Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов 📚 - Українською

Читати книгу - "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат" автора Данило Ульянов. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 52
Перейти на сторінку:
в дощову погоду каміння стає дуже слизьким і разом із сильними вітрами становить небезпеку для подорожніх, тому в негоду краще утриматися від походу.

Окремої уваги потребує жереп — зарості дикої гірської сосни, чагарникове криволісся. Висота його різна: іноді менше метра, а місцями навіть вище людського зросту. Жереп у Горганах росте на більшості вершин та хребтів. Особливо багато його на хребті Аршиця.

Через важкодоступність масиву саме тут щороку збираються прихильники екстремальних видів спорту для проведення перегонів.

Учасникам змагань необхідно за 30 годин подолати 90 кілометрів, при цьому на шляху постійно трапляються всілякі перешкоди: крижана вода, яку необхідно перейти вбрід, високі стіни, канати тощо. Тож пройти весь маршрут за вказаний час у змозі тільки найбільш відчайдушні та витривалі учасники.

Окрасою Горганського масиву є озеро Синевир (Синевір) — найбільше озеро в Карпатах.

Озеро Синевир

Чарівне й привабливе озеро Синевир розташоване на висоті 989 метрів й оточене крутими схилами. Із ним пов'язано багато містичних історій та загадок. Аби побачити Синевир, потрібно піднятися вгору. Краса озера настільки захоплює, що, побачивши його, важко від нього відвести погляд. Здається, що за якусь мить із озера вийде міфічна істота й поглине все навкруги…

Зовнішній вигляд Синевиру залежить від погоди. Зранку, коли сонце тільки-но з'явилося на горизонті, Синевир виблискує водою, ніби коштовними діамантами, які так і хочеться взяти до рук. Під час дощу озеро стає похмурим, таємничим, неспокійним. Здається, що воно розмовляє, і мова ця подібна до звуку гри на арфі.

Утворилося озеро Синевир унаслідок потужного зсуву гірської породи, викликаного землетрусом, близько десяти тисяч років тому.

Після землетрусу породи перегородили шлях швидкому струмку, утворивши греблю. А улоговина, що виникла при цьому, стала озером, заповнившись водою трьох гірських струмків.

У Синевирі водиться велика кількість форелі кількох видів, але її вилов суворо заборонений. Зате раків, яких у прозорій чистій воді озера безліч, ловити можна.

З усіх куточків Карпат на Синевир приїжджають молодята, аби погуляти і зробити фотосесію. Адже пейзажі озера вражають своєю величчю і надзвичайно мальовничою природою. А стрункі 150-річні ялини на прямовисних схилах навколо озера, здається, виринають із водної гладі.

Посередині озера розташувався крихітний, площею в кілька метрів, острівець. Його називають Морським оком, через те, що він нагадує зіницю ока. Проте купання в озері заборонено. Утім, холодна вода, що влітку прогрівається максимум до 10–12 градусів, особливо й не викликає бажання зануритися.

Природа навкруги озера вражає своєю первозданною красою. Національний парк Синевир — це чудове місце для гірських прогулянок, рафтингу на швидких річках Теребля та Чорна Ріка, відпочинку на природі.

Тваринність і рослинність парку дуже різноманітна. Тут водяться гірська косуля, європейський олень, ведмідь, рись, вовк, лисиця, борсук, горностай, а близько 90 видів рослин занесені до Червоної книги України.

До речі, із озером Синевир пов'язана цікава легенда, із якою ви невдовзі познайомитеся.

Цікавинки Карпат

Географічний центр Європи

У Закарпатті, а саме в селі Ділове Рахівського району, знаходиться географічний центр Європи. Про це свідчить кам'яний стовпчик, установлений тут 1887 року, із написом латинською мовою: «Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним приладом, виготовленим в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, встановлений центр Європи. Рік 1887».

Село Ділове розташоване за 190 кілометрів від Ужгорода та 140 кілометрів — від Івано-Франківська. Відстань між селом та українсько-румунським кордоном становить лише 50 метрів. На протилежному березі річки Тиси розкинулося румунське село Вишівська Долина Сигетського округу. Тож жителі двох сусідніх країн спілкуються між собою через річку!

Визначення села Ділове географічним центром Європи пов'язане з видобуванням залізної руди у скелях гори Довгарунь у XIX столітті. Між іншим, середньовічні штольні збереглися дотепер. 1861 року Калман Каган, єврей із румунського містечка Сигет, збудував ще й склодувний завод, після чого сюди приїхали поляки, чехи, німці, словаки, італійці. Вони прокладали для Австро-Угорщини залізничну колію в горах. Водночас інженери прорахували, що саме біля Трибушан має бути центр Європи. Це підтвердили вчені Віденської цісарсько-королівської академії наук, які дійшли висновку, що тут перетинаються уявні лінії між Лісабоном і Уралом, землею Франца-Йосипа та Босфором, Кавказом і Північним морем.

Чорногора

Чорногора є найвищим хребтом Українських Карпат, що здіймається в східній частині Полонинського Бескиду. Головний хребет простягається в довжину близько 40 кілометрів між Чорною Тисою на заході і Чорним Черемошем на сході. Через частину Чорногори проходить вододіл між Прутом і Тисою. Протягом багатьох століть це була одночасно межа держав, яким належали Галичина і Закарпаття. Західна частина з вершиною Петрос висотою 2020 метрів височить у Закарпатті. Обидві частин Чорногори відокремлені глибоким перевалом (1550 метрів). Найвідомішими складовими гірською масиву Чорногора є гори Говерла, Піп-Іван, Туркул, Петрос та інші. На зовнішній вигляд Чорногори більше, ніж на інші частини Карпат вплинуло зледеніння. У той час межа вічного снігу лежала на висоті 1300–1400 метрів, і у витоках водних потоків утворилися льодовики.

Про колишнє зледеніння тепер нагадують котли зі стрімкими схилами і широким дном, іноді наповнені озерами.

Схили Чорногори вкриті лісами. На північних схилах зазвичай росте бук, вище — ялина, на південному схилі також розповсюджений бук, що утворює гірську межу лісу. Вище розляглися полонини, смуга жерепу і трав.

Корінним населенням території Чорногори є гуцули, які ведуть в основному пастушачий спосіб життя (сезон триває п'ять місяців). У цій місцевості активно розвинений туризм.

Говерла

Говерла є найвищою точкою України, і її висота становить 2061 метр над рівнем моря. Знаходиться гора на хребті Чорногори, на межі між Івано-Франківською та Закарпатською областями, за 17 кілометрів від Румунського кордону.

Улітку можна побачити на вершинах Говерли снігову ковдру. Правильна конусоподібна форма гори вкрита альпійськими луками і чагарниками, а місцями трапляються кам'яні осипи. Біля підніжжя гори бере свій початок річка Прут, а зовсім неподалік можна побачити мальовничий каскад водоспадів, загальна висота яких становить 80 метрів.

На превелику втіху туристів, вершина гори є дуже зручною. Це невеликий плоский майданчик, з якого відкриваються чудові краєвиди. З вершини гори можна побачити весь Чорногірський хребет. У ясну погоду звідси проглядається місто Івано-Франківськ, а також обсерваторія «Білий слон» на горі Піп Іван.

На вершині Говерли встановлений флагшток із державним прапором, тризуб і хрест. Крім того, тут стоїть обеліск заввишки в декілька метрів. Колись цей обеліск служив знаком проходження кордону між Чехословаччиною та Польщею.

Гора Говерла є досить популярним об'єктом, і щорічно на її вершину піднімається величезна кількість

1 ... 8 9 10 ... 52
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"