовенства. Католицькі священики західного і східного обрядів були прирівняні до чиновників нижчого рангу. Вони отримували державну дотацію й були зобов’язані надавати певні чиновницькі послуги (вести метричні книги, надавати інформацію про осіб, зобов’язаних до щеплень чи військової служби, повідомляти й роз’яснювати розпорядження влади тощо). Світські кола мали значний вплив у процедурі призначення пресвітерів на парафії. Суттєво обмежувався вплив Церкви на освіту.

Фактором, що вніс відчутні зміни в церковно-релігійне життя краю, було скасування привілейованих позицій Римо-католицької церкви: Греко-католицька й Вірменська католицька церкви прирівнювалися до неї в правах. Хоча Католицька церква залишалася провідною, водночас громадянські права отримали представники православної, лютеранської та кальвіністської Церков. Також було чітко прописано статус єврейської громади в державі, який усував дискримінацію щодо цього народу. Некатолицькі релігійні громади отримали право будувати храми, публічно відвідувати богослужіння, засновувати школи. Відповідно до запровадженого у 1781 р. принципу віротерпимості відхід від провідної релігії перестав уважатися карним злочином. З плином часу позиція держави щодо впливу Церкви на життя суспільства набувала лагідних форм, однак тенденція домінантної позиції світської влади над духовною зберігалася, що спонукало духовенство висувати вимоги про звільнення Церкви з-під державного впливу і надання їй вагомішого голосу у формуванні життя суспільства.

У житті населення австрійської Галичини релігія, обряд, храм посідали важливе місце, супроводжували як важливі події публічного життя краян, так і їх повсякдення. Статистика свідчить, що переважна більшість галичан були віруючими. Так, за даними перепису 1900 року у Львові — столиці краю — атеїстами себе визнали тільки 13 з 149 541 городян. У Галичині проживали представники різних напрямів християнства: старообрядці, англікани, меноніти, старокатолики, протестанти, православні, вірмени католики. Проте більшість населення були вірянами Римо-католицької й Греко-католицької церков. Третю велику віросповідну громаду краю творили юдеї. Прикметно, що релігійна приналежність в той час назагал свідчила про національність особи, коли римо-католик автоматично уважався поляком, греко-католик — українцем (русином), а юдей — євреєм. У цьому контексті стає зрозумілою особлива увага, з якою українці ставилися до проблеми переходу співвітчизників на римо-католицизм і до випадків прозелітизму. Навзаєм велику увагу на утриманні своїх вірних при рідному обряді звертала й Римо-католицька церква, зокрема дбаючи про будівництво густішої мережі костелів по селах. Досвід вказував, що зміна обрядової ідентичності з великою ймовірністю ставала поштовхом до зміни ідентичності національної. В рамках формування українського і польського національних проектів в Галичині та загострення українсько-польського національного протистояння це ставало відчутною проблемою.

З кінця ХVIII ст. Римо-католицька церква в Галичині об’єднувала чотири єпархії: Львівську архієпархію, Перемишльську, Холмську і Луцьку єпархії. На середину ХІХ ст. поляки складали 21 % населення краю. Більшість ця етнічна група традиційно творила в містах і містечках. Центром церковно-релігійного життя латинської громади краю був Львів, столиця Римо-католицької церкви в Галичині. У 1900 р. римо-католики складали 52,5 % населення міста. Парафії тут поділялися на міські, монастирські, капеланії та громади при лікарнях і карних закладах міста. Релігійне життя католиків Львова концентрувалося, насамперед, навколо костелів, головним серед яких була катедра Матері Божої Марії (з 1910 р. набула статусу митрополичої базиліки). У ній відбувалися урочисті богослужіння, в яких брали участь львівський архієпископ та інші духовні ієрархи, сановні особи міста, почесні гості (зокрема цісар Франц Йосиф). На початку ХХ ст. у Львові діяло понад 20 костелів, зокрема Св. Анни, Св. Антонія, Марії Сніжної, низка костелів при монастирях, серед яких отців домініканців, францисканців, кармелітів та ін. Виховувати нові покоління римо-католицького духовенства для праці в краї були покликані духовні семінарії у Львові, Перемишлі й Самборі, а також приватний Теологічний інститут для ченців.

Римо-католицька церква в Галичині була репрезентована численними монашими орденами. Осередками католицького чернечого життя ставали насамперед єпархіальні столиці. Так, у столиці краю функціонували ордени домініканців, францисканців, кармелітів, бернардинів, єзуїтів. Всього на 1914 р. у Львові діяли 17 жіночих чернечих згромаджень, з 24-х існуючих в архієпархії, та 9 (з 14) — чоловічих. Окрім душпастирських функцій монахи займалися місійною та культурно-просвітницькою діяльністю.

Тон життю єпархій задавали їх духовні очільники — єпископи. Аналіз життя й діяльності латинських єпископів, які протягом другої половини ХІХ — початку ХХ ст. очолювали львівську архієпархію, дає змогу скласти уявлення про осіб, яких призначали на римо-католицькі єпархіальні катедри та про пріоритетні напрями діяльності латинського єпископату. Протягом 1859–1884 рр. архієпархію очолював Францішек-Ксаверій Вєжхлєйський — визначний теолог, знавець церковного права й богословської літератури. Владика брав активну участь в житті держави і краю, був членом віденського парламенту і депутатом Галицького сейму. Значну увагу приділяв опіці над добродійним закладом для вбогих у Львові. За правління Вєжхлєйського відбулося затвердження папою Пієм ІХ засад міжконфесійного порозуміння між Римо- і Греко-католицькими церквами в Галичині (на підставі укладеного 1863 р. конкордату), де визнавалася рівність обох конфесій, заборонялася зміна конфесійної приналежності вірних, регулювалися інші церковно-релігійні норми та взаємини з мирянами.

У 1885 головою Львівської римо-католицької архієпархії став Северин Моравський

1 ... 88 89 90 ... 130
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Австрійська Галичина», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Австрійська Галичина"