Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

320
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 88 89 90 ... 98
Перейти на сторінку:
сно­пи снігу жбу­ха­лись у два малі вікон­ця, шаліючи в дикій гульбі дов­ко­ла бур­дея, не­на­че уга­ня­ли­ся за кимсь. Го­лос­но й ляч­но гри­мав вітер две­ри­ма ко­ло стайні і не ду­мав умов­ка­ти.

Нараз підвів Івоніка, бист­ро надс­лу­ха­ючи, го­ло­ву. Чи не свис­тав оце хтось про­тяж­не, до­пит­ли­во крізь нічну завірю­ху? Йо­му при­чув­ся ви­раз­но свист. Надс­лу­ху­вав ще уважніше, повз­дер­жу­ючи віддих, і на­раз по­ча­ло йо­му би­ти­ся сер­це. По­волі й сильно би­ло­ся… Ось так свис­тав Ми­хай­ло, ко­ли вер­тав та­кою ди­кою нічною завірю­хою з се­ла до бур­дея, зблу­див­ши в ска­женій за­метільниці… Відтак відповідав він йо­му свис­том або пок­ли­ком, по чім справ­ляв­ся по нім до­до­му…


Надслухував хвильку із здичілим пог­ля­дом. Не пов­то­риться свист?


Повторився.


Довгий го­лос­ний свист аж улис­ку­вав­ся. Мит­тю об­ляг­ло йо­го га­рячістю по тілі. З блис­ку­чим, май­же блуд­ним зо­ром зірвав­ся із землі і ки­нув­ся надвір.


Вітер грав йо­го си­вим во­лос­сям. Не зва­жав на те. Витріщив­ши­ся хви­лю в най­ст­рашнішім нап­ру­женні в нічну завірю­ху, крик­нув відтак, як за жит­тя си­на, але сим ра­зом ди­ким, не­са­мо­ви­тим го­ло­сом по­над роз­бур­ха­ну по­верх­ню піль:


- Ми-хай-ле, твій та­то тут!


Кілька хвиль пізніше прим­чав до нього стов­пом ви­со­кий ви­хор снігу, вда­рив­ся сильно о йо­го гру­ди, пірвав йо­го ку­сень до­ро­ги за со­бою, пок­ру­тив­ся вих­ром по місці і, тяж­ко стог­ну­чи, пом­чав­ся далі у нічну тем­ря­ву…


З роз­бур­ха­ним во­лос­сям сто­яв ста­рий батько, при­ко­ва­ний до місця, важ­ко ди­шу­чи, витріща­ючи­ся в нап­рямі, ку­ди пог­нав­ся стовп снігу.


Що се бу­ло? Що се бу­ло? Во­лос­ся ста­ну­ло ду­бом. Зой­кнув­ши з яко­гось ди­ко­го, рап­то­во­го пе­ре­ля­ку, си­лу­вав­ся пе­рех­рес­ти­тись.


Тут Ми­хай­ло був.


Цілим сер­цем своїм, цілою ду­шею своєю, ко­ли мав її ко­ли від бо­га, відчув, що Ми­хай­ло був оце в нього.


Він.


Він при­тис­кав­ся до нього, по­ри­вав до се­бе, кли­кав, стог­нав, а далі пог­нав, не­щас­ний, вітром у нез­нані безвісті… Він же без світла по­мер. Пе­рех­рес­тив­ши­ся на­си­лу, за­ло­мив обі ру­ки у по­божній, роз­пуч­ливій по­корі.


- Господи ми­ло­серд­ний, зми­луй­ся над грішни­ми! Гос­по­ди свя­тий, прос­ти гріхи наші! Ца­рю не­бес­ний, прий­ми нас у царст­во твоє і відпус­ти нам гріхи наші! Він прий­шов до та­та, що­би відвіда­ти йо­го, прий­шов, щоб роз­би­ти са­мо­ту йо­го й жаль йо­го. Прий­шов до та­та, до та­то­вої груді при­ли­нув, прий­шов по­жаліти­ся на тяж­ку, не­ве­се­лу й по­чорнілу свою до­лю…


І як сто­яв, так ки­нув­ся на зем­лю й уда­рив по­божні пок­ло­ни. Відтак, пе­рех­рес­тив­ши­ся вос­таннє, вер­нув­ся не­пев­ним хо­дом до­се­ре­ди­ни і ог­ля­нув­ся нес­покійним зо­ром дов­ко­ла се­бе в тем­ряві…


Сильно втом­ле­ний, ки­нув­ся на давнє місце на землі і, за­рив­ши ли­це в до­лоні, відди­хав тяж­ко, пов­ни­ми грудьми.


Не міг прий­ти до се­бе з нес­подіва­но­го зво­ру­шен­ня, яке так рап­то­во нап­ли­ва­ло на нього. Пе­рей­ня­тий в уяві си­ном, не міг відзис­ка­ти рівно­ва­ги ду­ху.


Тут був Ми­хай­ло.


Най се йо­му хто за­пе­ре­чує або ні, най се йо­му хто вірить або ні, а він був тут. Відчув се ду­шею. А він не був ні п'яний (він же відрікся на­питків за­раз по смерті си­на, щоб ко­ли не пе­ре­мог­ли йо­го душі, і при­сяг­нув навіть у церкві від них), ні сон­ний, ні з ро­зу­му не зійшов. Він відчув йо­го при­сутність сер­цем, і оце уто­ма по стрічі з ним зва­ли­ла йо­го з ніг, мов підко­си­ла. Жадібни­ми очи­ма оки­нув свій бур­дей. Шу­кав за свя­тою іко­ною.


