Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Історія цивілізації. Україна. Том 1. Від кіммерійців до Русі (Х ст. до н.е. — ІХ ст.) 📚 - Українською

Читати книгу - "Історія цивілізації. Україна. Том 1. Від кіммерійців до Русі (Х ст. до н.е. — ІХ ст.)"

417
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Історія цивілізації. Україна. Том 1. Від кіммерійців до Русі (Х ст. до н.е. — ІХ ст.)" автора Михайло Юрійович Відейко. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 118 119 120 ... 231
Перейти на сторінку:
завданням гарнізонів було протриматися до їхнього підходу, а для цього найзручніше зосередити війська в невеликій, але добре захищеній цитаделі.

Римська цитадель у Херсонесі спочатку була невелика — усього 45 х 92 м, і та прибудована до давньої міської стіни. Потім її розширили на територію, раніше зайняту міським цвинтарем. Надгробки місцевих еллінів (поставлені ще у IV–III ст. до н. е.) по-хазяйськи використали у кладці нових стін. Головним призначенням цитаделі була охорона порту — адже саме з морем була пов’язана вся місцева стратегія римлян.

Розділена вулицями, що перетиналися під прямим кутом, цитадель була щільно забудована кам’яними спорудами. Стіни усередині цих споруд були оштукатурені й навіть пофарбовані. Збереглися сліди штукатурки зі слідами розпису. Знайдено також чимало уламків черепиці з легіонними клеймами, що нею були перекриті ці будівлі. Кожна казарма могла належати центурії, яка нараховувала, зазвичай, 80 осіб. Херсонеські казарми з їх шістьома – вісьмома приміщеннями свідчать або про більшу щільність розміщення особового складу, або про меншу чисельність підрозділів. Деякі приміщення могли належати середньому командному складу. У цитаделі також знайшли важкий кам’яний снаряд до великої метальної машини (збереглося навіть маркування!), що колись тримала під прицілом гавань.

Однак укріпленнями в Херсонесі римляни не обмежилися. Пам’ятаючи про проблеми, які виникли з таврами на узбережжі, вини вирішили спорудити опорний пункт на шляху до міст Боспору. На високому, скелястому мисі Ай-Тодор (територія сучасного Гурзуфа) знайдено сліди римської фортеці Харакс. Місце обране не випадково — у гарну погоду звідси можна побачити гори у районі Судака, а море проглядається на десятки кілометрів. Не випадково нині на вершечку мису розташовані маяк і спостережний пункт прикордонників. Археологи вважають, що сучасний комплекс споруджений саме на місці римського преторія.

Тут були споруджені потужні кам’яні стіни (дві лінії) з баштами та казарми. У фортеці був басейн для води, терми і кілька святилищ — все, що треба для життя. Для забезпечення водою були використані джерела біля підніжжя Ай-Петрі. Цікаво, що при відступі у ІІІ ст. римляни, мабуть, зруйнували водогін — вода у басейн перестала надходити. Тому після них ніхто так і не зайняв фортецю, позбавлену інших джерел вологи, оскільки наступні володарі цих місць (аж до кінця ХІХ ст.) так і не опанували таємниці спорудження водогонів.

Оточена укріпленнями територія сягала 4,5 га. Знайдені фрагменти латинських написів відкривають деякі сторінки з історії фортеці. Завдяки ним стало відоме ім’я одного з комендантів укріплення, прочитане на фрагменті кам’яного вівтаря: Марк Геміней Фортіс. В одному з приміщень виявлено запаси ядер до метальних машин: понад 700 виробів. Машини могли бути задіяні як проти нападу із суходолу, так і проти ворожих кораблів. Ними можна було поповнювати і корабельні запаси, адже метальні машини використовували і на флоті.

Фортеця стала важливим пунктом для спостереження за узбережжям і рухом кораб­лів. Оскільки перекидати війська у віддалені місця кримського узбережжя реально можна було лише по морю, подібна база була дуже важлива для забезпечення римської присутності в Криму.

У Балаклаві, що розташована неподалік Херсонеса, було розквартировано римські війська — зокрема кавалерія, ала Атекторигіана. Звичайна чисельність такого підрозділу — до 500 вершників. Про його присутність відомо завдяки знахідці надгробка кавалериста — Юлія Валента. Побували там і солдати I Італійського легіону, про що свідчить знахідка постаменту статуї Геркулеса із присвятою августу Антоніну Пію, а також імператору Марку Аврелію військовим трибуном I Італійського легіону Антонієм Валентом за допомогою центуріона Новія Ульпіана. Це відбулося, на думку дослідників, між 147–161 р.

