Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Світ не створений 📚 - Українською

Читати книгу - "Світ не створений"

304
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Світ не створений" автора Мирослав Лаюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 60
Перейти на сторінку:
останні білі згущені краплі, Іванка винесла відро надвір, швидко зачерпнула з бочки дощівки й сполоснула. Потім взяла кілька горіхів і кинула у відро. Лесьо нарешті знайшов проміжок між глибоким старечим диханням, щоб наповнити його сумною новиною про Якима.

Замість того, щоб бути ошелешеною смертю брата, баба Іванка одразу знала, що робити:

— Вези коня сюди.

— Тето, я не буду з вами в ігри гратися. Мені треба бігти додому, бо там люди на «грушку» сходяться.

Вона так вперіщила його палицею, що Лесьо отетерів від страшної сили в старечих руках — такими бабами можна хоч камінний річковий берег орати!

Лесьо привів коня, що допасав останню смачну траву цього літа. Іванка вже стояла коло двох стільчиків — один нижчий, другий вищий. Баба вилізла на перший, потім на другий, міцно затиснула в руці гриву. Іванка пересадила велетенську, як ціле лоша, ногу і всілася у сідлі.

— Вези мене, коню! Вйо! Паскудне світло, я йду на тебе!

Прах до праху (2016)

«Якби — слово, яке нічого не означає, — каже сантехнік, котрому робиш зауваження, що за умови його вчасного приходу сусідів би не затопило. — Сказати «якби» — це як убити муху. О — бац», — і він справді долонею розмащує її по дзеркалу, як шмарклю. Ти ніби викрутився: «Головне — не переплутати цю муху з метеликом, який в одному кінці світу крилами змахує, а в іншому через нього цунамі топить місто». Але правду каже цей мужик, що роздер тобі ванну кімнату, адже це тобі, а не йому довелося розбиратися з сусідкою знизу, вісімсотлітньою бабою Зоєю Йосипівною. Вдова начальника управління соціальної політики, яка пережила тут ще Батиєве нашестя, а нині втратила всіляку владу, крім впливу на перст небесний, вже пообіцяла тебе проклясти. І треба буде їй дати все, що забажає: Богу — Боже, кесарю — кесареве, Зої Йосипівні — Зоїне Йосипівнине.

Якщо хтось вимовляє ці чотири букви — Я, К, Б, И — то далі можна вже не слухати. Пустоти, утворені складеним словом, вдають хвильки й зиґзаґи, наповнюють мрії найбільш ядерними кольорами. Однак вони не мають стосунку до риски, проведеної за допомогою небесної лінійки — без щербинок, строгої, як указка. Те мірило визначає й інші параметри одного життя в стосунку до життів інших — бо інакше світ завалиться, як п’яні балерини.

…Якби: після шкільного новорічного свята 1972-го ти в костюмі вовка не розігнався і не поїхав на тій ковзанці біля їдальні — тепер тобі б не викручувало ногу, мов мокру білизну, кожного разу, як погода вирішує змінитися. Ти б зробив карточки для вивчення німецьких та англійських слів. Ти б не дозволив йому бити маму. Ти б закреслив цифри 1, 5, 18, 23, 32, 37 у лотерейному бланку. Ти б сказав охоронцям, що вони не мають права перевіряти вміст твоєї сумки без міліції. Ти б прикусив язика, так прикусив, що у роті стало б солоно й червоно. Ти б сказав, що не любиш нікого так, як любиш її…

Сергій Іванович Титаренко часто зауважував, що він грається у «якщо», наче пацан, що витяг матрац на дах, дивиться на зірки й уявляє різні альтернативні історії свого життя — інша професія, інші жінки, проїхатися перед всіма цими невдахами на власній бесі рідним містечком на Херсонщині… З обличчя від сорому злізла б шкіра, якби хтось почув ці думки! До всього, «п’ятдесятип’ятилітній мрійник» — звучить досить гидко навіть перед самим собою, стає незручно, ніби згадувати вчорашню ніч, коли був некрасиво п’яний. Чоловіки, які в житті не дуже мали часу на мріяння, не можуть дозволяти такі вольності, говорив собі Сергій Іванович. Хоча — хто їх знає, цих чоловіків, і що ховається за їхнім мовчанням. Однак його колишня дружина Віра знала: за мовчанням чоловіків — нічого, просто нічого; може здаватися, що вони притлумлюють емоції чи тихо складають плани, але там — ніяких таємниць, прихованих почуттів, тільки байдужість — як залитий бетоном футбольний майданчик.

Ще недавно такі «якби» стосувалися б лише Сергієвої шкури. Однак останнім часом більшість «якби» перемінилася. Якби йому було відомо, що в пораненого, котрого щойно розрізали, такий великий жовчний міхур. Якби новий дефібрилятор привезли швидше. Якби він забував імена тих, хто не вижив. Якби він пішов добровольцем сюди, в цю прифронтову лікарню у Маріуполі, швидше. Якби Олег із Хмільника не чекав аж три дні на операцію й був прооперований одразу, Сергій би не знав, як його звати…А далі: якби він зараз міг потрапити у «Макдональдс» на Поштовій площі, де після кожної складної операції брав морозиво ріжок. Якби він їв менше солодкого. Якби він зараз зміг у цій пропахлій хлоркою й потом лікарняній їдалці пообідати котлетами з картопляним пюре, капусняком і вінегретом — пообідати з дочкою…

— Сергію, це Надя, тітка вашої дружини Віри.

— Колишньої… — дожовував він котлету, дивну мішанину з достатнього фінансування лікарняної кухні й бажання головної кухарки зекономити.

— Сергію, послухайте. Вірочка…

— Що Вірочка?! — відсунув він тацю з їжею, аж заскрипіло в телефоні. — Що вона знову хоче? Квартиру відсудити? Грошей? Чи, може, достатньо ящика горілки?

— Не кричіть…

— Ви мене не затикайте!

— Вона при смерті.

— Знову?

— Вона дуже хвора. Останні дні…

Смерть, звичайно, гарний аргумент, щоб притлумити всі образи. Смерть легко скорочує те, що над і під дробом — зраду, підлість, приниження. Але навіть всевладній королеві смерті було важко зрушити гору найважчих валунів та гранітних уламків з його грудей.

— Я втратив співчуття до цієї істоти, коли вона забрала в мене дочку.

— Усе було не зовсім так.

— Не перебивайте мене! Я вам ще всякого зараз пригадаю…

— Вам треба до неї поїхати.

— У мене тут є справи важливіші. Краще було подзвонити пізніше — апетит зіпсовано на день вперед.

Того дня Вірин троюрідний брат Валера Едуардович приїхав газелькою з Франківська і завантажив речі. Віра майже не говорила, лиш показувала пальцем, що треба нести. Вона сама хіба познімала зі стін креслення будинків — архітектурні проекти, з яких жодного не втілила, і хотіла викинути в смітник. Але Валера забрав їх: папір цупкий — можна постелити як підкладки до меблів. Сергій з Вірою тоді сварилися так часто, що кожен з них по черзі, ніби за розкладом, зникав з дому — то до друзів, то ще кудись. Чоловік, наприклад, по кілька днів затримувався на нічних чергуваннях у лікарні. Він у кабінеті мав змінний одяг, носив за собою бритву, зубну щітку й крем для взуття. Віра, аби тримати моральну вищість, говорила знайомим, що Сергій, певне, у своїх курвів спить.

Зранку ще приїхала у справах Вірина сестра Галя з Лисичанська. Вона

1 ... 8 9 10 ... 60
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Світ не створений», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Світ не створений"