Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Пекло на землі, Віталій Юрченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Пекло на землі, Віталій Юрченко"

1 026
0
24.08.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пекло на землі" автора Віталій Юрченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 103 104 105 ... 142
Перейти на сторінку:
замість 13, попав у № 17. Глянув і остовпів: за столом його студент крутить револьвером «Mawzer» і допитує арештованого. Спантеличений Клепарський мовчить, а вражений несподіванкою студент-чекіст не знає, що казати в такому місці свойому професорові. Натиснув гузик, і Клепарського вивели, відібравши підписку «под стражайшей отвєтствєнностею нє разглашать». Словом, обсадили вузи шпигунством зо всіх боків. Студент не те, щоб говорити, а й думки, противні режимові, від себе відганяє, щоб з зовнішнього вигляду не запідозрили. Хто хоче закінчити вищу школу, той заморює в собі всякі почуття, сціпить язик і…

Студент урвав на слові й перемінив розмову:

– Куріть. Брати студенти, спасибі, угостили. Москва ще має курево.

– Хіба на Україні нема цигарок? – вихопився я з необачним питанням.

– А ви ж давно з України? – зловив на слові комсомолець, який підійшов до нас і, очевидно, підслухував розмову.

– Та… не так давно… місяців зо… три. На роботу їздив, – виправлявся я обережно й ховав обличчя.

– На Україні робітників бракує, а ви десь інде їздите?! Яка ваша спеціяльність і звідкіль ви? – брався вже й допитувати.

– З Тульчинщини, чорноробочий, лісовий робітник. Виїхав був на тартаки, трохи підробив, тепер вертаюсь на жнива. Як виїжджав із дому, то цигарки по кооперативах були.

– І тепер є!

– Пилипенко! І нащо себе обманювати? Як вирушали з Кам’янця, то мав хто з нас хоч пачку цигарок? Аж дивно. Плянтації тютюневі поширюються, а тютюн на ринку зник.

– Чудак ти, П-ка! – став тлумачити Пилипенко. – Ніби не розумієш, що тепер відбувається реконструкція тютюневого виробництва. Та ж на передостанніх зборах гуртка «поточної політики» говорилося: замість цигарок з довгими цибухами, фабрики будуть випускати цигарки з короткими цибухами. От через те їх і нестало не деякий час.

– А чому нема махорки? Вона ж без цибухів? – знов вихопився я, вкусивши себе за язик.

– Чому? – хитнув Пилипенко головою й зиркнув на мене пронизливо. – Да тому, що… що держава заборонила продавати махорку детайлічно, що шириться спекуляція, а держава прагне до регуляції.

– Добра регуляція. Дорегулювалися до того, що скоро без штанів ходитимем, – обізвався хтось з далекого кутка, ніби спросоння.

Пилипенко ще раз зміряв мене й відійшов, покликавши за собою П-ку. За хвилин кілька цей вернувся:

– Знаєте, Пилипенко вас підозріває… Як справді щось почуваєте, то краще було б зійти йому з очей…

– Та трішки ніби є. Я з тих країв, куди вивезли Фіголя…

– Що?! Що ви кажете?! А Боже… Та й як? От жаль, що не можу… А… Куди ж ви тепер?..

– За кордон. Ви там близько. Не знаєте, як його найлекше пробратись? Контрабанда, певне, ходить?

– На жаль, нічого не можу сказати. Тепер такий страшний теpop у прикордонній смузі, що ніхто не виривається. А проте, заходьте до мене в Кам’янці, може щось до того часу розпитаю. Ось адреса, та заховайте. А тепер ідіть, бо коли б… О, станція. І! Пилипенко вибіг! Тікайте скоріше та обережно сідайте на потяг. Прощавайте! От жаль… Зайдіть у Кам’янці неодмінно… Нате цигарок. До побачення. От жаль… Зайдіть…

Я вискочив з вагону, переліз рейками на другий бік потягу і пильно стежив, куди піде Пилипенко. Певне, йому намір перешкодив. З товарового воза висипав гурт робітників і оточив бабу, що продавала картопляні лєпйошкі:

– Па чом, бабка?

– По 50 капєєк штука, – приказує баба.

– Да что ти, бабка, абалдєла? Раз у рот і пол цєлковаго?!

