Читати книгу - "10 успішних компаній. Нова якість підприємництва в Україні, Олег Криштопа"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
«ARTMART»
Крамниця не надто вписувалася у стратегію розвитку бізнесу, адже «ROSA» не займається роздрібною торгівлею, лише оптом. Проте в якийсь момент оптовик вирішив показати своє бачення торгівлі в роздріб, якою саме має бути спеціалізована крамниця. Головна ідея — зняти бар’єр страшного магазину для творчості перед потенційно великими споживчими сегментами, на яких раніше не акцентували уваги, — аматорами і початківцями.
Щоб зробити крамницю правильно, вирішили стати на місце клієнта. Що взагалі потрібно аматору і початківцю? Щоб він заходив у крамницю, і йому було комфортно та просто. Разом із наборами для малювання з’явилися набори для вишивання, декору, валяння, квілінгу і т. д. Хочете творити? Будь ласка! Від вас — бажання і невеликі гроші, про решту подбає «ROSA». На додачу до наборів тут проводять майстер-класи. Вас навчать, як зробити подарункову коробочку за 10 хвилин, тримач фотографій, великодній декор з глини, сердечко на підставці і багато-багато іншого.
Назвали крамничку «ARTMART». Довго думали над логотипом. І тоді вигадали кота.
— Ми для себе визначили, що нам потрібен веселий персонаж, який викликає у споживача усмішку, заспокоює його, — розповідає Олексій Петров. — За настроєм хотіли зробити саме ось такого хулігана. Тих завдань, яких хотіли досягти з цим логотипом, — ми домоглися. Для мене важко було реалізувати цю задачу — знайти емоцію кота! Якщо ми говоримо: підхід до клієнта та індивідуальний підхід до споживача — це взагалі ключове, що зараз є в маркетингу. Ми чуємо, ми спілкуємося з нашим споживачем і робимо те, що хоче він, а не те, що хочемо ми як бізнес.
«ARTMART» був не стільки фінансовим проектом, скільки іміджевим. Крамниця не одразу стала прибутковою. Ще один подібний проект у Львові взагалі довелося закрити — через незадовільні фінансові показники проекту. Він проіснував менше року. «ARTMART» вижив. Проте «ROSA» вирішила більше не гратися у роздріб, а сфокусуватися на виробництві і продажах.
РЕБРЕНДИНГ
На 2014 рік припав ребрендинг компанії. Проблемою було те, що під одним «дахом» існувало одразу кілька брендів. І всі — мало впізнавані. Хотілося зробити один — і дуже яскравий та однаково зрозумілий для всіх цільових груп. Також однією з ключових задач ребрендингу був перехід з кирилиці на латиницю, що було пов’язано з амбітними планами виходу на експортні ринки. Почали все, як книжка пише. Замовили послуги агентства. Ті пропонували один варіант за іншим — все мимо. Подякували і попрощалися. Вирішили виконати цю задачу внутрішніми силами компанії. Достатньо швидко знайшли рішення, але разом з логотипом довелося переробляти дизайн усіх продуктів компанії: на фоні сучасного лого старий дизайн виявився заважким. Виникла ще одна супутня проблема. «РОСА» не лише перетворювалася на «ROSA» — крім літер, мінялася вимова. Орієнтувалися на те, як компанію називали іноземці — «ро́са», тоді як в Україні казали «роса́».
ДЕ БРАТИ ГРОШІ?
Питання — де брати гроші на розвиток бізнесу? — актуальне для всіх. Зовнішніх інвесторів у «ROSA» немає. Тож доводиться вкладати власний прибуток і брати кредити в банках.
ОСОБЛИВІСТЬ
Особливістю «ROSA» є те, що нішевий ринок компанія зуміла зробити масовим. Товари для творчості віднедавна з’явилися навіть в «Епіцентрах». Це був великий ризик. Навіть власник не вірив, що ідея матиме успіх. Але… спрацювало! У 2014 році «ROSA» була єдиним поставником таких виробів, зараз їх багато. Конкуренти не сплять. Щоб вижити, доводиться бути на крок попереду. Поява «ARTMART» теж сильно змінила ринок. Почали з’являтися концептуальні крамниці. Акцент стали робити не тільки на продаж товару, а й на атмосферу в магазині. Потроху стирається межа між арт-товарами та канцелярією.
МАЙБУТНЄ
Бізнес — це завжди не лише бізнес. Одна з ідей «ROSA» на найближче майбутнє — премії для молодих художників з виїздами в Європу, де для митців є спеціальні резиденції. «ROSA» підтримує молодих художників і сьогодні, роздаючи безкоштовні зразки фарб.
Взагалі «ROSA» — різнопланова, різнобічна компанія. Що ж, це плюс і мінус водночас.
КОДА
«ROSA» не лише успішна компанія й успішний бренд. Вони зуміли поєднати роботу з професіоналами та аматорами. І зробили в Україні те, що свого часу соціальні мережі у світі: коли письменником зміг стати кожен охочий. Образотворче мистецтво перестало бути прерогативою художників. Тепер долучитися до творчості з полотном і фарбами зможу навіть я.
UgearsЦя історія — особлива. Вона, звісно, про успіх. Про те, як за кілька років від продажу на Андріївському узвозі кількох 3D-конструкторів ручної роботи можна вирости до великої компанії з виробництвом у
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «10 успішних компаній. Нова якість підприємництва в Україні, Олег Криштопа», після закриття браузера.