Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Беру свої слова назад 📚 - Українською

Читати книгу - "Беру свої слова назад"

287
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Беру свої слова назад" автора Віктор Суворов. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 110 111 112 ... 156
Перейти на сторінку:
Жуков, а на березі. – 3 -

Отже, Жуков наказав підтягнути кораблі ближче до міста, і вони вдарили з шіснадцятидюймових гармат...

16 дюймів - це 406 мм.

Письменникам-героям Симонову і Карпову перед тим, як таке публікувати, варто було б перевірити, які гармати стояли на радянських кораблях. Так от, товариші герої, не було таких гармат на радянських кораблях. Про шіснадцятидюймові гармати Жуков казав у множині. А так казати не можна. Бо в Радянському Союзі така гармата існувала в однині.

Гармата No 1 калібром 406-мм дійсно брала участь в обороні Ленінграда. Була вона експериментальною. Перебувала на полігоні в районі станції Ржевка. Дуло довжиною 18,28 метра важило 109,4 тони. Вага снаряда 1116,3 кг. Заряд 347 кг. Така гармата розроблялася для нового покоління лінійних кораблів типу «Радянський Союз» і берегових батарей. Повна водотонажність такого лінкора 65150 тон. Кожен лінкор нового типу повинен був нести три тригарматні вежі головного калібру. Кожна вежа - майже дві тисячі тон. Якби такі вежі поставили на старі лінкори типу «Севастополь», то вони потонули б навіть без боєкомплекту. Розповіді великого стратега про шіснадцятидюймові гармати і сорок боєкомплектів на кораблях - це щось із серії про сорок бочок арештантів або про тридцять п'ять тисяч кур'єрів.

4 -

Якщо розповідям Жукова вірити, то виходить, що наш полководець був ще й флотоводцем. Наказав адміралам підтягти кораблі до міста, адмірали послухали генія і потім ударили з кораблів гарматами. А не наказав би їм стратег, так і не вдарили б.

Тим часом події розвивалися зовсім не так, як вони уявлялися після війни генію військового мистецтва.

29 серпня 1941 року о 17.00 бойові кораблі Балтійського флоту віддали якорі на Кронштадтському рейді. Поранений флот прорвався з Таллінна. Флот поніс величезні втрати і тепер був у буквальному сенсі загнаним у кут: мілководна затока, з трьох боків - земля, а з боку моря противник мінами перекрив вихід. Балтійський флот був найпотужнішим з чотирьох радянських флотів. У Ленінграді і Кронштадті на початку вересня 1941 року було зосереджено 2 лінкори, 2 крейсери, 13 есмінців, 12 сторожових кораблів, 42 підводні човни, 62 тральники, 38 торпедних катерів, 60 катерів типу «МО», 3 бронекатери, не рахуючи мінних і мережевих загороджувачів, канонерських човнів, навчальних та недобудованих кораблів, (деякі з них теж могли вести вогонь, у тому числі і з дуже потужних гармат).

Поки Ленінград тримався, у флоту залишався шматок рідного берега, до якого можна притиснутися, з якого по ньому не стріляють. Як тільки противник захопить Ленінград, флоту кінець. Флот виявиться в пастці, в повному оточенні. Як акула в акваріумі. Як вовк на ланцюзі. Як же боєць з гранатометом, замкнений в залізному сортирі.

Повторилася ситуація 1904 року. Порт-Артур - місто, порт, фортеця, морська база. А в гавані - ескадра, яку японський флот загнав у куток і не випускає в море. Якщо противник захопить Порт-Артур, ескадру доведеться топити. Єдине, що могла робити ескадра в 1904 році, - усіма силами захищати Порт-Артур, відтягуючи свою загибель. Єдиний порятунок Балтійського флоту в 1941 році - усіма силами захищати Ленінград і Кронштадт.

Серйозність становища розуміли всі. Без підказок Жукова. Тому задовго до Жукова в Ленінград прибув нарком ВМФ адмірал Н.Г. Кузнєцов. Майже постійно в Кронштадті та Ленінграді знаходився перший заступник наркома ВМФ, начальник головного морського штабу адмірал І.С. Ісаков. Головна їхня турбота - утримати Ленінград. Без Ленінграда найпотужніший з чотирьох сталінських флотів загине. Ось чому за наказом адмірала Кузнєцова негайно після прориву з Таллінна всі сили Балтійського флоту були націлені на підготовку відбиття можливого штурму Ленінграда. Уже в той же день, 29 серпня, командувач артилерії Балтійського флоту контр-адмірал І.І. Грен віддав наказ про приведення всієї корабельної артилерії в готовність до негайного відкриття вогню по берегових цілях на першу вимогу армійського командування. А берегова артилерія флоту такий наказ отримала раніше. Як тільки противник з'явився, артилерія флоту відкрила по ньому вогонь. Це сталося 30 серпня. Цього дня кораблі на Неві і гармати Морського полігону в районі Ржевки на вимогу армійського командування 28 разів відкривали вогонь по берегових цілях, випустивши 340 снарядів калібром від 130 до 406-мм. Наступного дня вогонь флотської артилерії був ще більш інтенсивним. 1 вересня противник вийшов у зону дій берегових батарей форту Красная Горка і потрапив під убивчий вогонь його 305-мм гармат.

Про участь флоту в захисті Ленінграда створений потужний пласт літератури. Розписано й пояснено, чому лінійний корабель «Марат» стояв у ковші Морського каналу, а «Жовтнева революція» - на позиції проти Стрельни, чому крейсер «Максим Горький» займав позицію біля Хлібного молу, а недобудований крейсер «Петропавловськ» - у районі Вугільної гавані. Розтлумачено і обґрунтовано розміщення кожного корабля. Враховано всі стрільби, проведені кораблями, береговими стаціонарними та залізничними батареями флоту, вказані цілі, витрата боєприпасів і результати вогневих нальотів.

Особливу увагу командування флоту надало питанню створення оборонного рубежу на Неві. Був сформований загін кораблів у складі двох новітніх есмінців, чотирьох канонерських човнів, двох торпедних і дванадцяти сторожових катерів, трьох сторожових кораблів, чотирьох бронекатерів і плавучої батареї. Цей загін під командуванням капітана 1 рангу В.С. Черокова зайняв позиції між Смольним і Усть-Іжорою. Крім того, ще в серпні в район Невської Дубровки були перекинуті шість батарей, укомплектованих матросами і озброєних знятими з кораблів 120-мм і 180-мм гарматами. Там же зайняла оборону 4-а бригада морської піхоти.

Вночі на 9 вересня, ще до появи Жукова в Ленінграді, противник намагався форсувати Неву, але був відкинутий і винищений вогнем корабельної та берегової артилерії флоту. 4-а бригада морської піхоти втримала північний берег Неви. Потім протягом всієї блокади Ленінграда німецьким військам так і не вдалося прорватися через Неву.

Минуло понад чверть століття після тих подій, і раптом Жуков оголосив, що нарком військово-морського флоту адмірал Н.Г. Кузнєцов, його перший заступник начальник головного морського штабу адмірал І.С.

1 ... 110 111 112 ... 156
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Беру свої слова назад», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Беру свої слова назад"