Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець 📚 - Українською

Читати книгу - "Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни)" автора Олекса Кобець. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 119 120
Перейти на сторінку:
Ізза сцени (з лівого боку) виходить козак в новітнім убранні. Молодий, рухливий, але зажурений).

Козак:

"І знов до могили я йду в порожні, - Біль в грудях гадюкою вється... І досі не світять, не сяють огні В горнилах, де зброя кується. Ще й досі приборкані, приспані сплять, - Будив, - деж там їх добудитись? У ярмах живуть, ярм не хочуть скидать, Щоб в ярмах і далі плодитись...

(Побачив жінку).


І знову в жалобі, заковану тут Я матір ще раз зустріваю... О, муки! Заліза невільничих пут Ще й досі порвать не здолаю! І чим же утішу невтішну її, Коли нерозумнії діти До слів найсвятіших байдужі, німі, - Їм кров'ю б писать заповіти! Яке тепер слово рухливе, живе Утіхою може їй стати? Хиба лиш, що поки Дніпро ще реве, - Про волю він буде співати. Тепер же її хоч замість колючок Надійним вінком заквітчаю, - Нехай хоч ці квіти, сей пишний вінок Спасає її від одчаю.

(Скидає з жінки терновий вінок, надіває квітки надій.)

Жінка   (тихо)

...Любий, славний сину мій Як то мало тих надій... Як то скоро всі вони Обертаються в терни...

2-й салдат   (З'являється ізза сцени. Рухи й бліде лице - виказують муки. Ступає непевно.)

Мій рідний край политий кров'ю дідів, В чужих руках, а я... на службі у катів...

(Заходить знову за сцену.)

Козак   (до могили)

Озвися, пославший по світу мене, Чи довго мені ще блукати, Немов у пустині гукати? Чи скоро у грудях рабів спалахне Гнів помсти за муки, за горе, За Матерні муки, насильства, за болі, За рабство синів, за наругу неволі, - Озвися, чи довго, чи скоро?

Голос з могили

Іди, буди, Ще раз, ще раз; Іде, гряде Великий час!

Козак

Іду, іду Борців зберу і поведу...

(Упевненими кроками йде за сцену. Коли він зникає, з'являються чотири узброєні салдати, крадуться тихо, потім кидаються без слів до жінки, хватають і запирають знову за браму. Стають вартувати в чотирьох. Якийсь час тихо. Потім під землею чути гуркіт. Рівночасно - за сценою многоголосний спів. Салдати з жахом тікають).

(Співають на мотив: "Гей, не дивуйте").


Гей, Отамане, Батьку і пане, Пляму неволі час стерти; Підем з тобою, Станем до бою, Горді погордою смерти; Підем з тобою, Станем до бою, Вирвемо Матір з неволі: Світови всьому Крикнем глухому Про наші кривди та болі...

Жінка (ізза грат)

Ідуть, ідуть мої сини, Розіб'ють грати-кайдани...

Голос з могили:

Ідуть, ідуть...

2-й салдат   (З'являється змучений на сцені. Прислухується до співу і голосів)

А я що робив? О, проклятий, проклятий! Я Матір стеріг, помагав мордувати! Та годі, та годі насильству служить, - Рабом в своїй хаті обдуреним жить! Нехай тепер за біль рабів, За сором, ганьбу яничара Нехай на голови катів
1 ... 119 120
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець» жанру - 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Записки полоненого (пригоди і враження учасника Першої світової війни), Олекса Кобець"