Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Танок чугайстра 📚 - Українською

Читати книгу - "Танок чугайстра"

369
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Танок чугайстра" автора Олександр Степанович Дерманський. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 12 13 14 ... 16
Перейти на сторінку:
диким голосом заверещала Несміяна. А тоді повернулася до гусака і з ненавистю просичала: — Шкода, що не побачу, як чорнітиме твоє пір’ячко, як будеш корчитися від болю, і не почую, як благатимеш про порятунок. Ха-ха-ха!!! За мене не переймайся, любчику, я скоро матиму ще веселішу забаву. Бувай! Зустрінемося за вечерею! Ха-ха-ха-ха!..

Зі страшним виттям нявки розчинилися в мороці лісу.

16

— Ой-ой-ой! Ой, біда! Ох і телепень же я! Піддурили… Самі, самі пішли… Без мене пішли! Телепень. Я ж знав, я ж навчений уже. Вони завжди тікають самі, мене не беруть. Чому ж я не пильнував?!.. Ой, біда!.. — Васько картався, як тільки міг.

Він щойно затяг у воду руденьку дівчинку з веселим ластовинням на носі й на щоках. Дівча пручалося щодуху, та врешті-решт здалося Васьковому натиску, і вони удвох, поточившись, шубовснули в прохолодну воду Черемоша.

Дівчинка звалась Яринкою і була напрочуд товариською, милою та балакучою. Поки вони вибрьохалися на берег, Васько уже знав про нову знайому доволі багато.

Він ухопив Яринку за мокре рученя й побіг до того місця, де мала сидіти Лілька.

— Лілько! Лілько! — здалеку кричав хлопчик. — Познайомся, ось Яринка! Уявляєш, вона ще ні разу в Києві не бу… — Васько побачив, що сестри немає. —…ла… Лілько?.. Лілько! Лі-і-ілько-о-о!!!

Васько оббігав увесь берег, підбіг до кожної ватри, кожної гойдалки, не проминув жодної ватаги — ні сестри, ні її друга, хоч плач, не було.

І Васько плакав. Плентався геть із берега і плакав гіркими сльозами, плакав від несправедливості та образи. Якби не він, то хто здобув би мольфарову сопілку? Хто? А вони… Чому вони не взяли його з собою рятувати Петра й шукати чарівну квітку папороті? Чому? Хтось на цій планеті знає, чому? Звідки така несправедливість?..

І малий, не знаходячи відповіді, забувши про все на світі, навіть про свою нову, таку чудову знайому — дівчинку Яринку, брів собі додому навпростець густими травами.

Васько так горював, що й не помітив, як вийшов до Перехрешнього. Так звали місце, де зустрічалися дві стежини: одна, яка вела від села до річки, і друга — та, що котилася з лісу на верховину й перетворювалась на вузький кам’янистий плай.

Там, де схрещувалися стежки, на камені, сидів літній чоловік. Він був одягнений у звичайне гуцульське вбрання: у білі полотняні штани, в довгу вишиванку, підперезану широким шкіряним поясом — чересом, — і вишитий кептар. Через плече в старого висіли розцяцьковані мідними бляшанками бесаги — шкіряна торба, а на голові красувався бриль-кресаня з припасованим до нього вогняно-червоним півнячим пір’ям. Чоловік вдивлявся в зоряне небо й курив люльку з довгим чубуком.

Це був мольфар Стефан. Добре, що Васько впізнав його, бо, чого доборого, міг і злякатися, адже ніч надворі.

Старий анітрохи не здивувався, побачивши хлопчика. Начебто другокласники, що прогулюються посеред ночі за селом, — звичне й цілком поширене явище. А й справді, чи не хвилюються за дітей удома: як-не-як, уже майже північ? Хвилювалися б, але не цієї ночі. Бо ж сьогодні свято і все село — від малого до старого — на річці. На Івана Купала вкладаються спати дуже пізно.

— Не страшно самому додому йти? — заговорив до Васька мольфар.

— Чого там, — махнув рукою малий. — Мені вже нічого не страшно… Найстрашніше вже сталося.

— А що ж таке?

— Ет, — зітхнув Васько, — піддурили мене, зрадили, можна сказати. А Ви чого тут сидите самі?

— А ти мостися коло мене, — припросив Стефан, посуваючись, — удвох сидітимемо. Поговоримо з тобою, покуримо.

— Я не курю, — серйозно відповів хлопчик, але сів на круглий гладкий камінь.

— Це правильно, — усміхнувся у вуса мольфар і пихнув у небо хмаркою диму. — Рано тобі.

— А я взагалі ніколи не куритиму, — далі вів Васько. — Я танцями займаюся, степом. Це цікавіше, ніж курити. Я вже навіть танок чугайстра наловчився.

— І це правильно, — знову загадково усміхнувся у прокурені вуса старий, — навіть дуже правильно.

— А Ви свою Олесю не знайшли? — спитав малий.

— Ще ні. — Очі дідуся пойнялися смутком і тривогою. — Але обов’язково знайду, бо маю Віру. А що ти там казав, хто піддурив тебе?

— Таж Лілька моя з Іванком. Ви ж нам ото про папороть загадку загадали, то вони й пішли шукати квітку, а мене… мене покинули коло річки. А я…

— Таки пішли! — чи то спитав, чи то нагадав сам собі Стефан.

— Ага. Я тепер ось… сиджу на камені… ось… Як Ви гадаєте, чи знайдуть вони ту квітку?

— Ой, скрутно буде! Вона до людей потрапляє випадково, та й то потім нечисть її видурює. Ось розкажу тобі одну бувальщину.

Якось один хлоп своїх овець шукав у лісі. А цвіт папороті йому в капець ненароком упав. Хлоп тут-таки дізнався, де є вівці, зайняв їх та й жене додому, про чарівну чічку не відаючи. Аж тут пан трійцею коней їде. «Поміняй мені, — каже, — свої капці на коні». Той узяв та й віддав капці. Пішов пан. А хлоп зирк — замість віжок йому в руках мотузка проста, до трьох патиків прив’язана. Ні коней, ні брички, ні пана того й близько немає.

Отак чорти виманюють у людей те, що своїм вважають. А той, хто наважиться сам чудо-квітку шукати, взагалі таких страхів натерпиться від чортівні лісової, що не всяк і живим до ранку добуде.

— Ой! — аж скрикнув Васько. — Це ж як там зараз Лілька з Іванком!? Якби ж мені якось до них, то втрьох воно легше було б!..

— Не все швидке, що скоре, — задумливо відповів на те мольфар і, потягуючи люльку, задивився в небо.

17

Ми продиралися крізь найгустіші хащі. Ноги плуталися в ожинниках і чіплялися за трухляві пнища — Іванко навіть кілька разів поточився і мало не впав. Ми не шукали стежок — ми навмисне простували крізь гущавину й чорториї, спиналися на стрімкі підгірки й скочувалися в глибокі рівчаки, — словом, занурювались у найдрімучіші нетрі. Бо ж де цвісти чарівній квітці, як не подалі від сторонніх очей — у місцях, де не ступали і куди не наважилися б ступити люди.

Ми вже давно й гадки не мали, в який бік іти, якби надумали облишити звій замір і повернутися додому. А додому ой як хотілося! У нас тепер був лиш один вихід:

1 ... 12 13 14 ... 16
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Танок чугайстра», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Танок чугайстра"