Статуя була поставлена не просто неба — поруч із нею знайдена ще одна плита, напис на якій повідомляє про відновлення храму Юпітера Доліхена, — Юпітера Кращого, Найбільшого, божества, яке особливо вшановували римські військовослужбовці. Коли римляни пішли, храм занепав. А рештки його мармурових колон використали у середні віки для виготовлення боєприпасів до метальної машини, встановленої у XV ст. над входом до балак­лавської бухти.

Однак самими базами та фортецями для розташування підрозділів римляни не обмежилися. Адже слід було наглядати за тим, аби вороги зненацька не потрапили в околиці Херсонеса, аби завдати шкоди місцевим виробникам, а відтак — і Риму. Тому на підступах до «економічної зони» міста було облаштовано кілька спостережних пунктів. Точне число цих військових об’єктів, мабуть, було відомо командуванню у Херсонесі — але це була військова таємниця, не засвідчена жодними документами. Проте археологам майже через два тисячоліття таки вдалося виявити деякі з них.

Так, низку сторожових башт, точніше те, що від них залишилося, виявили на схилах Сапун-гори. На північному березі севастопольської бухти була стоянка військ. Дорогу з Балаклави до Херсонеса прикривало укріплення з кількома кам’яними баштами і стінами, оточене ровом. Ще два пункти зі слідами перебування римських військових знайдено у Хомутовій балці та балці Бермана. Таким чином, усі ближні підступи до Херсонеса було надійно перекрито.

Але на цьому римляни, схоже, не зупинилися. Їх сліди виявлено на таврському городищі Алма-Кермен, розташованому на північний схід від володінь херсонеситів. Воно контролювало шлях із Неаполя Скіфського на Херсонес. Розквартировані тут починаючи з ІІ ст. вояки не лише опікувалися кордоном, але, як показали розкопки, розгорнули власний бізнес, виготовляючи вироби зі скла.

Таким чином римляни облаштувалися в Тавриці так само ґрунтовно, як і на інших кордонах Імперії — з головною базою, сторожовими постами, висунутими на стратегічні напрямки фортецями. У майбутньому така інфраструктура могла бути використана не лише для оборони, а й для наступу. Крім того, економічна експансія з опорою на військові бази (і за участю військових) передувала розширенню меж імперії. Досвід, здобутий у ІІ–ІІІ ст., було використано у часи панування в Тавриці Візантії.

У другій половині ІІІ ст. із початком скіфських воєн римлянам довелося вивести гарнізони не лише з Усть-Альмінського городища, Балаклави, Хараксу, але навіть і Херсонеса — вони були потрібні для оборони провінцій. Однак Херсонес зумів протриматися — готи, навіть зруйнувавши оборонний пункт на Альмінському городищі (на той час гарнізон звідти було виведено) так і не зуміли подолати оборону міста, посилену в часи римської присутності.

Битви за Таврику

Михайло Відейко

У ІІ ст. до н. е. — І ст. до н. е. Таврика стала полем бою не лише між полісами, Боспором і скіфами — сюди завітали «важковаговики» із-за меж півострова, Понтійське царство, очолюване Мітрідатом  VI Євпатором, і Римська республіка. Саме вони врешті-решт з’ясовували стосунки, внаслідок чого на частині земель півострова майже на тисячу років домінування Риму. Місцевим — насамперед городянам еллінських міст на узбережжі — довелося звикати жити у нових умовах. Унаслідок цих подій на півострові війни майже не припинялися. Урешті-решт переможцем вийшов Рим, який за цей час встиг перетворитися з республіки на імперію.

Діофантові війни

Розстановка сил у Тавриці на кінець ІІ ст. до н. е. була наступною. У західній частині головним містом був Херсонес, який контролював значні території, зводячи на них не лише садиби і опорні пункти, а навіть залежні від нього міста, як-от Керкінітіду та Калас Лімен (що можна перекласти, як «прекрасна гавань»). Як наслідок — зросли площі посівів і відповідно експорт хліба. У ті часи проблем зі збутом не було: Еллада, Рим — хліб був потрібен усім.

Східна частина Таврики

1 ... 118 119 120 ... 231
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія цивілізації. Україна. Том 1. Від кіммерійців до Русі (Х ст. до н.е. — ІХ ст.)», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Історія цивілізації. Україна. Том 1. Від кіммерійців до Русі (Х ст. до н.е. — ІХ ст.)"