Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Пекло на землі, Віталій Юрченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Пекло на землі, Віталій Юрченко"

1 029
0
24.08.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пекло на землі" автора Віталій Юрченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 96 97 98 ... 142
Перейти на сторінку:
домагатись у начальства пересилки їх назад до Усевлону. Не помагає.

Об’явили голодівку, та начальство не звертає уваги. Тоді вони розібрали в мурі віконця знадвору, з’єднали дірами всі три темниці і давай всі до єдиного разом на все горло з трьох темниць кричати: «Народ хрещений, рятуйте! Живі вмираєм у темряві, голоді, заразах!» Ревнули отак хором кілька раз, – і заворушився весь Допр, збіглось до нього сила люду, задивляючись на живу могилу.

Перелякалось допрівське начальство, озброїло весь конвой і заходилось стріляниною розганяти товпу. А арештанти-втікачі ревуть ще сильніше: «Рятуйте, хто живий! Видющою смертю догибаєм».

Поклав конвой на вулиці шість трупів, розігнав публіку. Заходився втихомирювати «бунтарів». Вмовляли словами – не слухаються, кричать; пробували ввірватись до темниць і по одному витягати – в’язні підперли двері й нікого не пускають; конвой почав стріляти в вікна – не злякалися, кричать, ревуть ще дужче. Гарячі конвоїри хотіли кидати бомби, але спам’яталися, що весь допрівський будинок зірветься.

Аж нарешті знайшли спосіб. «Хліба їм», хтось гукнув невзначай з двору. Притаскали три вози казьонних паланиць і стали закидати вікна й діри хлібом. В’язні втихли…

Другого дня їх вивели ніби на прогульку, а на дворі перебрали й частину кволіших порозкидали по внутрішніх камерах Допру, а частину, невеличкими групами, поналигувавши міцно дротом і позав’язувавши роти, відправили на станцію, назад до Усевлону.

Сенька впрів, кінчаючи страшне оповідання:

– Вятка, знацса, всягда на военном палаженіі. Харашо, паря, сдєлал, что, знацса, іной маршрут узял. Даедеш, знацса, с намі до Саколок, а там, знацса, да… А скудова, сам паря, знацса, будя? С какіх знацса, местов, за что, знацса, забралі, і знацса… всю расказивай…

I я став сповідатись перед добрими кацапчуками отверто й щиро, не таючи нічого…

Води широкої В’ятки звільна гнали пліт. Липневе сонце щедро обсипало промінням, огріваючи душу. Я сповнявся духом вільного життя. Свідомість небезпеки навертала мене до людського, милого самопочування.

Що більше я розповідав хлопцям про себе, про страхіття Усевлону, то більше викликав у них зворушення й щиро-глибокої симпатії до себе.

– Курі, братец! Вот махорка, цельное лукошко. Курі, сколь хочеш, – підсував коробку з махоркою збудоражений розповіддю Васька.

– А вот, знацса, хлебец, сельодка. Єш, сколь душа, знацса, угодна; те нужна, знацса, сілушкі набраться, ведь кров разбойнікі та виматалі. А может, знацса, єщо кашіци, желаш-та? Гаварі, знацса, чай панімами, как ано, знацса, в Усєвлонє…

І я їв та курив. Хлопці мали харчів і курева доволі. Доставщикам дерева давав Комлес[71] пайки крупів, хліба, махорки й цукру.

Я відживлявся тілом і душею. Вволю харчів, гарантований спокій, життя серед людей – виганяли потрохи з крови перетравілу нервовість і жах; я поволі приходив до притомности. Тут я почав орієнтуватися в днях і числах своєї втечі. За неточним пригадуванням, 11 днів блукав я в дебрах та 17 діб тупав врем’янкою, відваливши за грубим підрахунком понад 1000 кільометрів, з яких зо 200 верст проплив з Рибченком річкою Льохтою.

Перебування на плоті і тих два щирих В’ятці – Сеньку Рябцова та Ваську Шуткова пам’ятатиму довіку. Вони виявили мені неоціненну допомогу. Вони перші напоїли мене вірою й надією, що, за допомогою добрих людей, я доберусь живий на Україну, побачу рідню, сина.