– А сколькі вазьмьош за всю кузовку?

– Слиш, что заплачу, єслі накорміш?

– Пакупаш – пакупай, а шутіть нєчево.

– Да что ж ти, бабка, запрасіла, как за атца раднова? Бярі 20!

– Сєбя дароже стоїть!

– На четвертную!

– Прахаді, прахаді. Тоже пралєтарій!

– Ах ти ж спекулянтка праклятая! Челавєк с голоду пухнєт, а она капітал нажіваєт, кров нашу пролетарскую пйоть. Таваріщі! Раскулачіть буржуазно-капіталістіческую бабу!..

Ще цей не кінчив заклику, як у баби вихопили корзинку, і в одну мить вона спорожніла. А баба впала на пероні й, рознявши руки, верещала:

– Міліція, Гепева, разбой! Пуд картошкі прапал! Я же пальтішко єдінственное отдала за нєйо. Разбой!..

Злетілися чекісти й міліціонери. Заплакана баба показала на віз, і глядачі порядку пішли розшукувати грабіжників. Звичайно, не найшли, бо лєпйошкі ще по дорозі до вагону зникли в голодних шлунках.

Тим часом ударив третій дзвінок, і потяг рушив. Я вчепився в передостанньому вагоні. Разом зі мною вступав у купе селянин зі жмутом серпів. Вибравши місце на нижчій полиці, він з серцем брязнув серпами на підлогу.

– Будьте ви трижди прокляті з вашою індустріялізацією.

– В чому річ, громадянине, – обізвався селянин з середньої полиці.

– Ціла купа справ, а говорити нема про що. Все старе і все відоме.

– Відоме, та не цілком. Жнива минають, а ви серпів накупили.

– Мусів, – витирає піт селянин.

– То ж для чого? Спекулювати думаєте?

– Нехай ними ворог спекулює. Для колективу закупив.

– Тобто, на другий рік запас робите? Воно б не зле, але ж тепер машинізація, а не серпізація, – підбадьорує нахилившись хтось згори.

– Тепер, я вам скажу, і чорт не потрапить, що купувати. В даному разі біда заставила серпів накупити, щоб цього року ще жито вижати руками.

– Ого! Нівроку господарює ваш колектив! Люди вже молотять, хліб новий їдять, а в вас жнива ще на полі.

– Так, бачите, вийшло з нашим колективом. Виїхали ото ми з жаткою. Обернув я три рази, і чи так Бог дав, чи який дідько на злість колективові підкинув залізяку – на поворотті трісь! – Ножі посипались у дребіззя, шарпак урвався й пружина лопнула у крилах. Оглянув я й посвистав до лиха! Коли б це старі часи, то за годину й поладнав би, а тепер попоганяй. Посідали на коні й гайда: один колективщик по селах ножів шукати, другий по ковалях шарпака сталити-доточувати, а я по складах та по базарах за пружиною. Шарпака другого дня доточили, третього ножів на тринадцятому селі відпитали й за колективську корову ледве виторгували, а головного – пружини – ні купити, ні зробити. А жнива йдуть, сонце пече, жито сиплеться… Обганяв я всі околишні ярмарки, вдарився в Ромни – а пружини ніде, ні на складах, ні на базарах. Люди жнива кінчають, а наше на полі дубиться. Скликали збори членів колективу й вирішили косами косити. Кинулися за кісьми – нема кіс, лиш три на колектив. Ну, коли ж ними 600 десятин посіву вимахаєш? Знову вдарилися по ярмарках: один поїхав до Київа, а я до Курського.

– Та й чого ж не купили?

– Еге, купиш! Як тепер, у наслідок тієї диявольської індустріялізації, всі машинові склади позамикані. Облазив Курське по склепах, складах, базарах, у старих речах перерив, оглядав усякий поржавілий, ще з часів японської війни трибок – не приходиться. Вхопився до кіс – і їх нема: все розкуплене перед жнивами. З досади накупив серпів. Оце привезу, запросимо з міста ту бригаду робітників та комсомольців, що приїздили нам колектив засновувати. Хай жнуть, хай

1 ... 103 104 105 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пекло на землі, Віталій Юрченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пекло на землі, Віталій Юрченко"