Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Дух животворить… Читаємо Сковороду 📚 - Українською

Читати книгу - "Дух животворить… Читаємо Сковороду"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дух животворить… Читаємо Сковороду" автора Юрій Барабаш. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 112 113 114 ... 133
Перейти на сторінку:
олімпійської вершини спокійного насолодження гармонією розуму, душі й тіла, той, хто на схилку віку зізнається:
Човен бурі вихр хитає, Піднесе чи вниз кидає!         Нема мені миру         І нема навкліру. Море це мене зжирає!

Сковорода датує цю пісню (29-ту) 1785 роком. Здавалось би, головні життєві бурі були на той час уже позаду, давно сформувався філософський погляд на світ, на власну долю, так ні — виявляється титанічні вихори й досі вирують у його душі під зовнішньою оболонкою спокійної мудрості, яка встигла все побачити, все збагнути на цьому світі:


Хвиля, мов гора, здіймає, Друга в прірву укидає.         Надія спливає,         Душа вже зникає, Жду — і це не допоможе!

Його «Сад божественних пісень» — то менш за все проповідь у звичному значенні цього слова, дарма що в деяких віршах тут виразно відчутна проповідницька інтонація, котра передбачає читацький відгук, співбоління: «Сядем собі, брате мій, сядем для бесіди…» (пісня 21-ша); але передовсім це сповідь, сповідь душі бентежної, яка шукає, яка знає сумніви, розладдя, ба й відчай. Поезія Сковороди — не так оспівування, ствердження моральної істини, віднайденої раз і назавжди, як радше «кардіограма» серця, котре шукає цю істину, і процес шукання трудний, сповнений внутрішнього драматизму, суттю — нескінченний.

Подивугідною є відзивність Сковороди-поета на трагічні недосконалості довколишнього світу:


Бачачи життя оцього горе. Що кипить, немов Червоне море, Вихром туги, напасті, бід, Я розслабнув, жахнувсь і зблід, — Горе сущим у нім! (Пісня 17-та)

Його свідомість вражено разючими соціальними, моральними контрастами та парадоксами, нестійкістю людської долі, хисткістю всього, що він бачить довкруж:


Булава і скипетр сяє, Рано вставши — слава злая… --------------------------------- Нині п’яна скаче воля, Рано вставши — марна доля. (Пісня 14-та).

«Душа сумує…» — жаліється він у пісні 8-й. Ця душа гостро чутлива, дітклива, вона вбирає в себе всю недосконалість світу, перетоплює чужу скорботу на свою, чужий біль, на свій біль; це та сама властивість поезії, котра вже в наші часи і в іншого поета відлунить як прагнення і готовність «за всіх сказати», «за всіх переболіти» (П. Тичина):


Мене посіли рани смертоносні, Пекельні біди обсіли незносні, Найде страх і тьма. Ах, люта година —           Злая хвилина! (Пісня 8-ма).

Як про велике благо, мріє Сковорода про чисте, незамулене джерело, до якого можна було б припасти, вгамувати палючу жагу віри та істини. Таке джерело він шукає і знаходить в Бога:


О пагінь Давида! Мені ти берег і кифа, Веселка, мир, світло, життя, погода, олива. (Пісня 16-та).

Кифа, або кефа, як пояснюється в авторовій примітці до пісні 14-ої, — староєврейське слово, котре означує камінь, гору, скелю, ту — образно — жадану надійну життєву пристань, яку Сковорода шукає у вірі. В ці хвилини він почуває себе духовно воскреслим, печаль відступає:


Печале, прощай! Прощай! Прощай, зла утробо! Вже кволості край, встав я із гроба.

Світ постає відродженим, оновленим:


Вже хмара пройшла. Веселка радісно грає. Минула нудьга. Світ любо сіяє.

Цей світ живий, він повен барв і звуків:


Жайворонок між полями, Соловейко між садами, — Той угорі дзвенить, інший на гіллі свистить. А коли зійшла денниця, То співа під той час птиця. Музика тут навкруг — у повітрі шум і рух. (Пісня 13-та).

Проте виявляється, що ці спокій і благодать

1 ... 112 113 114 ... 133
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дух животворить… Читаємо Сковороду», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дух животворить… Читаємо Сковороду"