Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

459
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 99 100 101 ... 108
Перейти на сторінку:
Розділ 43

— Точно допомога не потрібна? — уточнив господар озера, під неугавний акомпанемент жаб'ячого хору.

— Спасибі. Думаю, впораємося... — ввічливо, але твердо відмовився Василь.

— Ну, вольному воля, — не став наполягати водяник. — Не буду заважати. Подрімаю ще трохи. Літо вже майже закінчується. Значить, скоро в дорогу збиратися.

Засопів, закректав, вода навколо нього пішла бульками, завирувала, навіть парою потягнуло, наче в озеро занурили розпечену штабу... А як заспокоїлося все — на поверхню знову визирала непримітна напівзогнила колода. В житті б не подумав, що «ось це» здатне розмовляти. І мислити...

Той водяник, що в плавнях, хоч на жабу схожий. Байрачник — навіть привабливий. Не Чебурашка, але теж симпатяга. Таке миле «звірятко» і вдома тримати можна. Особливо, на тлі нинішніх захоплень «золотого» прошарку суспільства, де обожнюють усілякі «мімішні» дива і набирають домашніх вихованців серед китайських чубатих собак або Мадагаскарських ай-аїв.

А у озерного — геть нічого спільного з живими істотами. Звичайний корч...

Широкий розмах у Творця. Добре, що Він з нежиті починав і встиг набратися досвіду, перш ніж до ліплення Адама приступив. Та й то, скільки зайвого і недосконалого в людині. А апгрейдити нікому.

— Даремно від допомоги відмовилися... — промовив неголосно, повернувшись спиною до озера. Подобається — не подобається, а обговорювати рішення отамана краще непомітно для інших.

— Не все ж чужими руками жар загрібати, — пояснив своє рішення запорожець. — Треба й самому щось робити. А то — звикнути легко. Відучитися важче. Якщо кожен раз допомоги чекати, то можна і від спраги померти, лежачи на березі річки.

— Теж знайшов лежебок...

— Усе з малого починається, Петре, —​- Василя явно пробило на виховний процес. Мабуть, ще не заспокоїлася кров, після поєдинку з бісом. — Підкова не враз відвалюється. Спершу один вухналь розхитається, потім другий...

— До речі, про підкови... — терпіти ненавиджу філософствування. Тим паче, смішно вислуховувати їх від напівписьменного козака. Що він може сказати такого, про що б я вже не читав? — Мені здається чи земля вібрує?

— І не помітиш, як кінь розкує… Що?..

Полупуд урвав повчання на півслові, впав долілиць і приклав вухо до землі. Потім здивовано подивився на мене.

— Але ж і слух у тебе, Петре. Я і то ледь розчув… Справді, йде табун. Далеко ще, але йде...

По правді сказати, нічого я не чув. Просто, вгадав. Треба ж було чимось відволікти Василя від нотацій. А вірш про цвях і підкову я теж читав.

— Ну що, полізли п'явок годувати?

Міг і не питати. Подальші наші дії були неодноразово обговорені і зважені. Справа за малим — втілити задум у життя. І, бажано, з першого разу. Оскільки, впевненості, що на водопій приходить кілька табунів, не було. Зате, що сполохані коні сюди найближчим часом не повернуться — жодних сумнівів. Тож не знаю як там у саперів, а нам помилитися ніяк не можна.

Спосіб для лову вибрали найпростіший і доволі комфортний. А саме — засідку. Сидиш і чекаєш, поки здобич сама до тебе завітає. З переваг — не прієш. З мінусів — крім кінцевого етапу: «хапай-тримай» — від тебе нічого не залежить. Захочуть коні пити — пощастило. А не захочуть або до іншого водопою відправляться... Сиди і чекай далі. Наскільки терпцю стане.

З одного боку — літо, сонце, повітря, вода. І питна, і для купання. З їжею теж проблем немає. Риба, раки... В крайньому випадку, водяного попросити можна. Одне погано — час підпирає. Не цейтнот, звісно... У сімнадцятому столітті — плюс-мінус тиждень не рахується. Особливо, якщо йдеться про пересування великої армії. Це тільки в кіно орда вихором проноситься від міста до міста, залишаючи за собою руїни і попелища…

Взагалі-то, я теж так думав, поки Полупуд не пояснив мені, що насправді все відбувається значно повільніше. Тобто, татарські набіги як і раніше стрімкі, але легка кіннота небезпечна тільки для тих, кого кримчаки захоплять далеко від стін городища, та уходникам, доки ті ще не вспіли осісти, отаборитися. А ось справжнє військо, яке з гарматами або хоч з камнеметами — повзе, як равлик.

Тому що швидкість руху загону залежить від обозу. Точніше — від неквапливої ​​ходи волів. Крейсерська швидкість яких дорівнює трьом верстам на годину. Три з половиною кілометри! А відстань від Перекопу до будь-якого краю Дикого Поля, тобто, до місць заселених не менш шести сотень. При тому, що війська рухаються не більше дванадцяти годин на добу. Тварини, не люди — їм не накажеш іменем Аллаха. Повинні і попастися, і перепочити. Тож легко порахувати, скільки часу буде на підготовку, якщо про виступ орди дізнатися завчасу.

Інша проблема, що і готуватися будуть приблизно такими ж темпами. Поки воєводи перевірять донесення. Ну ж бо в страху очі великі і тривога марна?.. Поки розішлють гінців. Поки союзники домовляться, зберуться... І найважливіше — як вгадати, куди націлився ворог? Де виставити заслін? Оскільки помилка може стати фатальною. Допомога не прийде вчасно, і загони союзників будуть розбиті по частинах, переважаючими силами орди.

Саме тому важливо було все, що ми дізналися про Хотин. Нехай, без конкретики, одні лиш здогади і припущення... Але, якщо вдасться їх з'єднати з іншими такими ж, поки ще уривчастими повідомленнями — то разом вони перетворяться в достовірну інформацію. Здатну вирішити результат майбутньої битви.

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 99 100 101 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"