Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Володимир 📚 - Українською

Читати книгу - "Володимир"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Володимир" автора Семен Дмитрович Скляренко. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 109 110 111 ... 164
Перейти на сторінку:
Херсонес я пішов, узяв його й сиджу тут через те, що минулого літа ще раз хотів утвердити ряд з Візантією, на просьбу імператорів Василя й Костянтина послав у Константинополь шість тисяч воїв, вони, ви також знаєте це, врятували імператорів ваших, дві тисячі моїх воїв склали голови під Абідосом... А імператори не дали дані воям, вони не додержали ряду з нами. Ось через це я й прийшов у Херсонес; не домовлюсь звідси з імператорами - піду в Болгарію, будемо утверждати новий ряд під стінами Константинополя... А тепер, - закінчив князь Володимир, - я мушу вас залишити з мужами моїми. Ось на столі лежать харатії наші - почитайте їх.

Наступного дня вранці князь Володимир ждав василіків у тому ж домі, в палаті. В ній усе було, як і минулого дня, на столі так само лежали харатії, але ніч не пройшла марно - василіки мусили пригадати, що писали колись імператори в рядах своїх, князь Володимир у цю ніч радився з воєводами, боярами, мужами земель і купцями, що скаже василікам.

І він почав:

- Надіюсь, василіки прочитали харатії, знають тепер, що мусили робити імператори?

- Імператори Василь і Костянтин ще тоді, коли ми збирались сюди, сказали, що вони утверждають усі ряди імператорів давніх.

- Ми їх такожде утверждаємо, - сказав князь Володимир, - але після всього того, що сталось, мусимо вже дещо додати до них.

Василіки слухали.

- Зате імператори Василь і Костянтин не додержали ряду, укладеного через василіків позаминулого літа в городі Києві, мусять дати нам дань по двадцять гривень за всіх живих і мертвих воїв, іже були в Абідосі, - живим на прожиття, у мертвих залишились родини, - а городу Києву дві тисячі гривень.

- Ми скажемо імператорам нашим, - забурмотіли василіки й одразу ж виправились: - Ми згодні дати дань за живих і мертвих руських воїв.

- Ця дань буде справедлива, але це ще не все, - повів далі князь Володимир. - Минулого літа нашим воям не тільки не дали дані, а хотіли їх послати в Болгарію. Чому? Ще в Адріанополі, а потім і в Доростолі мій отець Святослав, розмовляючи з Цимісхієм, вимагав, аби імперія залишила й не чіпала землі болгар, яка їй не належить. Я такожде говорив про це василікам у Києві. Чому ж імператор Василь іде й іде в Болгарію?

- Не імперія нині нападає на болгар, - щиро признались василіки, - болгарський коміт Самуїл іде й іде проти Візантії.

Князь Володимир засміявся:

- Коміт Самуїл воює з імператором Василем у горах болгарських, і Фракії, й Македонії - там і вирішуйте свою сваргу. Але легіони імперії стоять нині над Дунаєм. Проти кого націлені їхні списи? Проти болгар? Ні, супроти Русі... Пишіть: Візантія да не неволить сусідні землі свої, да повік не загрожує Русі з-за Дунаю...

- А Корсунська земля? - скипіли василіки. - Князь Володимир не загрожує, а ступив на нашу землю, взяв Херсонес, що скажемо ми імператорам про цей город?

Князь Володимир не квапився з відповіддю.

- Правда, - промовив нарешті він, - Корсунська земля, сиріч Клімати, - то ваша фема, і князі руські писали, що не імуть власті на цій землі, що Клімати не підкоряються їм. Від цього не відступаю, про землю Курсунську пишемо по старому ряду. І Херсонес був вашим городом. Проте давайте поговоримо про город цей пізніше, коли кінчимо весь ряд... Обіцяю - вашого собі не візьму.

Слова про Херсонес збили з толку й дуже стурбували василіків імператорів - чому ж князь Володимир, укладаючи ряд про Клімати, не хоче зараз говорити про Херсонес, невже ж він думає залишити собі цей город?.. Адже Клімати без Херсонеса - тіло без голови!.. Та ні, він сказав - вашого собі не візьму, отже, не візьме й Херсонес.

Втрутились купці:

- І про куплю-продаж скажи їм, княже!

- Правда! - згодився князь Володимир. - Ми говорили з василікамії в Києві - не можемо так, як нині, торгувати з Візантією.

- Імператори згодні прийняти в Константинополі купців, скільки хоче Русь, нехай вони самі визначають ціни. Заговорили й бояри:

- А про челядь, княже?

Володимир з одного слова зрозумів бояр - так, на Русі, особливо ж у боярських вотчинах над Дністром і Дунаєм, бувають випадки, коли челядь, смерди, що стали обельними холопами, покидають землі, ідуть у ліси, тікають світ за очі, часом потрапляють і до Візантії.

- Мої бояри кажуть, - звернувся до василіків Володимира - що часом челядь з Візантії утікає до Русі, а наша буває у Візантії... Напишемо про челядь, аще ускочить на Русь з Візантії, і про ту челядь, яка може ускочити з Русі до вас, - восп'ятити* (*Восп'ятити - повернути назад.) мусимо їх.

- І про татьбу та розбой, - стиха гомоніли вже купці. Це була правда - в Константинополі траплялось не раз, що в руських купців викрадали товари, - що говорити - і в Києві, на подольському торзі, є доста татів між голодними смердами.

- Гаразд, - згодився князь, - і про це мусимо написати: аще гречин щось украде в русина або русин у грека - показнені будуть по закону грецькому і по уставу руському; аще уб'є гречин русина або русин грека - да уб'ємо їх.

Тоді василіки схопились.

- Ми згодні, - сказали вони, - і запишемо про татьбу й розбой, як писали про це й допреже. Але, княже Володимире, ти мусиш смертю покарати й тих, що забили в городі Києві купця-гречина Феодора з сином, а за двір його і всі скарби нехай тать заплатить.

Князь Володимир довго й пильно дивився на василіків, а тоді суворо сказав:

- Якби Феодор був токмо вашим купцем, я покарав би головників і повернув Візантії всі його добра, але він - не купець, а послух Візантії, що продав Русь, і карали його з сином усі руські люди... Хочете викуп за нього мати - говоріть з усією Руською землею, а я не раджу вам таку розмову мати... Запам'ятайте, василіки, й перекажіть імператорам: коли присилатимете до нас послухів, зрадників, татів - смертю будемо карати їх, як і патрикія Феодора... Тільки цього не будемо писати в нашому ряді: шкода вас!

Якби це робилось не в Херсонесі, а в Константинополі чи іншому городі Візантії, василіки, либонь, дуже довго сперечались би про кожне слово ряду,

1 ... 109 110 111 ... 164
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Володимир», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Володимир"