Книги Українською Мовою » Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик 📚 - Українською

Читати книгу - "Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик"

313
0
08.07.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Червоні на чорному сліди" автора Ірина Цилик. Жанр книги: ---. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 40
Перейти на сторінку:
у неї також інший особливий день народження, довжиною у тридцять вісім запаморочливих годин: тоді з’явилася Віка. І ще траплялися, звісно, якісь неординарні дні, яких вона щоразу чекала по-справжньому довго. Але згодом у пам’яті чомусь виразніше закарбовувалося переважно їх очікування…

Зюбик обережно розім’яв затерплі руки й розкурив Кольчин недопалок, перебивши Ніні хід її думок. Вона дещо презирливо підсунула йому повну пачку сигарет, але Толик категоричним жестом відмовився і пересів до вікна. Йому було очевидно зле. Ніна зісковзнула поглядом із сухої напруженої потилиці й знову переключилася на іншу думку… Колька. Вона не могла вирішити для себе, що її стурбувало в ньому, але саме так, як буває достатньо одного випадкового руху, щоб сковирнути дозрілу болячку, так сьогодні необережним словом (інтонацією? усміхом?) Колька зачепив те, про що Ніна воліла б найменше думати, розкреслюючи кожен свій рік на рівновеликі квартали сподівання цих зустрічей. Він усе сприймає як належне, — нарешті вирішила вона, зараз же відчувши той м’ятний холодок у шлунку, який лише зрідка просочувався їдким усвідомленням, що годі собі брехати. Ніна спохмурніла, згорбилася; холодок, натомість, стрімко розростався. Оглушлива правда навалилася на неї, ставши правдою в ту саму мить, коли Ніна її для себе окреслила. Тепер було дуже неприємно. Вона трохи покрутила цю думку, особливо уважно вивчаючи її в перспективі, а тоді, завмерши від несподіваного імпульсу, вся виструнчилась і з кам’яним виразом обличчя відрізала собі великий шмат неторканого ще торта. Сухо ковтнула вафельно-згущенкову масу — десь у глибині живота загурчала її наївна помста. «Піонєрлаґєрь… Буде тобі піонєрлагєрь», — подумала вона. Звівши очі, зустрілася поглядом із Зюбиком: той дивився на неї, силкуючись розтягнути губи в невиразній гримасі, дуже схожій на усмішку. Ніна було розсердилася, але передумала й ре- готнула у відповідь.

— Хочеш торта? — запропонувала навіть.

Зюбик похитав головою і знову втупився у вікно.

Повернулися хлопці; свято — з безкінечними під’їданнями й тугими розмовами — продовжилося.

Нарешті весь цей несправжній день минув, як і належить будь-яким довгоочікуваним дням. Уже вночі, вичистивши авгієві стайні святкового застілля, Ніна повернулася до кімнати. Колька і Зюбик хропли в унісон, але кожен у своїй тональності. Погляд зачепився за акуратно складений костюм на стільці біля Зюбикового ліжка: все-таки він дуже дратував її. Ніна тихо вляглась і, незважаючи на недосипання і страшенну втому, довго не могла заснути: надто давно їй не доводилося спати в такій компанії.

Зранку вона, навпаки, прокинулася першою. Зібрала речі, познімала прикраси, склала їх обережно до сумки, підняла Зюбика.

— Колюнька, — присіла на ліжко до Кольки й лагідно потріпала його по голові, - давай, прокидайся. Будем їхать вже.

Поснідали майже мовчки: невиспаний похмурий Колька традиційно ображався, що вони ідуть так рано, хоч і достеменно знав специфічні особливості розкладу маршруток на Київ.

