Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець 📚 - Українською

Читати книгу - "Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець"

401
0
10.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни)" автора Олекса Кобець. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 116 117 118 ... 120
Перейти на сторінку:
і блукаю, блукаю по Києву в пошуках праці, бо дедалі скрутніше стає та скрутніше.

В день, коли дозрів у душі одчай, вирішую йти до війська. Принаймні, тепер до свого, українського війська...

Перед кабінетом Головного Отамана сидить, дуже пихою надутий ад'ютант. Відповідає, навіть поглядом не вшанувавши:

- Головний Отаман у справах особливого (хотів "особистого" сказати) порядку не приймають...

- Але ж я не в особистій (підкреслюю) справі: на вимогу представника Украінської Центральної Ради в Стокгольмі...

- Всьо равно не приймають!..

І договорити не дав.

Далі йти нікуди. Коло замкнулося. Тут і дверима не грюкнеш: військо.


Перебрався на Воздвиженську 57. Довгими, тривожними ночами (бо цілі довгі ночі безперестанку гримлять у місті й поза містом постріли) сиджу коло маленької гаснички-мригалки, перебираю в пам'яті минулі дні й пишу оце, що тут написане.

Почалося повстання в київському арсеналі проти молодої Українськоі Держави. З наказу Москви. Ніж у спину Українській Революції...

А чому не йдуть до Києва - боронити Українську Волю - потужні українські дивізії: Сірожупанна з Фрайштадту та Синьожупанні - з Німеччини?

Чи, може, це теж - "справа особливого порядку"?..




В ТАРАСОВУ НІЧ

Перший раз виставлено цю драматичну картину

в таборі полонених у Фрайштадті (Горішня Австрія).

З тої вистави зроблено й знімки до цієї книжки.




(Сцена кілька хвиль темна. Поволі, з правого боку починає розливатися срібний світ і з темряви вирисовується (праворуч) висока гора-могила з білим хрестом.

Рівночасно прояснюється решта сцени: - ліворуч, від могили видно безмежний степ, засіяний меншими могилами.

Чути гуркіт під землею і зпід одної могили встає сивоусий, блідий козак у вбранні часів Хмельницького, струшується і повільно наближається до середини сцени).

Козак

Гей, як тяжко, як гірко в землиці лежать Без утіхи живої; Тягар рідного краю на грудях держать, Тягар кривди, насильства, неволі! Давить, гнітить кістки наша рідна земля, Яку ми боронили; Люд в кайданах чоло скробне низко схиля На козацькі, лицарські могили. Темно... Сплять мовчазнії простори, що ми, В бій за волю ідучи, Кровію ізлили, засівали кістьми, Урожаю плодючого ждучи. Уродив лиш кукіль... Чорні зграї круків Над могилами вються І до нас в підземеллє не кров ворогів, Тільки сльози безрадности ллються. Та ще сміх долітає - злорадісний сміх Ворогів віковічних, І про дикі діла перевертнів своїх Нам доносить дух вітрів північних. Про славетні ж діла отаманів-батьків Ані вісти, ні слуху; Україна - мов лан, лан пустих колосків В рік тяжкий, неврожайний, в засуху. Деж Виговський-борець, Дорошенко-гетьман, Гордієнко й Мазепа величний, Що край рідний із пут, із залізних кайдан Виривали в катів у північних? І Виговський умер, Дорошенко сконав, Гордієнко й Мазепа... А Гонта, Що один мук пекельних, надлюдських зазнав Від ворожого, лядського "rządu"? Спить і він... Сплять усі по роботі тяжкій, А їх праці відгомін Не запалює мозок і душі рабські, Тільки тліє десь в душах, як спомин; Тліє в душах дрібненьких, у душах рабів, Гасне, змитий сльозами, Бо не йдуть боронить своїх рідних степів, Як колись боронили - списами!

(Задумливо).


Про славетні діла отаманів-батьків Ані вісти, ні слуху, - Україна - мов лан, лан пустих колосків В рік тяжкий, неврожайний, в засуху... Часом чайкою скиглить Хмельницького тінь, Батька нашого й пана, Мов поради питає в нових поколінь, Наче молить їх - скинуть кайдани. Поза тим - тихо скрізь... Лиш риданнє рабів І у день і в ночі не стихає, Та пекельний, злорадісний сміх ворогів В підземеллє до нас долітає... Гей, як тяжко, як гірко лежати в землі, - Сльози й сміх отой чути,
1 ... 116 117 118 ... 120
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець» жанру - 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець"