Читати книгу - "Сироти долі, Olexander Sakal"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
З того моменту Родіон Михайлович більше не слухав. Не існує нічого більш стомлюючого, ніж розмова з балакучою, знаючою людиною – ах, а Родіон більше за все не хотів казати, що він наразі зайнятий, що насправді чув вже він про історію з відпечатком ікони на склі.
За п’ять хвилин інок Платон, все ж, закінчив свою тираду. Він пішов в сторону трапезні. Родіон Михайлович тієї миті перехрестився.
До храму заходив люд – хоча молебні очікувались тільки на четверту годину вечора, приходили з виписаними папірцями за сорокоустом. «Андрій, Анна, Сергій, Олександр, Давид…», багатьох імен назвуть на вечірній службі, на якій Родіон Михайловича бажав брати участь слідкуючого за свічками. На даний момент в обов’язки Родіона входило спостереження за порядком в церкві. Він дивився, як вдягнулись парафіяни, нагадував їм про дисципліну.
Родіон дивувався. Раніше він тільки був візитером монастирів та церков, хіба що в Києво-Печерській лаврі він мав непоганий посаг і тому шанувався там, але ніколи йому не приходилось підготовляти церкву до служби. Ось вони – прості чоловіки в чорних штанях з білою сорочкою та жінки в довгих спідницях, завиті в платки. Вони зчудовано оглядали розпис, хоча бачили його вже не першого разу. Родіон продовжував слідкувати за ними. Адже це було цікавим – який контраст! Молода жінка з рівненькою поставою прикладається яскравими губами до ікони, до якої тільки-но приклався інший, знедолений, бідно вдітий, низенький чолов’яга. Перші приходили туди чисто з віри – принаймні, так думалося Родіону Михайловичу – вони огрядно вдягнені, отже, можливо, живуть недалеко від самого монастиря, себто на Печерську, але з дитинства ще любили ходити до церкви. В других же сталась біда – кредит, хвороба, смерть близьких. Родіон не виключав і такого, що це були дембелі, чий духовний стан після війни погіршився настільки, що вони стали небезпечними для суспільства.
За декілька хвилин, простоявши у славнозвісної ікони, люд поповз вниз, по сходам, до мощів Димитири, матрони Свято-Введенського монастиря. Між іншим, деякі з них підходили особисто до Родіона Михайловича, віддаючи йому папірці з іменами – треби. Пізніше він віддасть кожну з них архімандриту Агафону – молодому ще священникові зі звивистою попелястою бородою.
Таким чином, не так вже й хутко, пройшли дві години. За цей час Родіон встиг повністю оглянути місцевий сад – осередок пишних хризантем, гвоздики та барвистих ранункулюсів. Тоді ж у вікні трапезні він помітив заклопотаного Сергія Аврамовича, котрий стояв побіля чогось масивного – того вже Родіон не розгледів, та подумав, що то великий баняк або піч.
Щоправда, і тут повітря, не дивлячись на пахощі клумби, загиджувалось автомобілями – від цього нікуди не дітись, особливо побіля головних святинь Києва, бо багатьом відомо, наскільки нашим священнослужителям не подобається ходити пішки зі своїх резиденцій. Та чи варто на них за це злитись, вигукувати «Ганьба!»? О, Родіон Михайлович вважав, що ні. Вважав, що і Єпіфаній тепер не заслуговує такого, бо все ж – «хто ми такі, що можемо десь на когось кричати і щось критикувати? Ми – люди, і якщо навіть в Матері Терези сучок в оці знаходять, то в звичайних не те що колода – там ціла хаща виявляється» – мудрував про себе Родіон Михайлович. Роздуми його перебив дзвін, який сповіщав про першу трапезу.
Стається вона рівно в обідню годину. До того кожний трудник, послушник, інок займається своєю справою, стараючись не відволікатись від справ. Тому інок Платон, можна сказати, припустився деякої погрішності, коли став балакати з Родіоном Михайловичем. Сам же інок, дійсно, окрім розмов знаходився при кліросі в церковному чоловічому хорі – він мав глибокий басистий голос.
Отже, в трапезній, рівно в дванадцять годин зібралась братія з послушниками та трудниками. Приміщення ж це було не надто велике, менше навіть провінційної громадської їдальні, тим не менш вміщало в себе тридцять осіб. По стінам тут були в повен зріст змальовані святі, деякі розписані подіями – ось, в дальній стороні Ісус годує п’ять тисяч людей. Довгі столи розміщались в три ряди, на кожний з них сідали по десять служників монастиря, а посеред них, за окремим столом сидів ігумен Даміан. Співець, тим часом, стояв серед братії і виспівував молитви з часослову.
В монастирях прийнято, щоб ті, хто вже прийняв постриг, сиділи за окремим столом від послушників і трудників. Поміж цих людей також знаходились келар – завідуючий їстівними запасами та раціоном служителів, з парою помічників, та трапезник, в чиї обов’язки входило, в основному, спостереження за трапезним процесом та освячення їжі перед подачею на стіл.
Увійшовши туди, Родіону Михайловичу зразу привітливо посміхнувся Платон; намісник Даміан кинув на нього малозначний погляд. Він мав круглу, недовгу сиву бороду, глибокі очі, підкреслені малими темними колами; Даміан був, взагалі, молодим ігуменом, 59-го року народження, та в миру мав вельми непогану репутацію. «Ми, мовляв сьогодні уже бачились, і роботи в нас обох вистачає», – ось що говорив намісник своїми очима. За правим столом, біля вікна, стояв Сергій Аврамович – навпроти нього було вільне місце, і Родіон Михайлович пройшов туди. Грузинський послушник, скажемо, увійшов в трапезну раніше за всіх. Разом з келарем Ігорем вони несли чан з кашею та набирали у філіжанки яблучний компот, заварений годину тому, й вже трохи захололий.
Першим сів Даміан. Після нього, не зупиняючи співання псалмів, сіли всі інші й приступили до трапези. Під час споживання їжі не прийнято говорити – особливо цього правила дотримувались в монастирі, де цей факт доброзичливо ототожнювали зі старим прислів’ям: «когда я ем, я глух и нем».
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сироти долі, Olexander Sakal», після закриття браузера.