Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » На скрижалях історії 📚 - Українською

Читати книгу - "На скрижалях історії"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На скрижалях історії" автора Олександр Васильович Вітров. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 89 90 91 ... 142
Перейти на сторінку:

Вологда зустріла морозом градусів до двадцяти, настояному на чадному запаху палаючого в топках багатьох паротягів антрациту. Потужні такі зелені паротяги для пасажирських потягів серії «ІС» (Йосип Сталін), для товарних чорні «ФД» (Фелікс Дзержинський). Доносяться короткі гудки, шипіння паротягів, голоси зчіплювачів, які махають жовтими ліхтарями. Повільною сіянкою вкриває дахи вагонів біла снігова лупа. Залізо пухнаститься від інею. Запхавши ешелон на крайню колію, від нього відчепили «овечку»-паротяг, який зразу кудись попихтів, закутавшись густими клубками сивого диму. Вартові ходять навколо теплушок, а начальник ешелону подався на станцію домовлятися про нову свіжу бригаду для паротяга.

Згодом, уздовж, по всьому ешелону прокотився оглушливий брязкіт. Вагони сіпнулися, і спочатку тихо, а потім усе спритніше почали рухатися далі до холодного Білого моря. Значить, на Архангельск, а там тайга, сніги. Усе холодніше стає надворі.

Зеки майже не користуються кип'ятком у дорозі й на вокзалах. Їм не дозволяють виходити по сніг. «Овечка» тихо, але наполегливо тягне за собою хвіст із багатьох спецвагонів, напханих під зав'язку, уже можна сказати не людьми, а живими дровами історії. На її скрижалях, їх потрібно спалювати мільйони, щоб розпалити величезне вогнище комунізму в окремо взятій державі, а перегодом і в усьому світі.

Ешелон плавно гуркотить, пропливає, долаючи тисячі підйомів і спусків, десятки мостів, перекриває великі простори. Вагони гойдаються й здригаються. Колеса вистукують на рейкових стиках. Довгий і нудний шлях до Білого моря! Ешелон то обережно крадеться лісами й болотами, то байдуже й сонно простоює на якихось безіменних роз'їздах і станціях. Вечірні сутінки не кваплять зеків укладатися на холодні жорсткі нари у вагоні.

— Значить їдемо до білих ведмедів, — прорікає Ханчук.

— Та й в Архангельську каторги вистачить, місто велике, білих ведмедів там ще немає, — додав хтось.

Від Черкас і до самого Архангельська вельми мало розмов, гнітить становище. Як давно вони перебувають у цій рухливій в'язниці, як пацюки в пастці, не збагнуть, погубили рахунок дням. Страшна невідомість, а ще страшніше те, що повсюди люди вірять, що вони дійсно «вороги народу» й жахаються їх як чорт ладану. Довелося бачити, як один зек з люка вагона благав залізничника, що обстукував молоточком колеса, укинути листа до поштової скриньки. Залізничник навіть не глянув у його бік, заспішив далі, хоч нікого з охоронців поблизу не спостерігалося. Невідомість найактуальніша тема тутешніх розмов між зеками:

— Везуть туди, де козам роги правлять. Пропадеш там і пес по тобі не гавкне.

— Або на Соловки, — повів мову-річ Срібний.

Усі знову замовкли, переварюючи в собі отриману інформацію, чи може тому, що один одному тут чужі чи настрій у кожного кепський і тяжкий, як осінній туман, усі сидять, сплять, глитають баланду мовчки.

V

Нарешті морозного надвечір'я доїхали до Архангельська. Потяг зупинився на запасній колії. Зразу ж побачили височенний дощаний тин, зверху колючий дріт пересильної тюрми. Ворота відчинилися, в'язнів почали пропускати в двір. Охоронці, чоловік шість, попарно рахують прибулих, як овець. Невисокий, довжелезний барак-палатка — їхня пересилка. Зайшли всередину. Двоповерхові нари, стелі немає. Усе зроблено нашвидкоруч, відчувається, що не готові ще тут до прийняття такої кількості каторжан. На нарах купи снігу. Почали змітати його додолу і, хапаючи дрижаки, улаштовуватися на нічліг. Буде повно народу, буде тепло. Надворі гамір і крик:

— Стріляй, сука! Я туди не зайду!

Але цей юнак таки «зайшов». Усі побачили, як два охоронці затягують його за ноги в барак, голова б'ється потилицею об горбильну підлогу, а довгий чуб волочиться по долівці. Затягували його й у ворота пересилки. Охоронець вилаявся:

— От чума проклята, він не хоче до тюрми, а куда ж тебе, де тобі краще місце знайти?

Хмарно. Небо, ніби сіре рядно нависло над головою. Змели сніг, якось уляглися. Поруч з Іваном лежить Чиричукін, не то молдаванин, не то румин, але мова його добірна українська, очі чорні, мов дві тернини. Далі Чорнодубравський, бухгалтер із-під Чигирина, учитель Чубатенко зі Старої Осоти. З іншого боку Вайнаревський із Лебедина і т. д.

Розділ V
Сказати б, зброя, це хіба єдине? Так що б зробили стражники юрбі? А в юрмах тих малесенька людина Тягла хреста важкого на собі. Ліна Костенко, «Бретель. Шлях на Голгофу». І

Дихання трьох арктичних морів Білого, Карського й Баренцового відчувається в Архангельському краї скрізь, від того тут так холодно. Більшість краю ліси, тайга. Земля німує в обіймах білих снігів. Раптово тишу розірвала команда: «Підйом!».

Прогнавши рештки сну, довелося Іванові полу пальто віддирати від дощок. Примерзла, а лівий бік у нього аж одерев'янів. Значить міцно спав — а чи довго не знає. Біля дверей ліхтар «летюча миша» жовтим, тьмяним світлом ледь-ледь освітлює діжку на санках. Привезли сніданок для зеків.

Ранок на Півночі. Уперше довелося скуштувати каші-вівсянки, яку за всіма правилами кухар у білому фартусі роздає черпаком так само, як і в черкаській тюрмі. У півлітрову чашку, яка з Іваном ще з дому, усипав порцію. Подумалось: «Чи вистачило б цього наїстися моїй малесенькій доні Галі?».

1 ... 89 90 91 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На скрижалях історії», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На скрижалях історії"