Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кобзар, Шевченко Т. Г. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кобзар, Шевченко Т. Г."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кобзар" автора Шевченко Т. Г.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 96 97 98 ... 106
Перейти на сторінку:
- Пропивання кріпаків і програвання їх у карти було поширеним явищем серед кріпосників.

139 - ...Загули кайдани під землею... - Йдеться про закованих у кайдани каторжників, що працювали в рудниках Сибіру.


140 - ...цар волі, цар, штемпом увінчаний! - Образ засланця-революціонера. Каторжників тоді таврували - ставили штамп.


141 - ...На багнищі город мріє... - тобто Петербург, заснований 1703 р., за часів Петра І (1672-1725), на болотистому березі Фінської затоки. Столицею Петербург став 1712 р.


142 - Сам - цар Микола І.


143 - Твердиня й дзвіниця - Петропавловська фортеця з собором проти Зимового палацу на одному з островів Неви. Її споруджено для оборони міста Петербурга, але за призначенням вона не використовувалась. З кінця XVIII ст. була в'язницею для політичних ворогів самодержавства.


144 - Первому - Вторая... - На пам'ятнику Петрові І, поставленому 1782 р. за наказом Катерини II, написано двома мовами - російською і латинською: «Петру Первому - Екатерина Вторая».


145 - Глухів - повітове місто Чернігівської губернії (тепер районний центр Сумської області). Було резиденцією українських гетьманів у 1708-1722, 1727-1734 і 1750- 1764 рр.


146 - ...Наказним гетьманом! - Розповідь ведеться від імені чернігівського полковника Павла Полуботка (1660-1723), якого було призначено 1722 р. наказним (тимчасовим) гетьманом Лівобережної України. Українські дворянсько-буржуазні історики зображували його захисником народних інтересів, що не мало нічого спільного з реальною особою Полуботка.


147 - Багряниця - довгий верхній одяг з дорогої тканини багряного кольору, який у старовину носили монархи.


148 - Медвідь. - Мається на увазі цар Микола І.


149 - Вірш написаний, очевидно, під враженням зустрічей Т. Шевченка з видатним російським актором, основоположником критичного реалізму в театральному мистецтві Михайлом Семеновичем Щепкіним (1738-1863) під час його гастролей у Петербурзі 1844р.


150 - Волхв (церк.-слов.) - чарівник, ворожбит.


151 - Гоголь Микола Васильович (1809-1852) - російський письменник. Т. Шевченко дуже високо цінував його творчість. У листі до В. М. Рєпніної він писав: «Перед Гоголем должно благоговеть как перед человеком, одаренным самым глубоким умом и самою нежною любовью к людям!» У вірші-зверненні поет висловив усвідомлення своєї ідейно-творчої близькості до російського письменника, якого назвав великим другом і братом. Особисто письменники не були знайомі.


152 - Богилова - болиголов, отруйна рослина, бур'ян.


153 - Німота. - Т. Шевченко тут мав на увазі царську бюрократію, серед якої було в той час багато німців за походженням.


154 - Єретик - людина, яка відступилась від догм панівної релігії. Католицька церква оголосила єретиками своїх ідейних противників - видатних філософів і вчених Джордано Бруно, Кампанеллу, Галілея та ін. Єретиком був оголошений також ідеолог чеської Реформації, професор Празького університету і проповідник Ян Гус (1371- 1415), який гостро викривав у своїх творах, лекціях і казаннях католицьке духівництво і німецьких феодалів.


155 - Шафарик Павел Йосеф (1795-1861) - чеський і словацький філолог, історик, діяч чеського і словацького Відродження. Прихильно ставився до української культури. У своїх працях пропагував ідеї єдності слов'янських народів.


156 - Ієзекіїль - біблійний пророк, легендарний автор однієї з книг біблії («Книга Ієзекіїля»).


157 - Констанцький єретик великий - Ян Гус. Констанц - південнонімецьке місто, засноване за часів Римської імперії, там відбувся церковний собор, на якому Яна Гуса було оголошено єретиком і спалено на вогнищі за виступ проти римського папи.


158 - ...Чернець годований сидить. - Т. Шевченко мав на увазі римського папу.


159 - Всує (церк.-слов.) - марно, даремно.


160 - Віфліємська каплиця - назва каплиці в Празі, у якій Ян Гус виступав зі своїми проповідями.


161 - Булла - грамота римського папи.


162 - Конглав (конклав) - тут: зібрання кардиналів, які обирали пап.


163 - ...Аж до всесвітньої столиці... - тобто до Рима.


164 - Авіньйон - місто на півдні Франції, папська столиця з 1308-го по 1377 р. В часи Яна Гуса ворогуючі католицькі угруповання обирали на папський престол своїх пап. В Авіньйоні перебував один із таких пап-суперників. Римські й авіньйонські папи вели між собою запеклу боротьбу за сфери впливу, що було виявом внутрішньої кризи католицької церкви.


165 - Антипапи - тобто папи, які існували одночасно з римським папою і ворогували між собою. Лише один з них визнавався законним, а інші оголошувалися антипапами. Так, наприкінці XIV ст. один папа сидів у Римі, другий - в Авіньйоні. На початку XV ст. обох пап скинуто й обрано третього. Згодом було скинуто й цього папу й обрано четвертого.


166 - ...Загелкали гуси... - Мова йде про прихильників Яна Гуса. З орлами летять биться... - тобто з прибічниками римського папи.


167 - ...Всіх ворон скликати! - Йдеться про собор кардиналів у м. Констанці.


168 - Дюки (франц.) - графи.


169 - Герольди - особи, що оповіщали королівські накази, про урочисті церемонії тощо.


170 - Сарацини - так називали в давні часи арабів та інші народи Близького Сходу, що сповідували іслам. З метою завоювання країн Близького Сходу папи і європейські королі організовували так звані хрестові походи проти арабів.


171 - Аттіла - вождь кочових племен - гуннів, відомий спустошливими походами й завоюваннями країн Південної Європи.


172 - Цесар. - Йдеться про імператора тодішньої Священної Римської імперії Сигізмунда (1368-1437). Вячеслав (1361-1419) - його брат, колишній німецький імператор, тогочасний чеський король Вацлав IV.


173 - Автодафе (аутодафе) (ісп. і португ., букв.: акт віри) - оголошення й виконання вироків середньовічної інквізиції, зокрема прилюдне спалення засуджених на вогнищі.


174 - Голгофа - гора поблизу Єрусалима. На ній, за євангельською легендою, розіп'ято Христа. Тут - місце страти Яна Гуса.


175 - Те deum laudamus (латин.). - Тебе, боже, хвалимо - католицька молитва.


176 - ...С тарий Жижка з Таборова... -

1 ... 96 97 98 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кобзар, Шевченко Т. Г.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кобзар, Шевченко Т. Г."