Книги Українською Мовою » Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик 📚 - Українською

Читати книгу - "Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик"

313
0
08.07.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Червоні на чорному сліди" автора Ірина Цилик. Жанр книги: ---. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 12 13 14 ... 40
Перейти на сторінку:
прогулянки більше мертвими, ніж живими: вся ця затія з походом до зоопарку тепер уже здавалася ідіотською. Витягши з останніх сил до квартири заплакану, зварену у власному соку дитину й гарячий візочок, Віка переможно обм’якла і злиплася з дерматином вхідних дверей. Треба було ще подолати кілька метрів власної квартири до рятівного джерела водопровідного крана з приємною блакитною позначкою; дарма, що й з нього текла тепла вода.

Раптом Віка боковим зором усвідомила прочинені двері батькової кімнати. Вона одразу напружилася, внутрішньо підібралася і, підхопивши хлопчика, підійшла й обережно зазирнула всередину. Там їй відкрилася найменш передбачувана картина: на підвіконні, оточивши себе мисками з водою і жмутом шмаття та газет, стояла мати і зосереджено драїла вікна. Коричневі патьоки стікали донизу, прокладаючи собі стежки поміж нашарованого роками бруду. Шибки ахали й повискували під сильними Ніниними руками.

Віка деякий час спостерігала за процесом і вже навіть відкрила рота, збираючись щось сказати матері, але потім передумала, подивилася на неї мовчки ще трохи і тихенько пішла туди, куди планувала.

ПОМИН

1

Дід Валя помер у своєму фірмовому стилі: присів звести дух у затінку теплої червневої днини і вже ніколи не полишав відтоді приємного спочинку. Його найближча сусідка повідомила мого батька, і той миттю зірвався до села, де самотужки організував усе належне, пом’янув покійного разом із кількома десятками мешканців Солодушки й повернувся до Києва. Все сталося просто, буденно — так, як сподобалось би, мабуть, самому дідові.

Пізніше я зіставила, що була на педикюрі саме тоді, коли. Мені фарбували нігті лаком, а дід сидів у траві й пахкав своєю фінальною самокруткою…

Із багатьох об’єктивних причин я не була в селі п’ять років і востаннє бачила діда минулої зими, коли батько спробував перевезти його до міста принаймні на холодні місяці. Дід тоді два тижні нудьгував, похмуро тиняючись кімнатою і диригуючи пультом від телевізора, поки одного дня не став у позу. «Нагулявся, — категорично заявив він. — У мене там дім холоне… синичкам нема кому їсти дати». І як не силувався батько повернути його до колії раціональності, натрапила коса на камінь, що подеколи все-таки бувало з найдобрішим дідом Валею. З тих пір я його більше не бачила. Хіба телефонувала на Великдень; дід задоволено сміявся тоді й цокав крашанкою у слухавку.

Так вийшло, що мене не було на похороні, і ось тепер я іду до Солодушки, де є порожній дім, а діда нема.

Несподівано відчайдушний грудневий дощ безперервно ллє вже кілька годин, зрідка завмираючи і знову схлипуючи істеричним стуканням у лобове скло. Ми рано піднялися, вихлебтали відро кави, проїхали майже наосліп сто вісімдесят кілометрів до дідового райцентру, витратили кілька годин на різні бюрократичні нюанси, і тому все це менше й менше скидається на приємну поїздку. На щастя, Макс мовчить, зосереджено хрумаючи льодяниками, а я маю достатньо можливостей, щоб знову покрутити в голові свою недодуману думку дня, а чи, радше, думку тижня. Але дощ тік-такає, швидкі патьоки розмивають різкість зображення, я збиваюся зі своєї думки, вихоплюю самий лише її голий зміст, геть позбавлений будь-якого м’ясця проміжних метафор, і від цього хочу курити, нестерпно хочу курити. За вікном миготять голі чужі городи з бурими рештками кукурудзяного бадилля. Я не витримую і намацую сигаретну пачку — вона виявляється порожньою. Макс зосереджено набирає повідомлення, але все-таки вловлює свою неочевидну провину й, не відводячи очей від смартфону, потискає моє коліно.

