Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 92 93 94 ... 98
Перейти на сторінку:
з до­ро­ги!…» - ше­потіло щось із дна її душі до моз­ку.

«Савині та Рахірині!… Рахірині, Маріє!»


«Савині!» - відповіда­ло щось са­мо із се­бе.


Сава вбив йо­го, Са­ва!


Ніколи не бу­де го­ду­ва­ти!


Скорше вже їй ру­ки відніме…


Ех!…


Щось бо­ро­ло­ся тяж­ко, не­чут­но між со­бою, а во­на терпіла під тим пе­кельні му­ки.


«За два-три ро­ки бу­ло б уже туп­ця­ло ко­ло вас, бу­ло б уже біга­ло за ба­бу­нею!» - обізвав­ся го­лос біло­го­ло­вої ста­ру­хи в її душі.


Аякже! І во­на ро­би­ла їй той за­кид, що ось те­пер її чо­ловік, ота без­зу­ба ба­ба, що все зна­ла.


Вона гриз­ла­ся та їла­ся не­ус­тан­но… бо чим бу­ло си­роті двоє дітей ви­го­ду­ва­ти? «Ая, Маріє! Зле зро­би­ли! Бу­ли б собі Ми­хай­ли­ка ма­ло­го ви­го­ду­ва­ли… бо та­ки ка­за­ли, що й «Ми­хай­ли­ком» йо­го ох­рес­ти­ли…»


Бліда, як стіна, жінка гляділа з ши­ро­ко ство­ре­ни­ми очи­ма впе­ред се­бе в якійсь пре­дивній, за­га­дочній за­думі, а відтак зірва­ла­ся із сво­го місця на рівні но­ги.


З ли­хо­рад­ним поспіхом за­ки­ну­ла на се­бе сер­дак і вибігла жи­во надвір. Та тут же ос­та­но­ви­ла­ся на хви­лю. «Де її шу­ка­ти? Ку­ди во­на, не­щас­на, пігна­ла?»


- Анно! - зой­кну­ли її вик­рив­лені ус­та з не­опи­са­ним жа­лем, не­мов бла­га­ючи.- Ан­но, прий­ди на­зад!


Повно сліз най­шло їй рап­том в очі, і во­на мов крізь сер­па­нок гляділа впе­ред се­бе.


Перед нею ли­ше по­ля зе­леніли­ся.


По маєвім дощі зе­леніли й пи­ша­ли­ся, де­ре­ва роз­ви­ну­ли­ся, поп­ри­би­рав­ши­ся в яс­ну розкішну зе­лень, і по­за­квіт­ча­ли­ся в білі, ро­жеві ки­тиці цвітів.


Вогкий за­пах маєво­го цвіту роз­хо­див­ся у воз­дусі й го­лу­бив на си­лу до се­бе.


Земля роз­ко­шу­ва­ла…


Хутко по тім відвез­ли Ан­ну до шпи­та­лю. Се­ло зо­бов'яза­ло­ся по­нес­ти кош­ти за неї, і з сим, зда­ва­ло­ся, нас­тав уже су­покій у го­лос­них подіях се­ла, вер­ну­ла­ся рівно­ва­га в роз­ко­ли­бані уми й сер­ця.


Все добіга­ло ніби закінчен­ня… і пра­ця, та сіра, нев­си­пу­ща, од­нос­тай­на пра­ця,- во­на на­ло­жи­ла на все свою пе­чать і замк­ну­ла кож­но­му ус­та. З дня на день ви­ма­га­ла сво­го ча­су і їй приз­на­чені си­ли, не­ус­тан­но ут­ри­му­ва­ла ру­ки в ру­ху, пе­ре­тя­га­ла­ся з од­ної по­ри ро­ку в дру­гу, зрос­та­ла, опа­да­ла і знов підніма­ла­ся, і так за­ти­ра­ла не­замітно всі події, а з тим ми­нувшість і спо­ми­ни про неї. Се ли­ше так виг­ля­да­ло звер­ху. Але що в дійсності бу­ло, все­ре­дині? Там не завсіди плив­ли од­нос­тай­ні, од­на­кові струї…



XXX



Шостий рік ми­нає з то­го ча­су.


На да­ле­ких по­лях гра­ло на відміну різни­ми бар­ва­ми, і гра­ло жит­тям і мерт­во­тою.


Правильно на­вер­та­ли­ся во­се­ни смутні ма­си мряк, ус­ту­па­ли покірно нез­чис­ли­мим звіздкам снігу, а відтак розкішній зе­лені вес­няній.


Тихо, не­чут­не ткає при­ро­да свої події по черзі і не зміняється у своїх ус­та­но­вах.


На по­лях все ще видніється бур­дей.


Стоїть, як сто­яв, і лиш що не­замітно в зем­лю за­па­да­ється.


Його дрібні вікон­ця бли­ма­ли про­ти сон­ця, мов очі, що старіються, а у сльотних днях пла­ка­ли ве­ли­ки­ми ти­хи­ми сльоза­ми.


