Читати книгу - "Сироти долі, Olexander Sakal"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Родіон, як уже певно зрозуміли читачі, Михайлович, ступав до храму Димитрія Солунського. Та хоч вранішня молитва і розмова з грузином трохи підбадьорила його, він залишався стривоженим, настільки причому, що й в очі братії боявся дивитись. Йому не сходили з голови параноїдальні думки: «Господи, як же я завинив перед Тобою! Я зчинив страшну помилку, і тепер поквитаюся за неї… Я знаю – нема мені прощення, але сподівання на Бога ніколи не підуть мені зі серця». Родіон Михайлович згадував, як перед ним явився Христос. Здається… Ось, він бачив вершину, істину, путівець до щастя. Та як же в момент одна крайність – символ добра, мудрості, формується в противну їй – Месія очорнюється, та з кожним дюймом його ікла – збільшується порочність усього, що тоді бачив Родіон Михайлович в тому чудернацькому маренні. Найгірше тут те, що він посмів обняти диявола та присягнутися йому. Тепер же разом з розпачем на нього находив гнів: диявол лукаво пообіцяв йому, що син та дружина його будуть праведними на Суді. В ті миті Родіон Михайлович засяяв був від радості як ніколи, бо переживав за їхні долі дужче, ніж за свою. «Тож, чим же я завинив перед Богом? – картав себе Родіон Михайлович, одчиняючи двері храму. – Я робив, як ти нам велів – посвятив себе ближнім, працював в твоє благо, не покинув жодну бідну душу». Тут же Родіон згадав Йова, з чийого доброчинного життя Господь, в суперечці зі Сатаною прибрав його дітей, нагнав на нього проказу. Не дивлячись ні на що, Йов залишався вірним Богу, але чи не свідчить це про своєрідний егоїзм з його сторони? Суспільству дані люди, і людині дано жити серед них, допомагати їм – Йов же, до свого нещастя, не був егоїстом, та варто було Богу вмішатись в його життя, як він заглибився у себе, не став більше слухати ні своєї жінки, ні інших людей. Можливо, для Бога він був праведником, але ким він був для суспільства? «Відлюдником-фанатиком», – відповів сам собі Родіон Михайлович. «Якби я мав хоть щось спільне із Йовом, то давно прийняв би схиму, бо зрозумів, що людині суспільство шкідливе. А я йому – хоч в ньому чимало звірів – служу». Він дивився на ченців, які збирались тепер в храмі.
– Ось, моє нове суспільство, – прошепотів Родіон Михайлович.
Він взяв суху білу шмату та став витирати пил з поверхонь. За десять хвилин Родіон також продезінфікував скло на іконах. Спустився на нижній поверх, де знаходилось рака з мощами Димитри, засновниці Свято-Введенського монастиря. Кожного дня до ікони «Призри на смирення» та мощів заходили великі купи людей, в тому числі з інших міст, рахуючи паломників. В цілому ж, перший послушний труд в монастирі прийшов до вподоби Родіону Михайловичу. Будучи зайнятим такою справою, він не забивав голову панічними думками.
Коли, як йому вважалось, він закінчив підготовку храму, його увагу прикувала чудотворна ікона. Родіон став перед нею, склавши долоні. Цю ікону він бачив уже не раз, до того ж разом із сином, коли вони ходили по різним церквам, вимолюючи «милосердя Божого». Родіон Михайлович згадав, як ще десятиліття з лишком тому він стояв тут в руку з маленьким Іваном. Той блудив очима туди-сюди: ніяк не міг зосередитись на молитві, за що йому дорікав батько. Тепер же, сивобородий Родіон сумно всміхнувся, згадуючи те.
Раптово до нього ззаду підійшов чоловік в чорних рясах з довжелезною русою бородою. Це був інок Платон. Він наблизився до ікони, приклався до неї чолом, та обернувшись, спитав Родіона.
– Вы новый послушник, или трудник? Я вас ранее не видел.
– Так, я но́вий послушник, – відповів Родіон Михайлович, вмисне намагаючись розмовляти на російській: вважав, що українська мова в теренах монастиря УПЦ погано впливатиме на його репутацію серед братії.
– Я инок Платон. Как твое имя, брат?
– Родіон.
Інок, кивнувши, повернувся лицем до ікони та став низько кланятись їй. При цьому він стояв так близько до неї, що здавалось, зараз вдариться лобом. Родіон Михайлович тоді згадав відоме прислів’я, та миттю став себе за це картати – як так можна, ченця прозвати дурнем!
– А вы знаете, – почав Платон, – у меня прадед был Родионом. Да, я потом даже искал, что это за имя такое, откуда взялось. Оказалось, что действительно, на крещение детей есть имя, кажется, сорок третьего апостола Родиона.
– Так, це ціка… інтєрєсно, – зашарівся Родіон Михайлович.
Інок Платон подивився на нього задивленими очима.
– Вы разговариваете на украинском?
– М… Так.
– Тогда говорите на нем, брат. Знаете, мы не заставляем, как в ПЦУ, отказываться от русского языка и целиком переходить на укра́инский. Ведь главное, чтобы мы могли нормально излагать свои мысли, тем более в молитве Богу, а я привык делать это на русском. Но, ничего страшного, я понимаю и ваш язык.
Слова Платона дійсно заспокоїли Родіона Михайловича. В свою чергу він теж приклався до «Призри на смирення». Як тільки йому вдалося знову стати місце, інок продовжив балакати.
– Вы знаете, из-за чего эту икону провозгласили чудотворной? – риторично спитав Платон. – Еще в 1993-м году, меня тогда еще не было здесь, я постригся в 2010, а на послушение в 2007 пришел, – так вот, еще в 1993-м, наш наместник Дамиан приказал реставрировать эту икону. И вот, на Серафима Саровского, сняли с нее стекло с рамой. И вот, на обратной стороне того стекла оказался серебряный отпечаток иконы. Настолько причем идеальный, что никто не сомневался в том, что это чудо Господне. Но что тут скажешь? При этом икона помогла уже не одному человеку. Вот например, была у нас как-то женщина с детьми, завитая в дешевенький белый платок…
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сироти долі, Olexander Sakal», після закриття браузера.