Несвідомо, ми­мо­волі тяг­ну­ло йо­го під ве­лич­ну таємни­чу опіку, під якусь си­лу, що ца­ри­ла, що ма­ла б вли­ти в йо­го роз­бур­ха­ну ду­шу спокій і при­нес­ти те, що розстріли­ло­ся в нім до не­ла­ду, і уг­ледів її. Ось там висіла. Ма­ла, по­чорніла, заквітча­на су­хим ва­сильком і жов­ти­ми гвоз­ди­ка­ми, і пов­ним ви­дом бу­ла звер­не­на до нього.


Він підняв­ся до коліна і, зло­жив­ши ру­ки до мольби, мов ди­ти­на, по­то­нув із цілою по­ко­рою і по­ва­гою, з цілою щирістю і довір'ям своєї гар­монійної, прос­тої, те­пер гли­бо­ко зво­ру­ше­ної душі в мо­лит­ву.


Далеко по­за північ ле­жав нав­колішках і мо­лив­ся.


За ду­шу си­на, що блу­ка­ла без спо­кою по землі й терпіла без­вин­но тяжкі му­ки, терпіла під тя­га­рем йо­го сліз і сліз йо­го жінки, і то­ну­ла в них на спід пе­кельних мук, та за блуд­но­го сво­го си­на, що навів страш­не го­ре на всіх і ви­жи­дав між гру­би­ми му­ра­ми дальшо­го рішен­ня зап­ро­па­ще­ної долі…


О тій самій порі сиділа Марія у своїй хаті. Ха­ти­на бу­ла сла­бо освіче­на. На нак­ритім столі сто­яли мис­ки, лож­ки, ва­ре­на пше­ни­ця, за­ви­ванці, зва­рені су­шені слив­ки, горіхи, яб­лу­ка, горівка із ме­дом.


На печі сиділа роз­періза­на, з роз­бур­ха­ним во­лос­сям, у со­рочці, ску­ле­на Марійка й співа­ла.


Співала сла­беньким, зів'ялим півго­ло­сом, ніби за­ко­ли­су­ва­ла ди­ти­ну до сну.


Замовкла.


Зложила ру­ки навх­рест і, по­хи­лив­ши го­ло­ву по­над гру­ди, не­мов дріма­ла.


Але не дріма­ла.


Ожидала синів…


Глибока дріму­ча ти­ши­на па­ну­ва­ла в ха­тині. Дрібоньке світло, що спа­да­ло з од­ної ма­лої на стіні завіша­ної лам­пи­ни, про­яс­ня­ло ли­ше блідо нут­ро ха­ти­ни.


Та про­те за­ри­со­ву­ва­ли­ся всі пред­ме­ти у ній ви­раз­но. Вся ха­та бу­ла прист­роєна свя­точ­но й мов ожи­да­ла ко­гось. Від ча­су до ча­су за­ви­вав різни­ми го­ло­са­ми вітер у ко­мині, а ча­сом гудів, мов там зби­ра­ли­ся рої джмелів. Се гра­ла бу­ря над­ворі. Зго­дом заб­ре­ха­ла со­ба­ка ко­ло ха­ти. Хтось зас­ту­кав до две­рей, а потім до вікна. Двері бу­ли подвійно за­чи­нені ізсе­ре­ди­ни, бо Марія бо­яла­ся, відко­ли її си­на відве­ли від неї.


Вона зірва­ла­ся з місця і відтво­ри­ла ши­ро­ко очі. Блуд­ний, пе­ре­ля­ка­ний пог­ляд пе­ребіг ха­ту і спи­нив­ся на стелі.


- Жандарми йдуть! - зой­кну­ла з пе­ре­ля­ком і ску­ли­ла­ся бо­яз­ко вдвоє.


Стукання пов­то­ри­ло­ся.


Вона по­ча­ла тру­си­ти­ся, відтак злізла з печі і ста­ну­ла ти­хо на пальцях у за­ку­ток, ме­жи двері й піч.


Жандарми йшли. Во­ни на­посіли­ся на її ха­ту. Вже кілька разів нес­подіва­но на­хо­ди­ли. Але в її хаті не­ма вже ніко­го. Хоч би й хотіли ко­го ви­вес­ти, не­ма вже ніко­го. Хіба її…


- Івоніка до­ма? - зак­ли­кав який­сь трем­тя­чий без­звуч­ний го­лос ізнад­во­ру.


Вона не відзи­ва­ла­ся. Дри­жа­чи на ціло­му тілі, при­тис­ка­ла­ся до стіни, а ус­та вик­ри­ви­ли­ся в неї, не­мов у ма­лої ди­ти­ни до пла­чу.


Глибока хви­ля ти­ши­ни ста­ну­ла в хаті. Двоє ве­ли­ких яс­них очей хо­ди­ло блу­дом по хаті, за чи­мось шу­ка­ло.


По якійсь хвилі за­чув­ся го­лос уже ко­ло вікна.


- То ви ли­ше самі в хаті, Маріє?


Нею вип­ря­ми­ло щось рап­том. На­тяг­ну­ла шию, мов сер­на, і звер­ну­ла ве­ли­кий блис­ку­чий пог­ляд до вікна.


- Чий се го­лос? - спи­та­ла, дзво­ня­чи зу­ба­ми.


- Таже мій! Не пізнаєте?


- Ні! Чий? Ніби я один го­лос чу­ла в ос­танньому часі?


Хвилина не­на­че за­ду­ми, а потім:


- Мій го­лос ста­рий!


- Ви жан­дар?


- Кого ще у вас за­ба­га­то в хаті, що пи­таєте про жан­дарів?


- Вона пус­та, як спо­рох­нявіле де­ре­во,- відповіла,- а мо­же, по ме­не прий­шли? Я ніко­го не вби­ла, я й нічо­го

1 ... 88 89 90 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"