Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Оповіді визволителя 📚 - Українською

Читати книгу - "Оповіді визволителя"

424
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Оповіді визволителя" автора Віктор Суворов. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 92 93 94 ... 98
Перейти на сторінку:
Коли танки і піхоту ми об’єднаємо під загальним керівництвом, то їхня сила зросте багаторазово. Піхота — це той самий нулик, який одиницю перетворює на десятку.

Танки і піхота — це як сталь і бетон. Бетон кришиться, проте не гнеться. Сталь гнеться, однак не кришиться. Разом сталь і бетон дають новий матеріал, який має кращі властивості як сталі, так і бетону. Танки мають величезну вогневу і ударну силу, проте не здатні успішно діяти в населених пунктах, в лісах і болотах, на пересіченій місцевості, в умовах обмеженої видимості. Піхота впевнено діє в населених пунктах, в лісах і болотах, на пересіченій місцевості, а також в умовах обмеженої видимості, та у неї немає такої вогневої і ударної потужності. Разом танки і піхота утворюють мотострілецькі полки, бригади і дивізії, які мають ударну і вогневу силу, здатні діяти в будь-якій обстановці, на будь-якій місцевості, проти будь-якого супротивника.

Танки і піхота Радянської Армії в боях діяли в єдиному бойовому порядку відповідно до єдиної тактики, яку диктував Бойовий статут Сухопутних військ (БУ СВ)[27]. Однак з технічної точки зору між танками і піхотою зберігалася значна різниця: танк має потужну гармату і кілька кулеметів, бронетранспортер — тільки кулемет; танк має — гусениці, більшість бронетранспортерів — колеса; танк має протиснарядне бронювання, а бронетранспортер — протикульове.

Все це підводило військових інженерів і експертів різних країн до ідеї створення такої бойової машини, яка, продовжуючи залишатися транспортером для піхоти, за своїми ходовими характеристикам, озброєнням і броньовим захистом наближалася б до танків — якийсь симбіоз між танком і бронетранспортером. У військовій пресі багатьох країн ця ідея активно обговорювалася. Тільки в Радянському Союзі все було тихо. Наші газети все більше писали про урожай і боротьбу американських негрів за свої права.

Та в 1967 році якось одного разу квітневої ночі ворота Київського вищого загальновійськового командного училища широко відчинилися, і на територію училища в’їхав величезний МАЗ-537 з напівпричепом, на яких возять танки. МАЗ привіз щось закутане в брезент. Тільки це був не танк. Коли сучасний танк закутати брезентом, то все одно під брезентом буде вгадуватися потужний ствол гармати. А тут він не вгадувався. Машину відвезли в парк, замкнули, ворота ангару опечатали, вартовий прийняв ангар під охорону. Це була перша в світі бойова машина піхоти БМП-1. До неї допускали тільки курсантів останнього, четвертого курсу.

Восени того ж року в Радянському Союзі пройшли грандіозні навчання «Дніпро», а після навчань відбувся настільки ж грандіозний парад на аеродромі в околицях Києва. На параді вперше був показаний батальйон на БМП. Однак це для своїх. Чужих на тому параді не було.

7 листопада того ж року радянський народ і все прогресивне людство святкували 50-ту річницю Великої Жовтневої соціалістичної революції, і на військовому параді на Красній площі серед безлічі новинок з’явився батальйон БМП.

Це була сенсація на весь світ. Тактико-технічні дані машини не розголошувалися, секретним залишалася і її назва. Для західних військових експертів було очевидно, що перші три букви назви цієї машини — БМП. А ось що має стояти в назві після цих букв? Після ретельного вивчення фотографій західні військові аналітики прийшли до висновку, що калібр гармати мусить знаходитися в діапазоні від 70 до 80 мм. У Радянському Союзі в той час на озброєнні стояла лише одна гармата, калібр якої потрапляв в ці межі — гармата калібру 76 мм. Такий калібр мала наша рідна тридюймівка, а після неї — полкова гармата і дивізійна. Гармата такого калібру стояла на багатьох танках, на бойових кораблях від лінкорів і крейсерів до есмінців і бронекатерів. Ця гармата була найпоширенішою з усіх радянських артилерійських систем до Другої світової війни, під час цієї війни і після неї. Калібр цієї гармати знову і знову з’являвся в позначеннях радянської зброї: Т-34-76, СУ-76, ПТ-76.

І західні експерти вирішили, що машина називається БМП-76.

Через деякий час кілька БМП-1 були захоплені на Близькому Сході. Західні військові фахівці ретельно їх вивчили. Неймовірним відкриттям виявився калібр гармати — 73 мм.

Це майже те ж саме, що і 76 мм, так чому ж радянські конструктори відмовилися від такого звичного калібру 76 мм? Навіщо розробляти гармату іншого калібру, коли він так незначно відрізнявся від широко поширеного радянського стандарту?

Тим часом у радянській військовій пресі проскочила фотографія показу нового танка радянським генералам. Поруч з танком стояв екіпаж і були викладені боєприпаси. На гільзах снарядів — маркування. Знімок збільшили і прочитали: 125 Д-81. Не потрібно бути фахівцем, щоб зрозуміти сенс. Будь-якій нормальній людині зрозуміло, що так позначений калібр гармати і її індекс.

Але такого просто не могло бути! Гармати такого калібру ніколи не випускалися ні в Радянському Союзі, ні в інших країнах світу. Західні військові експерти відмовлялися в це вірити. Вони вважали, що нові радянські танки мусять мати гармату калібром 122 мм.

Калібр 122 мм мала ще гаубиця 1909 року. Потім такий же калібр мала гаубиця М-30 1938 року й Д-30 1963 року. Цей калібр мала гармата А-19, потім Д-74. Багато важких танків і самохідних артилерійських установок мали гармату такого калібру — ІС-2, ІС-3, Т-10, Т-10М. Не раз цей калібр виносився в індекси бойових машин: СУ-122, ІСУ-122, СУ-122-54.

Самохідна гаубиця «Гвоздика», яка з’явилася пізніше танка Т-64, мала калібр 122 мм. Навіщо ж на Т-64, Т-72 та інші танки, які були створені після них, ставили гармату приблизно такого ж, та все ж іншого калібру? Чому конструктори вирішили відійти від усталеного стандарту? Що стояло за цими рішеннями?

2

Після революції в Радянському Союзі почався бурхливий розвиток артилерії всіх типів, серед них і мінометів. Армія мала 122-мм гаубицю зразка 1909 року. Передбачалося створити і міномет такого ж калібру. Та якійсь розумній людині прийшла в голову велика думка: така стандартизація не потрібна! Вона створює плутанину. У міномета одні боєприпаси, у гаубиці — зовсім інші. Так навіщо ж робити калібри цих гармат однаковими? Давайте зробимо калібр міномета трохи іншим. Наприклад, використовуємо флотський калібр 120 мм. Флот далеко, з флотськими снарядами нам плутанина не загрожує. А мати в стрілецької дивізії і міномети, і гаубиці однакового калібру дуже небезпечно. Хтось просить гаубичні снаряди, а отримує мінометні міни, а хтось навпаки вимагає мінометні міни, проте отримує гаубичні снаряди. Коли калібри будуть різними хоча б на пару міліметрів, плутанини можна буде уникнути.

Так і вирішили.

Влітку 1941 року Червона Армія втратила мільйони бійців і командирів убитими, пораненими,

1 ... 92 93 94 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Оповіді визволителя», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Оповіді визволителя"