— Психуєш? — питає він.

— Ні. Просто думаю.

— Про що? — на диво допитливим виявляється цього ранку Макс.

— Про вінегрет, — невигадливо зізнаюся, нарешті згадавши одну з метафор.

— Я думав, ми вже поговорили. Жека, це лише питання маленького компромісу і…

— Купи сигарет, — перериваю його та гальмую біля заправки на трасі.

— Але тоді на тебе лягає місія з просушки моїх шкарпеток! — зі значенням каже Макс і вилазить з машини. На його світлій куртці одразу з’являються сіруваті бризки, але Макс іде до крамнички у своїй звичній неквапній манері, й не думаючи хоч трохи пришвидшитися. Він знає, що я на нього дивлюся. А я таки дивлюся. В його коротко, але майстерно стриженій потилиці, низько посаджених мішкуватих джинсах, недбалих і дуже дорогих при близькому розгляді кросівках та інших дрібних деталях відчитується образ вічного хлопчика; на перший погляд Максові можна дати не більше двадцяти п’яти років, і лише тоненьке, ледь помітне мереживце зморшок біля його очей видає в ньому людину не тільки з минулим, а й позаминулим життям. За останні дванадцять років Макс пройшов усі кар’єрні щаблі в одній із київських продакшн-компаній — від асистента до генерального продюсера, через що, звісно, чудово знається на компромісах.

Знайшовши термос у сумці, наливаю собі в металевий ковпачок кави зі стійким присмаком грубої гуми. Все-таки погода нестерпно тисне і неделікатно нагадує про бездарно розтрачені можливості літа й осені. Дивно усвідомлювати, що лише два тижні тому мої кількамісячні болісно-тягучі перейми нарешті завершилися: чи- таний-перечитаний, рідний у кожному пробілі сценарій за одну лише мить безтурботно пірнув до папки «Відправлені» й одразу відірвався від мене, зажив самостійним, паралельним життям. Але цього разу післяпологова депресія минала особливо тяжко: сил вистачало лише на трикутник власної квартири, між аскетичними вершинами — кухня-туалет-диван — якого я повзала, з силою рухаючи своє порожнє, але й чавунне водночас тіло. Приходив Макс, приносив ліки у вигляді нових фільмів, подарунків, вина. А потім мені нарешті зателефонували. «В целом, да, — сухо сказала слухавка. — Но вас заносит. Пишите Герману до востребования, если не понимаете, что у нас другое кино. Наша аудитория — женщины «сорок пять плюс», которые не хотят думать после работы, а хотят резать винегрет и вытирать слезы рукавом халатика». — «А вы не учитываете, что ваша целевая аудитория все-таки выросла на… скажем, «Семнадцати мгновениях весны»?» — непереконливо спробувала я захистити своє дитя. «А вы не учитываете, что остроумных сценаристов, в общем, достаточно на широтах нашей большой бывшей родины?» — поцікавилася слухавка.

Я враховую це.

Повертається Макс, і ми знову мчимо вперед, тільки я при цьому курю, й від цього мчати значно приємніше. Мокрі сосни обабіч шосе перекочуються темно-сизими хвилями, й трохи дивно, що кілька днів тому був справжній мінус з іскристим хрустким снігом і скляними дорогами. Мжичка дряпає мені ліву щоку, залишаючи на ній дрібні вологі позначки; добрий дух дощу поступово заповнює салон машини.

Нарешті ми з’їжджаємо з траси, і ґрунт невпевнено чмакає розковезяними берегами під колесами машини. Здається неможливим у сучасному світі, що

1 ... 12 13 14 ... 40
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Червоні на чорному сліди, Ірина Цилик"