Неприємно здивував Іван: коли Ніна зателефонувала йому, щоб нагадати про звичну домовленість, той, дуже вибачаючись, повідомив, що мусив поїхати у сімейній справі. Тепер Ніна нервувала й підганяла Зюбика: вони мали поквапитися, щоб устигнути вчасно дістатися до траси. Але, дивна річ, уже при остаточному прощанні, з не до кінця зрозумілої їй самій делікатності відійшовши від Кольки із Зюбиком на кілька метрів убік, Ніна раптом відчула, мовби її нарешті знеструмили, й на зміну нервовій гарячці прийшов повний незворушний спокій. Вона почекала ще трохи, зовсім розм’якла, міцно обійняла й поцілувала сина, несподівано для себе показала йому кулака точно так, як колись робив Зюбик, грізно запитуючи маленького Кольку: «Чим пахне?» — і пішла на вихід, відчуваючи неабияке полегшення. Починаючи з ранку наступного дня, можна було готуватися до чергової подорожі.

Вони довго йшли гарячим липневим полем. Квіти на узбочинах здебільшого відцвіли й погоріли: зрілі китиці звіробою вкрилися іржею, згорнулися поодинокі ромашки, полиняв цикорій. Густо пахло підсушеним на сонці сіном. Посеред нього, зовсім не боячись близькості подорожніх, завмер в азартному полюванні лелека. Звідусіль дзижчала комашня, переплітаючись хвилями якогось особливо натуженого виску, й навіть не вірилося, що вже незабаром, коли трави остаточно вижовкнуть до сухої бездушної мертвечини, цей пронизливий скрекіт набере ще вищих, іще фатальніших нот.

— Нін, я до матері сьогодні поїду, — сказав раптом Зюбик.

Його мати, що доживала віку в глухому хуторі на Житомирщині, не знала такого щастя років зо п’ять.

— Поїдь.

Над дорогою дуже низько спікірувала ластівка і прошмигнула просто біля їхніх ніг. А це ж він прощається з усіма, зненацька усвідомила Ніна і скосила на Зюбика погляд. Він ішов спокійний, хоч і дуже змучений, машинально пожовуючи сигарету сірими губами. Чомусь Ніні захотілося від нього відстати, і вона схилилася перев’язати неіснуючі шнурівки. Толик не зупинився, здається, не помітивши її відсутності. Він повільно віддалявся, поступово перетворюючись на темну постать, а Ніна стояла, дивилася йому в спину й марно силкувалася зрушити з місця, наче хтось залив їй ноги грузьким бетоном.

Якоїсь миті, коли Зюбик уже відійшов на значну відстань, їй раптом привиділося, що посеред жовто-зеленого різнотрав’я йде костюм приємного асфальтового кольору. Колись дуже давно вони разом купили його в ЦУМі, після чого він надягався разів зо два — на їхнє весілля й хрестини якоїсь родички. І ось тепер костюм, що так незаслужено виріс за ці роки зі свого господаря, повільно брів полем сам-один, і ніякого Зюбика в ньому, здавалося, вже не було.

— Толю! — гукнула нарешті Ніна пересохлим горлом. Він оглянувся, почекав її.

Решту шляху вони пройшли мовчки. Дочекалися похмурого Віктора, дісталися до обіду Києва.

— Ну, пока, — сказала Ніна, провівши Толика привокзальною площею до житомирської маршрутки.

Зюбик стримано кивнув, і вона пішла на трамвай.

Чорна спека давила їй у потилицю і змоклу спину, коли Ніна врешті увалилася до себе додому. Стягнула шльопанці, доповзла до душу. Потім довго ходила незвично порожньою квартирою: всі домашні кудись розбіглися, не лишивши навіть записки; це її дуже влаштовувало. Наколотивши собі швидкої кави, Ніна зручно всілася у кріслі й набрала телефонний номер — там ніхто не відповідав. «Нас нет дома. Оставьте…» — сказав автовідповідач ламким дівочим голосом. Вона поставила Кешину рамочку на книжкову полицю, а тоді довго й бездумно дивилася в цей зяючий прямокутник, у глибині якого проглядали корінці з дитинства не читаних книг.

Допивши каву, Ніна машинально підвелася помити чашку. В коридорі, проходячи повз двері Зюбикової території, вона зупинилася і, трохи повагавшись, їх прочинила. За останні шість років Ніна зайшла сюди вперше. Ця кімната її по-справжньому вразила тепер, і вона довго ревла, сидячи на краєчку ліжка й міцно обхопивши чашку двома долонями.

Віка з сином повернулися з

1 ... 11 12 13 ... 40
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик"