Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кобзар, Шевченко Т. Г. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кобзар, Шевченко Т. Г."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кобзар" автора Шевченко Т. Г.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 97 98 99 ... 106
Перейти на сторінку:
Ян Жижка (1360- 1424), національний герой Чехії, діяч гуситського революційного руху. Керівник демократичного крила гуситів, центром якого було м. Табор. Після спалення Яна Гуса 1419 р. очолив визвольну війну чеських народних мас проти соціального і національного гніту німецьких феодалів і верхівки римсько-католицької церкви.

177 - «Невольник» - друга редакція поеми «Сліпий». У цьому виданні «Кобзаря» подається тільки друга редакція.


178 - Як у того Нуми тая німфа Егерія... - Нума Помпілій (кін. VIII - поч. VII ст. до н. е.) - за римською міфологією, давньоримський цар, другий після легендарного засновника Рима - Ромула. Нумі Помпілію приписувалися релігійні та правові реформи, на які його надихала дружина - німфа Егерія.


179 - ...Не такого, як у бурсі... - Йдеться про братську школу, засновану 1615 р. при Братському монастирі у м. Києві.


180 - ...живі мисліте - тобто справжню, життєву науку; мисліте - в церковнослов'янському алфавіті літера «м».


181 - Почаїв - Мова йде про Почаївську лавру на Волині. За сучасним адміністративним поділом - у Тернопільській області.


182 - Межигорський Спас - церква при монастирі в селі Межигір'ї, поблизу Києва.


183 - ...Петра діждати... - тобто церковного свята Петра й Павла (29 червня ст. ст.).


184 - Байдаки - великі козацькі військові човни.


185 - Тендер - колись острів на Чорному морі, тепер коса на південь від Дніпровсько-Бузького лиману.


186 - Чайки - великі бойові човни запорозьких козаків.


187 - Агарянська земля - земля, населена магометанами.


188 - Лейстровий козак - козак, записаний у спеціальний військовий реєстр.


189 - А на тихому Дунаю нас перебігають січовики-запорожці і в Січ завертають... - Ідеться про Задунайську Січ. Після ліквідації Запорозької Січі (1775) частина козаків утворила в турецьких володіннях у Добруджі Задунайську Січ (1776-1828). Становище козаків у Туреччині було тяжким. 18 травня 1828 р. їм було дозволено повернутись на батьківщину.


190 - Як цариця по Києву з Нечосом ходила... і Межигорського Спаса вночі запалила.- Катерина II, супроводжувана Г. О. Потьомкіним та іншим почтом, зупинилася в Києві під час подорожі до Криму 1787 р. Нечос (Нечоса) - прізвисько генерал-фельдмаршала Потьомкіна (1739-1791), під яким він 1772 р. з політичних міркувань записався до запорозького коша. Пожежа в Межигірському монастирі сталася вночі, напередоднівід'їзду Катерини II з Києва. В народі поширилися чутки, що монастир підпалено з наказу цариці (історичними матеріалами це не підтверджується). Перекази про це Т. Шевченко чув, очевидно, під час відвідання Межигірського монастиря в червні 1843 р.


191 - І по Дніпру у золотій галері гуляла... - Від Києва до Криму Катерина II з своїм численним почтом пливла по Дніпру.


192 - ...І панам на Україні люд закріпостили. - Йдеться про запровадження кріпацтва на Україні 1783 р. Катериною II.


193 - Кирило - Розумовський Кирило Григорович (1728-1803), останній гетьман Лівобережної України (1750-1764).


194 - Тепер, кажуть, в Слободзеї останки збирає Головатий та на Кубань хлопців підмовляє. - 1788 р. створено так зване Військо вірних козаків, перейменоване в тому ж році в Чорноморське козацьке військо. У селі Слободзеї, в Молдавії, на лівому березі Дністра, воно організувало свій перший адміністративний центр. У 1792 р. з ініціативи А. Головатого частина війська переселилася на Кубань. (Про А. Головатого див. приміт. до поеми «Гайдамаки»).


195 - Поема спрямована проти феодально-кріпосницького гніту, здійснюваного царизмом і українським панством - спільником самодержавства у визискуванні народних мас. У розділі «Три душі» Т. Шевченко висловлює своє ставлення до певних подій історії України. Дещо однобічна оцінка Богдана Хмельницького та Петра І зумовлена конкретно-історичними обставинами доби, в яку жив поет, передусім - тяжким становищем покріпаченого народу. У поемі показано глибоку ненависть народу до царів, панів-кріпосників і козацької старшини. В образі трьох ворон уособлено зло в історичній долі України, Польщі й Росії. Українські, польські і російські ворони - символ усього антинародного, реакційного в бутті трьох слов'янських народів.


196 - Містерія (грец.) - таїнство. Різновид романтичної алегорично-символічної поеми, для якої характерні поєднання фантастичного з реальним, таємничість, символіка, філософічність і тяжіння до драматизації.


197 - Суботове (Суботів) - село Чигиринського повіту, Київської губернії (тепер Чигиринського району, Черкаської області). У XVII ст. - одна з резиденцій Богдана Хмельницького.


198 - Юрусь гетьманенко - син Богдана Хмельницького Юрій. Був гетьманом у 1659-1663 рр.


199 - ...Що він їхав в Переяслав Москві присягати!.. - 8 січня (ст. ст.) 1654 р. на раді в Переяславі було прийняте одностайне рішення про возз'єднання України з Росією. Учасники ради на чолі з Богданом Хмельницьким присягнули на вірність російському уряду. Переяслав - місто на Полтавщині (тепер Переяслав-Хмельницький, районний центр Київської області).


200 - ...цареві московському коня напоїла - в Батурині, як він їхав в Москву із Полтави.- Мова йде про повернення Петра І з-під Полтави після розгрому шведів.


201 - Батурин - місто на Чернігівщині, в 1669-1708 рр. резиденція гетьманів Лівобережної України.


202 - Чечель Дмитро - батуринський полковник, прибічник Мазепи.


203 - Сейм - річка, притока Десни. На Сеймі стоїть м. Батурин.


204 - Мазепа - гетьман Лівобережної України (1687-1708), зрадник українського народу. В 1708 р. перейшов на бік Швеції. Після поразки шведів під Полтавою втік з Карлом XII до м. Бендери (Молдавія), що належали до турецьких володінь.


205 - Чута - назва одного з лісів поблизу Суботова.


206 - ...три злота з Радзівіллом і Потоцьким пропила. - Радзівілл і Потоцький - польські магнати. Володіли величезними маєтками в Польщі, Литві й на Україні. Брали участь у польському повстанні 1830-1831 рр. Після придушення його емігрували в Париж, практично відійшовши від визвольної боротьби польського народу.


207 - Декабристи - російські дворянські революціонери (визначення В. І. Леніна), які в грудні 1825 р. із зброєю в руках виступили проти самодержавства. Повстання було придушене урядовими військами. Микола І нещадно розправився з декабристами. П'ять

1 ... 97 98 99 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кобзар, Шевченко Т. Г.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кобзар, Шевченко Т. Г."