Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Оповіді визволителя 📚 - Українською

Читати книгу - "Оповіді визволителя"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Оповіді визволителя" автора Віктор Суворов. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 90 91 92 ... 98
Перейти на сторінку:
башти — броньова рубка з броньових плит товщиною 90 міліметрів. Озброєння — 152-мм гаубиця-гармата. Бронебійний снаряд для цієї гармати важив 48,8 кілограмів і мав дульну швидкість 600 метрів на секунду.

У німців були «Пантери» і «Тигри», у нас — «Звіробій». Цю нашу машину німці називали «консервним ножем» або «відкривачкою консервних бляшанок». Відносно невисока швидкість снаряда компенсувалася його великою вагою. Удар такого снаряда по броні супостата практично завжди виводив ворожий танк з ладу. Особливо гарним «Звіробій» був у вуличних боях. Своїми снарядами він пробивав нові вулиці там, де їх раніше не було.

3

В області штурмових гармат Німеччина йшла тим же шляхом. На базі танка з гарматою калібром 50 мм створюється штурмова гармата з низьким силуетом, більш потужною бронею і 75-мм гарматою. На базі танка з гарматою калібром 75 мм створюється штурмова гармата з 88-мм гарматою. І, нарешті, на базі танка з гарматою калібром 88 мм створюється штурмова гармата зі 128-мм гарматою.

Ніде, крім Радянського Союзу і Німеччини, машини подібного класу не випускалися. Мало того, у Великобританії і США навіть не було розуміння того, навіщо потрібні такі машини. Нещодавно я зустрів таке пояснення причин створення штурмових гармат, автором якого був один вельми авторитетний американський експерт: радянським і німецьким танкобудівникам нібито не вистачало танкових башт, тому вони клепали коробки з катаних броньових плит.

Ні, громадяни експерти, танкових башт вистачало. У німецькій армії башти танків «Пантера» використовували в якості нерухомих вогневих точок, а в цей час заводи випускали «Пантери» з баштами і без них. У Радянському Союзі під час війни башти від Т-34 ставили на бронекатери проектів 1124 і 1125. Після війни радянська промисловість могла дати скільки завгодно танкових башт, проте виробництво СУ-100 спочатку в Радянському Союзі, а потім в Чехословаччині тривало до середини 1950-х років.

Чому? Та тому, що Т-34-85 важив 32,2 тонни, а СУ-100, створена на його базі, важила на 600 кілограмів менше, мала таку ж рухливість[25], проте була нижчою майже на півметра. Товщина лобової броні корпусу Т-34-85 — 45 міліметрів, СУ-100 — 75 міліметрів. У танка — башта, яку ворожий снаряд або навіть осколок снаряда може заклинити, а у СУ-100 — суцільна броньова плита.

Та найголовніше — вогнева могутність. Т-34-85 стріляв бронебійними снарядами вагою 9,3 кілограма з початковою швидкістю 800 метрів в секунду, а СУ-100 стріляла бронебійними снарядами вагою 15,88 кілограма з початковою швидкістю 897 метрів в секунду. На СУ-100 стояла гармата, калібр якої був на 15 міліметрів більшим, ніж на танку, довжина ствола була збільшена на півтора калібри. Вага снаряда зросла в півтора рази, його початкова швидкість зросла на 97 метрів в секунду. В результаті дульна енергія була в два рази вищою.

Повторюю: вага машини менша, силует нижчий, броня товща, гармата в два рази потужніша.

4

Під час війни і в перші роки після неї в Радянському Союзі було випущено понад 25 тисяч штурмових гармат різних типів масою від 11 до 46 тонн, із гарматами калібром від 76 до 152 міліметрів.

Після війни Німеччина була роззброєна і ніякої зброї не виробляла. Та лиш тільки обмеження були послаблені, Німеччина приступила до виробництва танків і штурмових гармат. У 1956 році в Західній Німеччині була прийнята на озброєння штурмова гармата (винищувач танків) з 90-мм гарматою. Армія Західної Німеччини отримала 770 самохідних гармат цього типу.

У Радянському Союзі на базі танка Т-54 була створена чудова штурмова гармата СУ-122-54. Ця машина мала надпотужну 122-мм гармату (ні у кого в світі нічого подібного не було) і два 14,5-мм кулемета (і таких кулеметів ні у кого в світі не було). Питома потужність СУ-122-54 — 14,5 кінських сил на тонну ваги. Питомий тиск — 0,81 кг на квадратний сантиметр. Лоб корпусу — 100 мм броні під великими кутами, борт — 85 мм. Про що після цього мріяти?

Однак таких машин було випущено... рівно в десять разів менше, ніж в Німеччині — 77 одиниць. Виробництво їх завершилося в 1956 році. Нічого на заміну цій машині більше в Радянському Союзі не створювалося.

Чому?

Тому що з того часу танку цілком вистачало вогневої потуги для боротьби з собі подібними. Починаючи з другої половини 1960-х років на озброєння Радянської Армії надійшли танки з 125-мм гарматами. Гармати ці мали автоматичне заряджання, тобто були здатні вести вогонь з високою скорострільністю. Крім того, вони могли стріляти керованими снарядами. Такий танк здатний уражати танки противника на дальності 4 кілометри. Тому відпала необхідність мати поруч з танком штурмову гармату з ще більш високою здатністю уражати танки противника.

Одначе у танка з’явилися інші, не менш страшні вороги. Вже на кінцевому етапі Другої світової війни німці створили ручні протитанкові гранатомети. Лиш тільки танки встряють у ближній бій, особливо на пересіченій місцевості, в лісі чи в населеному пункті, вони несуть величезні втрати.

У той же самий час у танка з’явився й ще більш грізний противник — протитанкова керована ракета (ПТУР[26]). В кінці 1944 року німці першими в світі створили ПТУР Х-7 «Rotkäppchen» ( «Червона шапочка»).

Одночасно з цим під час Другої світової війни і після її завершення в найбільш передових країнах світу йшов бурхливий розвиток вертольотів. Носієм протитанкової ракети міг стати вертоліт, бронетранспортер, легкий автомобіль або навіть солдат піхоти з переносним комплексом.

Стріляти з 125-мм танкової гармати по піхоті, озброєної гранатометами, безвідкатними гарматами і переносними протитанковими комплексами, — значить майже в буквальному сенсі стріляти з гармати по горобцях. Ось чому танкам стала потрібна зовсім інша машина підтримки. Вона мала бути створена на базі танка, тобто мати таку ж рухливість на полі бою і такий самий захист, що й танк, та на відміну від танка мусила мати можливість вести боротьбу з безліччю дрібних рухливих цілей на кшталт гранатометника, який причаївся в кущах, або вертольота, що раптово з’явився над сусіднім гаєм.

Іншими словами, щоб вижити на полі бою, танку потрібна підтримка не ще більш потужними гарматами, а менш потужними, однак з набагато більшою скорострільністю і великим запасом боєприпасів. На такій машині потрібно мати автоматичні гармати калібром 20-30 мм, які діставали б дрібні цілі на великій дальності, і автоматичні гранатомети, здатні накрити будь-який підозрілий кущик лавиною осколків.

У Радянському Союзі для цих цілей розроблялися бойові машини підтримки танків (БМПТ). Після краху СРСР роботи над ними тривали. Зараз такі машини існують, проте з ряду причин

1 ... 90 91 92 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Оповіді визволителя», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Оповіді визволителя"