В ньому веш­та­ло­ся ли­ше двоє ста­рих лю­дей - Марійка й Івоніка. Во­на зісох­ла, мов скіпка, а він пе­ред­час­но пос­тарівся. Чи жаль, чи тяж­ка пра­ця їх так поз­ба­ви­ла із сил? Здається - од­не й дру­ге. З ніким не зно­си­ли­ся і жи­ли ли­ше, як зда­ва­ло­ся, для своєї землі і для своєї ху­до­би, а праці не по­ки­да­ли­ся. Свя­точні дні зда­ва­ли­ся їм за­довгі, а робітні за­ко­роткі.


- Для ко­го їм ще так га­ру­ва­ти? - ди­ву­ва­ли­ся лю­ди.- Для Са­ви то­го дос­та, що ма­ють, а їм, ста­рим, чо­го тре­ба? Печі теп­лої та тро­хи теп­лої стра­ви.


Але во­ни бу­ли іншої дум­ки.


На по­лях справді не вти­ха­ла пра­ця, їхня пра­ця йшла на служ­би божі за ду­шу покійно­го си­на. Два ра­зи в рік відбу­ва­ли­ся ве­ли­чаві пос­мертні обіди. Один во­се­ни, а на­весні, як бідним лю­дям най­тяж­че ви­жи­ви­ти­ся,- дру­гий. Сто­ли їх уги­на­ли­ся; ба­гаті й бідні, зда­ле­ка й зблизька, кріпи­ли­ся на їх хлібі. Так пос­та­но­ви­ли во­ни собі весь труд свій пос­вя­ти­ти на ту ціль, і та ціль бу­ла оди­но­кою си­лою, що удер­жу­ва­ла їх при житті і три­ма­ла їх си­ли в рівно­вазі.


На Ми­хай­ловій землі зрос­тав той хліб, для Ми­хай­ла бу­ли тії за­го­ни приз­на­чені, не­хай же і йде все, що йо­го, за йо­го ду­шу… А ко­лись, як їх уже не ста­не, не­хай бо­жа во­ля діється…


На тих обідах не бу­ва­ли ніко­ли; ни­ми за­ряд­жу­ва­ли все Домніка з Ілією, а як і бу­ли, то ли­ше ду­же ко­рот­ко. Во­на сиділа й гляділа мовч­ки, як лю­ди їли й пи­ли, а відтак зри­ва­ла­ся, мов не­са­мо­ви­та, зак­ла­да­ла на се­бе сер­дак аж на го­ло­ву і бігла крізь по­ля в бур­дей. Там за­чи­ня­ла­ся в стайні, до­ки Івоніка не вер­неться і не роз­повість, що вже по всьому. А він, за­хо­ву­ючись так са­мо без­мов­но, від ча­су до ча­су за­лом­лю­вав мовч­ки ру­ки, уда­ряв із жа­лю в до­лоні, а потім десь подівав­ся, відда­ючи ше­по­том Домніці пог­ляд на все, аби ніхто впо­рожні й го­ло­ден не відійшов.


Велика по­божність і віра йо­го скріпля­ли й ут­ри­му­ва­ли на дусі, і він то­нув у ній всею своєю лагідною вда­чею.


«Так бог дав!» - потішав се­бе і си­лу­вав­ся по­ми­ри­ти­ся з до­лею. Дру­гої, ре­альнішої розв'язки тої най­ст­рашнішої події в житті він не до­шу­ку­вав. Інстинк­том прос­тої душі відчув, що інша бу­ла б йо­му на­нес­ла го­ря, і він не пе­реніс би її. Не в силі був би пе­ре­нес­ти. «А от,- тол­ку­вав собі,- Са­ва був і при війську який­сь час, сидів у криміналі,- ми­мо нього хо­ди­ли судді, він глядів на му­ри, за сліда­ми йо­го страш­ної події сліди­ли лю­ди, та про­те він жи­ве свобідний. Що йо­го хо­ро­нить? Що роз­пи­нає над ним свої кри­ла?


А Ми­хай­ло не був тим, що він, інак­ше вів се­бе, та про­те…


Але чо­му бу­ло так? Си­ла бо­жа хотіла так…»


Такі пи­тан­ня впи­ва­ли­ся де­яки­ми ча­са­ми в йо­го ду­шу до са­мої гли­би­ни і підко­шу­ва­ли віру й терп­ливість у терпінні, гна­ли си­ломіць по церк­вах і сповідях.


Найрадше за­хо­див на про­щу до свя­то­го Іва­на Су­чавсько­го і тут умлівав ду­шею.


Чи не ви­нен він сам то­му страш­но­му го­рю? Чи не був за­доб­рим для Ми­хай­ла, а заст­ро­гий для Са­ви? Тут і там до­хо­ди­ла до нього чут­ка, що він був ліпший для Ми­хай­ла, як для Са­ви, але, наскільки йо­му зда­ва­ло­ся, йо­го сумління бу­ло чис­те. Він ба­жав доб­ра для обох, але, мо­же, він і ви­ну­ва­тий? Гос­подь один знає, в чім ле­жить ви­на. «Я тем­ний чо­ловік, от­ченьку! Най гос­подь прос­тить мені, грішно­му! Я ро­бив, як знав!» - по­чи­нав при сповіді, як при втраті лю­бим­ця сво­го, і ве­ли­ке, пот­ря­са­юче бу­ло ка­ян­ня то­го на вид ти­хо­го, ніби нез­нач­но­го чо­ловіка.


Сповідь при­но­си­ла йо­му по­лег­шу.


Потішений вер­тав на­зад і

1 ... 92 93 94 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"