Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Людина, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Людина, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Людина" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 20
Перейти на сторінку:
вист­рi­лив со­бi в лоб…

Недовго по тiм усу­не­но рад­ни­ка з служ­би… i гар­нi, зо­ло­тi ча­си, про кот­рi знав опо­вi­да­ти вiн, йо­го то­ва­ри­шi та доб­рi зна­ко­мi, - ста­ли tem­pi pas­sa­ti! [24]



***



З чо­тирьох доньок бу­ла лиш най­стар­ша i Iри­на за­муж­ня. Пер­ша вий­шла за ста­ро­го, од­нак ба­га­то­го ка­ва­ле­ра i про­живала без­жур­но да­ле­ко вiд ро­ди­чiв. Лед­ве що раз або два в рiк пи­та­ла лис­тов­но, як жи­веться ро­ди­нi. То­дi зви­чай­но Оле­на вiд­пи­су­ва­ла їй точ­но й ко­рот­ко. Обi сест­ри нi­ко­ли не го­ди­лись з со­бою, а вiд ча­су, як най­стар­ша вiд­да­лась, вi­д­чужились ще бiльше. Тяж­ко при­хо­ди­лось те­пер Оле­нi до неї i її му­жа вiд­си­ла­ти письмо, кот­ре ма­ло ха­рак­тер про­сь­би. Той її шва­гер мав да­ле­ко вiд мiс­та кiлька­над­цять фа­ль­чiв [25] по­ля з обiй­стям, i теє хо­тi­ла те­пер па­нi радни­кова за по­ра­дою Оле­ни взя­ти в орен­ду, бо не зна­ли iн­шо­го ви­хо­ду з ли­хих обс­та­вин. Час­ти­на пен­сiї, кот­ру з лас­ки по­ли­ше­но рад­ни­ко­вi, бу­ла та­ка ма­ла, що лед­ве вис­тар­чи­ла б на жи­т­тя од­но­му. Крiм то­го, бу­ли в них ще й дов­ги i, за­ки тих не спла­че­но, не мож­на бу­ло гро­шей обер­та­ти на iн­шi пот­ре­би. Дов­го тре­ба бу­ло жда­ти на вiд­по­вiдь, ду­же дов­го, - аж i прий­шла на­реш­тi. Зять, хоч i не­охот­но, прис­тав на пред­ло­жен­ня своєї свек­ру­хи i зак­лю­чив твер­ду, не­ко­рис­ну для них уго­ду, кот­ру од­нак i Оле­на му­си­ла пiд­пи­са­ти.


Небавом вiд­так пе­ре­се­ли­ла­ся да­ле­ко-ши­ро­ко зна­на i по­ва­­жа­на ро­ди­на (з виїмкою най­мо­лод­шої доньки, кот­ру на­й­­стар­ша заб­ра­ла до се­бе: "за­ки за­ак­лi­ма­ти­зуєтесь" - пи­са­ла) в нуж­ден­не пус­те се­ло i по­ча­ла но­ве жит­тя.



