Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Безлюдні острови 17-21, Вальдемар Лисяк 📚 - Українською

Читати книгу - "Безлюдні острови 17-21, Вальдемар Лисяк"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Безлюдні острови 17-21" автора Вальдемар Лисяк. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 12 13 14 ... 26
Перейти на сторінку:
на інших островах. На Таїті дикість не була варварством, нагота не була безсоромною, а гріх не був гріхом. Тут не було душевних хвороб і самогубств, життя здавалося вічною весною, а кохання жінки й чоловіка було не платним товаром, а чимось таким же природним, як вгамування голоду й спраги.

Цей язичницький пагорб особливостей увінчувала краса таїтянок (підлеглий Кука, Девід Семвелл, свідчить, що він бачив на Таїті "велику кількість дівчат, чиї форми виграли б змагання з усіма жінками світу"). У їхній сексуальній свободі не було нічого від проституції, а все від святої любові - вони віддавали себе абсолютно безгрішним способом. Розповідь про те, як донька Карла Великого вранці на спині винесла свого коханого з дому, щоб той не залишив слідів на снігу, їх розсмішила. Люди Уолліса, Бугенвіля та Кука посміялися б над твердженням ненависника природи Бодлера про те, що "природна жінка означає огидну".

Для тих бандитів і простаків, які купували кохання у продажних портових дівок або залишали своїх буркотливих, немитих жінок у злиднях і натовпі передмість, а також для людей вищої культури, які знають з досвіду (а не з літератури, бо їхній сучасник). Вальтер Скотт обманював, зображуючи жінок, і лише Бальзак викрив їхнє лицемірство), що кожна європейська жінка вчена, повія, божевільна, віддана, гермафродит або все разом – ці золотошкірі, стрункі, завжди усміхнені сирени Тихого океану. були одкровенням і манною, а їхній спів вабив з силою електромагніту: дедалі більше європейців тікали від власних жінок і власної цивілізації, таких же нестравних, як і вони. Розпочалася епідемія СИНДРОМУ АДАМСА у вузькому розумінні, останнім відлунням якої кілька років тому стала перерва кар'єри і від'їзд на один з островів Тихого океану короля співаної поезії Жака Бреля[6].

Поль Гоген "Груди в червоних квітках" (Таїті 1899)

Найвідомішим випадком є ​​випадок французького генія постімпресіонізму Гогена, який ще в дитинстві на запитання, ким він хоче стати, відповів: "моряком", що не означало плавання, а втечу, і було пророцтвом. Він одружився з кохання, а як же, невдало, як і більшість митців, з приземленою матусею-куркою, яка абсолютно не розуміла і не хотіла розуміти ні його мистецтво, ні його самого. Таких жінок влучно охарактеризувала поетеса Марина Цвєтаєва, пишучи про дружину Пушкіна: "Немає в Наталії нічого поганого, нічого порочного, нічого такого, чого не було б у тисячах таких, як вона. Погана дружина? Не гірша за інших, такий же. Просто красива жінка без краплі розуму, душі, серця чи таланту...". Такі жінки ведуть чоловіків або до передчасної смерті (дивись трагедію Пушкіна), або до втечі (дивись Гоген). Пам’ятайте це речення з "Призначення Місяця" (епіграф до острова № 2): "Наступного дня Поль Ґоґен покинув дружину й вирушив на Таїті". На Таїті правила богиня Місяця Хіна. Він відсік себе від своєї дружини та від Європи, яка є класичною дружиною, щоб дослідити мету існування Місяця.

Спочатку він хотів втекти на Мадагаскар, але швидко роздумав: "Мадагаскар все ще занадто близький до цивілізованого світу", і, звичайно ж, він вибрав Таїті (з листа до друга: "Моя подорож на Таїті має стати чудовим сном. Нарешті я проведу останню частину свого життя щасливо"). Він потрапив туди в 1891 році і, як ніхто до нього, малював (і любив, як багато хто до нього) таїтянок, заявляючи, що вони мали великі серця, не були вирахованими, як європейські жінки, і любили без фальшивого театру почуттів. У 1893 році він зобразив пензлем оголену таїтянку, що відкинулася на спинку крісла, мов королева на троні — показав царицю жінок! Нарешті він голосно вигукнув у своєму щоденнику під назвою "Ноа Ноа" (Надто запашна): "Це і є той Острів Щастя! Це Країна Насолоди! Це справжнє життя!". Про це він кричав наприкінці ХІХ ст., коли Таїті, забруднений європейською цивілізацією (венеричні хвороби, проституція, алкоголізм та все інше), був уже тінню острова перших мореплавців. Справді, це мав бути справжній рай, якщо навіть тінь його викликала такі емоції.

У 20 столітті цей феномен все ще захищався, прикладом чого був англійський поет Руперт Чоунер Брук, який у 1913 році втік на Таїті, щоб оговтатися від нещасливого кохання. Острів його вразив, і небесним лікарем виявився "вахіне" Таатемата, яку він назвав Мамуа в поемі "Тіаре-Таїті":

"Коли замовкне сміх, коли наші серця

І білі, і коричневі тіла

Стануть пилом біля дверей приятелів

І подихом аромату ночі,

Тоді, Мамуа, саме тоді

Почнеться наше безсмертя".

Через рік... він повернувся до Європи, щоб закінчити своє життя в одній із тих великих війн, які так люблять вести білі люди. Так зробив і Гоген: на своєму "Острові Щастя" він намагався... отруїтися миш'яком, а коли на одному з маленьких тихоокеанських островів настав його кінець, тубільці знайшли його останню картину на мольберті біля ліжка з померлим: сріблясто-сірий краєвид ("Бретонське село в снігу"), що був мальований під екваторіальним сонцем! Це, власне, є ПАРАДОКС АДАМСА, остання фаза СИНДРОМА АДАМСА, який Поль Валері втілив у сентенції: "Щастя — найжорстокіша зброя в руках часу".

Чому, власне, Адамс? На це питання може відповісти лише той, хто обирає людей і все інше, що має стати символом. Завести годинник може кожен, але механізм знає тільки годинникар. Коли ми приймаємо рішення, так як Адамс, коли вирішив втекти, ми заводимо годинник, і вам не потрібно бути Богом, щоб це зробити. Але хто з нас знає, чи не заводимо ми бомбу уповільненої дії, чи будильник, який задзвонить тільки тоді, коли прийде час, чи звичайний годинник, який завмирає після того, як розкрутиться вся пружина, і замовкне в обіймах смерті? Це знає лише годинникар. Не варто запитувати, чому він вибрав Адамса своїм інструментом. Ми можемо так само добре дослідити мотиви покликання певного рибалки з Галілеї.

Питання: "Чому, власне, Адамс?" також може стосуватися прізвища, якому так сприяє Провидіння. Хіба моряк Вільям Адамс із Кента на самому початку XVII століття не був першим європейцем, який назавжди оселився в Японії й одружився з японкою, хоча залишив дружину й дитину в англійському домі? (цього персонажа популяризували книга і серіал "Сьогун"; історики пишуть, що японський тиран не хотів відпускати Адамса, але слід пам'ятати, що він дав йому необмежену свободу судноплавства, а отже, можливість легко втекти, на яку Адамс ніколи не наважився, тому що він уже знав смак японської дружини і не був ідіотом). Адамс - прізвище, взяте від першої людини в Біблії, від предтечі, що

1 ... 12 13 14 ... 26
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Безлюдні острови 17-21, Вальдемар Лисяк», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Безлюдні острови 17-21, Вальдемар Лисяк"