Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Грушевський, Скоропадський, Петлюра 📚 - Українською

Читати книгу - "Грушевський, Скоропадський, Петлюра"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Грушевський, Скоропадський, Петлюра" автора Данило Борисович Яневський. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 124 125 126 ... 207
Перейти на сторінку:
говорится о «группировке из государств», но этот термин до сих пор неизвестный государственному праву»[220].

Природно, що реалізовувати новий зовнішньополітичний курс, покликаний до життя новими геополітичними реаліями, мав би новий уряд. В тому самому числі згаданого часопису знаходимо інтерв’ю з Миколою Василенком — ключовою постаттю усіх гетьманських урядів, найважливішим сподвижником Скоропадського, який з 8 липня обіймав посаду голови Державного сенату — вищої судової інституції УД, а на час інтерв’ю — також і міністра освіти. «Вопрос о возможной перемене в кабинете, — сказав Василенко зокрема, — находится в связи с возникновением Национального союза и стремлением его влиять активно на украинскую политику. Но самая отставка кабинета есть результат влияния внешней силы, в лице которой нашел поддержку Национальный союз», — сказав він (виділено нами. — Д. Я.). Слід спеціально наголосити: Василенко НЕ назвав цю «зовнішню силу»). «Усиление этой новой коалиции, — вів він далі, — заставило значительную часть министров написать известную записку, в которой высказать свой взгляд на единственную, по его мнению, правильную реальную политику, которая одна только и может укрепить украинскую державу».

Основне завдання нового зовнішньополітичного курсу Василенко сформулював так: «Раз вопрос идет о мире, о союзах, то естественно Украина должна войти в отношения со всеми государствами, с которыми у нее связаны те или иные интересы. Но первой задачей для украинского правительства является твердо и ясно определить его отношения к бывшей России».

Далі Микола Прокопович навів слова прем’єра Лизогуба, який так пояснив необхідність відставки Ради Міністрів та формування нового уряду: «ввиду исключительных обстоятельств, переживаемых в настоящее время Украиной, кабинет... должен подать в отставку, дабы дать возможность Его Светлости пану Гетману сформировать новый кабинет сообразно изменившимся условиям, как внешнего, так и внутреннего положения Украинской Державы».

Саме це Гетьман і зробив, оголосивши 24 жовтня новий склад уряду:

Голова Ради Міністрів — Лизогуб Ф. А.

Міністр фінансів — Ржепецький А. К.

Міністр військовий та морський — Рогоза О. Ф.

Міністр закордонних справ — Дорошенко Д. І.

Міністр ісповідань — Лотоцький О. Г.

Міністр праці — Славинський М. А.

Міністр народної освіти та мистецтв — Стебницький П. Я.

Міністр шляхів — Бутенко Б. А.

Міністр народного здоров’я та лікування — Любинський В. Ю.

Міністр продовольчих справ — Гербель С. М.

Міністр внутрішніх справ — Рейнбот В. Є.

Міністр юстиції — В’язлов А. Г.

Міністр земельних справ — Леонтович В. М.

Міністр торгу і промисловості — Меринг С. Ф.[221]

Подивимось на цей список уважніше.

Рада Міністрів: 24 жовтня

Відразу впадає в очі, що із 9-ти підписантів відомого листа до гетьмана посади втратили семеро: Афанасьєв, Василенко, Гутник, Завадський, Зеньківський, Колокольцев, Романов, а зберіг Ржепецький, теж член масонської ложі.

Від попереднього кабінету в цьому залишилися також семеро: Бутенко, В’язлов, Гербель, Дорошенко, Лизогуб, Любинський, Ржепецький. Решта членів уряду — новачки: Леонтович, Меринг, Лотоцький, Рейнбот, Рогоза, Славинський, Стебницький. Спробуємо розібратися: чому гетьман зупинив свій вибір саме на них?

В’язлов Андрій Григорович. Народився 1862 р. на Волині в селянській родині. Випускник юридичного факультету Імператорського Київського університету Св. Володимира (за іншими даними — Варшавського). Мировий суддя в Звенигородському повіті Київської губернії. Член Товариства українських поступовців, конституційно-демократичної партії (з 1905 р.), Української партії соціалістів-федералістів. Депутат І Державної думи, член Української парламентської фракції. Відбув ув’язнення за політичну діяльність. По поверненні до Києва співробітничав із «Просвітою» та Товариством українських поступовців. У 1914—1917 рр. працював у Союзі міст Південно-Західного фронту. В 1917 р. — урядовий комісар Волині, 2 квітня обраний генеральним суддею УНР. За часів УД — начальник Головного управління з нагляду за місцями ув’язнення Міністерства юстиції, сенатор Адміністративного суду Державного сенату, міністр юстиції. У 1919 р. — голова Українського Червоного Хреста. Помер 16 жовтня 1919 р. у Кам’янці-Подільському від тифу. Масон[222].