Плотом до Соколок дістатися не пощастило. Третьої ночі знялася буря, і наш пліт загнало на мілину в закрут. Весь ранок вовтузилися ми коло нього, та з місця не зрушили. Мусіли хлопці вертатися назад до Слободської – сплавної бази з порожніми руками.

Незважаючи на велику матеріяльну втрату, кацапчуки однаково були уважні до мене. Здаючи собі справу з небезпеки, коли я сяду сам на пароплав (вони ходять В’яткою часто), хлопці й тут допомогли: Рябцов дає мені деякі свої документи (до речі, ми майже ровесники), а Шутков проїде зі мною кілька перестанків на пароплаві, щоб виручати на випадок біди.

Так і зробили. Підійшли до найближчої пристані; за півгодини підійшов пароплав, і я прощався з Сенькою Рябцовим, гаряче дякуючи за допомогу. Він вернувся назад до Слободської, а ми з Ваською очікували пароплава на Соколкі.

Черговий пароплав приходив аж увечері. З нудьги пішли у селище за 4 км. Хотілося купити щось з одежі, а головне, поголитись. Мене турбував мій зарослий та запухлий від комарів вигляд – він викривав і перед недосвідченим шпигуном.

Але купити щось в селі – марна справа: люди тут фабричної мануфактури вже зо два роки не бачили й відвикають, ходять у пофарбованій десятці. Поголитися також не вдалось. Обійшли майже кожну хату – ніде бритви нема: один каже, що ще за часів війни згубив, другий того року за матерію проміняв, третій на хліб продав.

Купив лишень коробку пасти й насмарував украй порепані від води черевики та напився вволю молока.

Надходив вечір. Зближалася година прибуття пароплаву. Був це для мене переломовий, неймовірно болісний момент. Це означало – не ховатись, а вийти в люди, показатися чекістам, вміти заховуватися так, щоб не виявити найменшого підозріння. Чи ж зумію я зберігати зовнішній спокій, не зраджуючи свого справжнього обличчя? А як провірятимуть документи? Не викручусь, аж тут свідомо вскочу. Хоч Рябцов дозволив мені залишити його «рассчотную» книжку й довідку, що я є «вершінний пільщік Олонецкого гасударственнаго лєсопільнаго завода № 19», та цього мало: спритний агент-контрольор цим не задовольниться, а мій вигляд з першого зору зверне підозрілу увагу.

Я никав по пристані напружений, схвильований, ніби очікуючи смертельного вироку. Даремно Шутков заспокоював, що провірки документів не буде. Мій переляканий мозок малював неминучі картини затримання й трагічного кінця всієї втечі.

Вже смеркло, як у морочній далині запахкав пароплав. Мене шпигнуло в серце. Що ближче підходив пароплав, то гучніше вистукувало в грудях. Заперло дух і заніміло, як став я на перон пристані й глянув на дижурного чекіста. Затрясся, почервонів, здавшися на Божу ласку.

І коли б чекіст у ту хвилину глянув був на мене – безумовно пізнав би зразу. На щастя, він зайнявся іншим. Коло віконця каси репетував п’яний кацап:

– Іш, камунари рагатиє. Нядєля тому назад трі цєлкаша платіл до Катєльніча, а нонче уж чаціре й двацять. Скудава ж єнта? По какому праву? Єнта гасударства? Єнта грабьож! А када чєлаек болє дєньог нє імєт та?.. Паддьовку что лі прад…

Агент підбіг і смикнув його за рукав:

– Нє арі, баржуй саплівай!

– А, чекіст, найомщік, жівадьор, – оглядається дядько. – Ня тяні, брось, рагатой, нєто ряху расаб…

Чекіст затулив п’яному рота й потягнув до канцелярії. Дядько борсався, лаявся й плів ногами за чекістом.

Я прохолов. Шутков за цей час купив квитки. Підплив пароплав «Комсомолец», і ми ступили на палубу. Зовнішня обстановка мене протверезила й підбадьорила. Пароплав мав вигляд цілком пролетарський: вся палуба й каюти завалені людьми, клунками; стояли лежали й куняли, сидячи в

1 ... 96 97 98 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пекло на землі, Віталій Юрченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пекло на землі, Віталій Юрченко"