***



Минув уже п'ятий рiк, вiд­ко­ли про­жи­ва­ли на се­лi, вiдлу­ченi вiд iн­те­лi­гент­но­го свi­ту, вiд уся­ких то­ва­риських зно­син. Кож­дий виїзд у мiс­то був спо­лу­че­ний з ви­дат­ка­ми, i для то­го во­ни рiд­ко ко­ли виїзди­ли. Тяж­ко при­хо­ди­лось їм хоч i яку­там ма­лу су­му гро­ше­нят вiд­ло­жи­ти. Винаймленi­ по­ля при­но­си­ли ма­ло до­хо­ду, а про час­тi­шу про­даж яких-не­будь про­дук­тiв рiд­ко ко­ли мож бу­ло ду­ма­ти. Жит­тя, яке во­ни те­пер ве­ли, бу­ло ти­хе та сум­не, при­правлене бурли­вими ви­бу­ха­ми пи­яцт­ва Ля­уф­ле­ра. Вiн про­сид­жу­вав цi­ли­м­и дня­ми в не­хар­них [26] сiльських корч­мах, п'ючи та спе­реч­аючись з му­жи­ка­ми. Тут i ви­роблював їм рiз­нi подан­ня i суп­лi­ки та за­ла­год­жу­вав i iн­шi спра­ви, а за те пла­ти­ли йо­му му­жи­ки го­рiв­кою або i грi­шми, кот­рi вiд­так про­пи­вав знов з ни­ми. Нiх­то не здержув­ав йо­го бiльше вiд та­ко­го жи­т­тя. Ко­ли при су­пе­реч­цi по­па­дав у злiсть, по­во­див­ся на­че бо­же­вiльний. Од­но­го ра­зу вер­нув­ся вiн бiльше, як зви­ча­й­­но, на­пiд­пит­ку до­до­му. На йо­го вид впа­ла радни­кова в та­ке розд­раж­нен­ня, що не мог­ла спо­кiй­но за­хо­ву­ва­тись. Во­на ла­яла, прок­ли­на­ла i ка­за­ла йо­му на­зад вер­та­ти ту­ди, де про­вiв цi­лий день. На сто­лi бi­ля нього ле­жав велик­ий за­­лiз­ний мо­ло­ток; роз­лю­че­ний її сло­ва­ми, шпу­рнув ним за жiн­кою. Бли­зе­сенько бi­ля її вис­ка пролет­iв вiн i упав Оле­нi пе­ред но­ги. На­че роз­лю­че­на вов­чи­ця, кинул­ась во­на на нього i пот­ряс­ла йо­го сильни­ми ру­ка­ми.


- Гадюко! - кри­чав вiн не­са­мо­ви­тим го­ло­сом. - Ка­ра бо­жа! Вiд­че­пи­ся, ко­ли не хо­чеш по­чу­ти отсього мо­лот­ка, щоб раз на­завж­ди ус­по­коїлась!


Далi мах­нув за нею ру­кою, що­би її уда­ри­ти, од­нак втра­фив уже в воз­дух. Во­на звер­ну­ла го­ло­ву до нього i стра­ш­ний зим­ний ус­мiх вик­ри­вив їй ус­та.


- Зноси тя­гар, батьку, до­ки ще ма­ти жиє. Не за­бу­вай, од­нак, що ро­ди­чi вин­нi, ко­ли дi­ти суть для них тя­га­рем, - i ви­й­шла.


Вона бу­ла тою, кот­ра уп­рав­ля­ла цi­лим гос­по­дарст­вом i на кот­рої пле­чах спо­чи­вав га­разд цi­лої ро­ди­ни. Так - цi­лої ро­ди­ни. Вiд двох ро­кiв про­жи­ва­ла й Iри­на при ро­ди­чах, та вже вдо­ви­цею. А i най­мо­лод­шу Ге­ню ви­екс­пе­дiй­ова­но на­зад до­до­му, - "що­би при­вик­ла до вiд­по­вiд­них обс­та­вин та ма­ла об­раз своєї бу­ду­чи­ни", - як пи­са­ла най­стар­ша. - "За уряд­ни­ка не вий­де, бо тим гро­шей тре­ба, а то­му, що во­на не є гар­ною, то ще най­луч­че бу­де вип­ро­ва­ди­ти її на доб­ру газ­ди­ню i охо­ро­ни­ти її вiд уся­кої ви­щої ос­вi­ти, кот­ра в на­шiй ро­ди­нi вi­дiг­ра­ла та­ку не­щас­ну роль…"



