Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Голубий пакет 📚 - Українською

Читати книгу - "Голубий пакет"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Голубий пакет" автора Георгій Михайлович Брянцев. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 55
Перейти на сторінку:
помер ще задовго до війни; другий, телеграфіст, загинув під час бомбардування станції Горєлов якраз на початку війни.

Кость був набагато молодший за своїх дорослих братів, змалечку він ставився до матері з особливою ласкою. І поки не пішов до школи, цілими днями крутився біля неї, допомагаючи і в хаті, і на невеликому городі. Сусідські хлопчаки прозвали його «матусиним синком».

Коли він підріс, його піклування про матір не зменшилось. Ніякої хатньої, навіть жіночої роботи Кость не цурався. Він бігав на базар і в крамниці по продукти, пиляв і колов дрова, топив груби, носив воду з колонки, заправляв лампи гасом, мив підлогу, намагався ремонтувати взуття. І все це робив безжурно, весело, залюбки.

В окупованому місті Кость з матір'ю залишились випадково. Вони ув'язали манатки, домовились із залізничниками й зібрались виїхати в Омськ до дружини покійного брата. Але вийшло так, що за тиждень до того, як наші війська залишили місто, Костя послали копати окопи в далеке село. А коли він вернувся, про від'їзд пізно вже було й думати: у місто нагрянули гітлерівці.

А потім, сам того не чекаючи, Кость став учасником підпілля, і не рядовим, а святая святих підпілля — радистом.

Почалося з того, що в січні сорок другого року в Горєлові з'явився хлопчина, старший за Костя років на три. Це був Миша Токарев — радист, присланий розвідвідділом Н-ської армії в розпорядження Чорноп'ятова.

Чорноп'ятов визнав за найкраще сховати Токарева в будиночку з вишневим садочком.

В особі Костя Токарев знайшов надійного помічника. Радист нікуди не відлучався з дому і лише вночі виходив на годину-дві надвір подихати свіжим повітрям. Коли він провадив сеанси, Кость невідлучно був при Ньому, з величезним інтересом і з жадобою вникаючи в таємниці знайомої йому справи.

Та інакше не могло й бути. Ще з п'ятого класу Кость захоплювався радіосправою, був старостою гуртка радіолюбителів-короткохвильовиків у міському будинку піонерів, добре вивчив азбуку Морзе. За розробленою ним схемою гурток сконструював дуже цікавий портативний приймач, який було відзначено на обласному огляді піонерської самодіяльності.

Для підпілля було конче важливо мати радиста-дублера, який в разі потреби міг би замінити Токарева. Чорноп'ятов ще тоді, коли він жив у Голованових, переконався, що Кость — кмітливий, серйозний і надійний хлопчина, що йому, незважаючи на молодість, можна довіряти.

З дозволу Чорноп'ятова Токарев навчив Костя ще й складної шифрувальної справи. Схвалив цей почин і розвідвідділ Н-ської армії.

В кінці квітня сорок другого року Токарев схибив. Прагнучи хоч чим-небудь допомогти родині, що його переховувала, він якось уночі подався з мішком. на станцію, щоб набрати вугілля з платформи, яка стояла в тупику. І більше не повернувся. Другого дня Мишу Токарева знайшли на коліях забитого.

Важкий і відповідальний обов'язок радиста-шифрувальника ліг на Костя.

Мати, звісно, знала про все. Але вона не втручалась у його справи. Більше того: відчуваючи серцем, чим загрожує синові найменша необережність, вона допомагала йому і під час сеансів чергувала надворі. А ночами молила бога, щоб він захистив сина від біди…

Ось і зараз мати сиділа, тримаючи в руках сорочку, і беззвучно плакала від усвідомлення своєї безпорадності. Вона бачила, що юність сина минає в знегодах, у смертельній небезпеці. Хто ж винен у цьому? Війна, кругом війна… Вона сприймала Костьову долю по-материнському, і свідомість того, що він рискує життям в ім'я Батьківщини і що таке життя — подвиг, який ладні зробити тисячі синів народу, не могла приглушити її болісної тривоги.

10

У кабінеті військового коменданта міста відбувалась нарада. Тут були офіцери комендатури, представники місцевої поліції, співробітники польової жандармерії та фельдгестапо, яких терміново скликали для обговорення надзвичайного становища. Був присутній і начальник гестапо, хоча він, як і раніш, вважав, що розшук машини — не його справа. Він сидів і з удаваною уважністю розглядав узори на килимі.

Виступали всі, кому не ліньки. Кожен вважав за свій обов'язок висловити якийсь здогад, припущення і хоч коротеньку, аби власну, відмінну від інших думку.

Потім заговорив комендант, майор Фаслер:

— Підсумуємо, панове, — сказав він. — Як не сумно, але більшість схильна вважати, що на машину вчинено напад. З цього нам і треба виходити.

— Отже, по-вашому, — не стримався начальник гестапо, — вороги живцем захопили кур'єра з поштою, охорону і затягли їх у ліс?

— А що? — запитав комендант.

— Куди ж поділась машина? — запитав гестапівець. — З машиною їм упоратись було б важче.

— Вони могли забрати машину, — боязко висловив свою думку начальник поліції.

— Нісенітниця! — вигукнув гестапівець. — Вона не могла пройти непоміченою через пункти жандармерії. Ми зараз маємо перевірені дані про всі машини, що проходили в нашому напрямку. Машини з кур'єром серед них нема.

— Що ж ви пропонуєте? — звернувся до нього комендант.

— Шукати, — відповів начальник гестапо. — Шукати по маршруту її слідування, а не поблизу міста…

Увійшов черговий і попросив зняти телефонну трубку. Гестапівець підійшов до телефону. Дзвонив його заступник. Він доповів:

— Щойно бачив Філіна. Цікава історія. Він одержав листа від славнозвісного Новожилова…

— Командира партизанського загону? — не розуміючи спитав начальник гестапо.

— Цілком правильно.

Всі присутні на нараді завмерли і насторожились.

— Далі! — зажадав начальник гестапо.

— Новожилов хоче послати до нього свою дочку і просить, щоб він влаштував її де-небудь у місті на роботу, бажано коло себе. І радить Філіну видавати дочку за свою сестру. Розумієте? Тимчасом ця дочка володіє німецькою мовою. Філін упевнений, що це партизанська розвідниця або зв'язкова. Він добре знає Новожилова й чудово пам'ятає, що в того є три сини і ніколи не було дочки. Я думаю, що партизани затіяли якусь комбінацію.

— Коли вона повинна прибути?

— Про це в листі не сказано, та, очевидно, найближчим часом.

— Гм… Так… Так… Зараз я під'їду, — промовив начальник гестапо і поклав трубку.

Погляди всіх зупинились на ньому.

— Щось нове? — з прихованою надією в очах поцікавився майор Фаслер.

— Так, нове, — відповів начальник гестапо, — тільки це не стосується машини. Вибачте, але мені треба бути в себе.

Присутні перезирнулись.

11

З домашніми справами Кость упорався о дванадцятій годині ночі. Він встиг скупатися, приніс води з колонки, прополов грядку цибулі, поставив тички біля кущів золотого шара, що починав цвісти, збігав до знайомого залізничника і випросив у нього пляшку гасу. Потім він зашифрував телеграму, сховав її до столу і став чекати свого часу.

Мати вже спала в другій кімнаті, а може, тільки вдавала, що спить…

Кость пройшовся босоніж по холодній і щілинистій підлозі, яку він теж помив, погасив свічку і вийшов надвір.

Ніч стояла тиха,

1 ... 8 9 10 ... 55
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Голубий пакет», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Голубий пакет"