Гербель Сергій Миколайович. Народився у 1856 р. в сім’ї купця Санкт-Петербурзької губернії. Після закінчення Кременчуцького реального училища в 1877 р. поступив на військову службу. З 1886 р. — губернський гласний, почесний мировий суддя, член Херсонської училищної ради. У січні 1889 р. — член комітету Херсонського відділення Державного банку з видачі позик землевласникам. У 1900 р. — голова Херсонської губернської земської управи. Від жовтня 1901 р. — статський радник. У 1902 р. — харківський віце-губернатор. У 1903—1904 рр. — харківський губернатор. 1904—1912 рр. — начальник управління в справах місцевого господарства Міністерства внутрішніх справ, член Державної ради. Під час Першої світової війни — головноуповноважений з постачання продовольства російської армії. Від 29 травня 1918 р. — представник голови Ради Міністрів при Головному штабі австро-угорських військ в Одесі. Від 3 липня — міністр продовольства, брав участь у складанні проекту аграрної реформи. Підписав «Записку дев’яти». Від 14 листопада — голова Ради Міністрів, міністр земельних справ. Після падіння УД ув’язнений в Лук’янівській тюрмі. Звільнений у лютому 1919 р., виїхав до Одеси. З 1919 р. —головноуповноважений у харчових справах у Добровольчій армії. 1919 р. емігрував до Німеччини. Помер 1936 р.

Нагороди: Св. Анни III ст., Св. Володимира IV ст., Св. Станіслава II ст.[223].

Леонтович Володимир Миколайович. Народився 5 серпня 1866 р. на хуторі Оріхівщина Лубенського повіту Полтавської губернії в сім’ї вихідців з Франції. Брав активну участь у роботі земств. Член «Старої громади», Товариства українських поступовців. З 1906 р. — співвидавець першої щоденної української газети «Громадська думка» (згодом — «Рада», разом з В. Симиренком та Є. Чикаленком). У 1917 р. — член УЦР. Один із співавторів земельної реформи. З 1919 р. — на еміграції в Болгарії та Чехословаччині. Помер 1933 р. в Празі[224].

Меринг Сергій Федорович (Фрідріхович). Народився 1862 р. в родині видатного київського лікаря Фрідріха Фрідріховича Меринга, який володів земельним маєтком у Києві, де розташовані сучасні вул. Банкова, Городецького, Заньковецької. Випускник фізико-математичного факультету Імператорського Київського університету Св. Володимира. Землевласник, підприємець. Служив предводителем дворянства та почесним мировим суддєю Бердичівського повіту. Помер 1920 р., за іншими даними був знищений більшовицькими людожерами 1937 р.[225].

Лотоцький Олександр Ігнатович (Гнатович). Народився 9 березня 1870 р. в м. Браниця Подільської губернії. Випускник Київської духовної академії (1896 р.). У 1900—1917 рр. служив у системі Державного конт­ролю в Петербурзі та Києві. Член Товариства українських поступовців. Співзасновник видавництва «Вік», ініціатор видання повного варіанта «Кобзаря» та ухвали Академії наук «Об отмене стеснения малорусского печатного слова» (1910 р.). У 1919—1920 рр. — посол УНР в Туреччині, згодом — міністр ісповідань, один з ініціаторів проголошення автокефалії Української православної церкви (1919 р.). З 1920 р. — на еміграції. У 1927—1930 рр. — міністр внутрішніх справ уряду УНР в екзилі, в 1927—1930 рр. — засновник і директор Українського наукового інституту (Варшава)[226]. Масон.

Рейнбот Віктор Євгенович. Народився 1 червня 1869 р. на Полтавщині у дворянській родині. Закінчив Імператорське училище правознавства (1890). У 1891—1909 рр. обіймав різні посади в органах прокуратури. В 1909—1914 рр. — голова окружного суду м. Лібава, з 1914 р. — голова Петербурзького окружного суду. Дійсний таємний радник. За часів УД — завідувач Головного управління місць ув’язнення, з 14 листопада — Генеральний прокурор. Заарештований Директорією УНР. З 1919 р. (?) — на еміграції. Помер 16 червня 1956 р. в Ніцці[227].

Рогоза (правильно — Рагоза) Олександр Францевич. Народився 8 червня 1858 р. у Вітебській губернії в православній дворянській родині. Закінчив Полоцьку військову гімназію (1874), Михайлівське артилерійське училище (1877), Миколаївську академію Генерального штабу (1883 по 1-му розряду). Учасник Російсько-турецької війни 1877—1878 рр. Генерал від інфантерії (1914). З 27 вересня 1914 р. — командир 25-го армійського корпусу, командувач 4-ї армії (серпень 1915 — лютий 1918). У березні-квітні 1917 р. —

1 ... 124 125 126 ... 207
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Грушевський, Скоропадський, Петлюра», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Грушевський, Скоропадський, Петлюра"