***



Була осiн­ня со­няч­на дни­на… Пiз­но по обi­дi. В се­лi пану­вала ти­ши­на. Ве­ли­ка часть меш­кан­цiв заб­ра­лась на яр­ма­рок, а й на по­лях не вид­ко бу­ло нi­ко­го. Дав­но поз­во­же­но. все до­до­му, i да­ле­ко та ши­ро­ко вид­ко бу­ло го­лий прос­тiр, - да­ле­ко, до­ки око за­сяг­не! Сум­ний, туж­ли­вий був се вид. Ми­мо­вiльно звер­та­лось око до тем­но­го ду­бо­во­го лi­су, ко­трий, при­пи­ра­ючи до за­хiд­ної сто­ро­ни се­ла, ста­но­вив для се­бе який­сь ок­ре­мий свiт. Близько бi­ля нього йшла сi­льська до­ро­га i не один утом­ле­ний ванд­рiв­ник, не один ро­бiт­ник звер­тав пiд ста­рi ду­би, що­би в їх тi­нi вiд­по­чи­ти. Осiннє чер­во­но-жов­те бе­ре­зо­ве лис­тя дро­жа­ло безнастан­но­ на ла­гiд­нiм вiт­рi i на­би­ра­ло при за­хiд­нiм сон­цi рi­шу­че кри­ва­вої крас­ки. Особ­ли­во ж вра­жа­ла од­на гру­па бе­рiз очi всiх про­хо­жих. Во­ни рос­ли на уз­гiр'ю, низько до зем­лi схи­ля­ючи свої спле­те­нi вi­ти, i нi­би умис­не висунули­сь iз лi­сової гу­щi, ближ­че до до­ро­ги. В яс­них мi­сяч­них но­чах ви­глядали їхнi бi­лi по­ви­ги­на­нi пнi iз срiб­ним лис­тям, на­че грiз­нi ма­ри. Те­пер, прав­да, виг­ля­да­ли во­ни мир­но, привi­тливо. Се зав­ва­жи­ла, ма­буть, i Оле­на, що вий­шла от­cе iз гли­би­ни лi­су та ог­ля­ну­лась за мiс­цем до спо­чин­ку. Огля­ну­ла­ на­сам­пе­ред до­пит­ли­вим зо­ром би­ту до­ро­гу, а не ба­чучи на нiй нi­ко­го, усi­ла пот­ро­хи зне­охо­че­на…


Чи бу­ла во­на ще гар­на? Чи не ос­та­ви­ло п'ять ро­кiв гли­бо­ких слi­дiв на її ли­цi? Так - i нi. Во­на на­ле­жа­ла до тих ща­сливих, кот­рi не ста­рi­ються ско­ро, на кот­рих ли­цi вiдби­валося, од­нак, ду­хо­ве жит­тя. По­тем­нi­ло та об­го­рi­ло коли­шнє лi­лiєво­бi­ле ли­це. Бi­ля уст ук­ла­лась мор­щи­на, кот­рої пер­ше не бу­ло i кот­ра на­да­ва­ла те­пер цi­ло­му ли­цю ви­раз гли­бо­ко­го су­му i уто­ми. Лиш очi си­вi ди­ви­лись од­на­ко­во ла­гiд­но. А що ще бiльше вчи­нив iз нею той час? Той, хто не про­жи­вав у без­люд­нiм мiс­цi, вi­дiр­ва­ний вiд уся­ких товари­ських зно­син, тяж­ко пра­цю­ючи в не­ус­тан­нiй однос­тайнiй бо­ротьбi з жур­бою, той i не в си­лi оцi­ни­ти нас­лiд­кiв та­ко­го жит­тя на чут­ли­ву ду­шу. Не­ма тяж­чої ка­ри для мо­лодого жи­во­го ду­ху, для бист­ро­ум­них, енер­гiй­них, а над­то iде­а­ль­но уло­же­них на­тур - як та­ке жит­тя. Шум­на се фра­за, бу­дто би при­ро­да са­ма мог­ла чо­ло­вi­ка вдо­во­ли­ти. Нед­ба­лим, до ду­ман­ня лi­ни­вим, во­на вис­тар­чає; вдо­вольняє во­на i меш­кан­цiв мiс­та, що опус­ка­ють га­лас­ли­ве то­ва­рист­во, що­би на свi­жiм воз­ду­сi скрi­пи­ти зав'яле тi­ло; од­нак, нi­ко­ли не вис­тар­чає во­на для мис­ля­чих, дi­яльних лю­дей. Вiд дни­ни до дни­ни, вiд мi­ся­ця до мi­ся­ця при­мi­ча­ла Оле­на на со­бi нас­лiд­ки то­го ту­по­го без­душ­но­го жит­тя. I во­на бу­ла ост­ро­ум­на i над­то доб­ре ро­зу­мi­ла людську на­ту­ру, щоб не зна­ти, що

1 ... 11 12 13 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Людина, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Людина, Ольга Кобилянська"