Читати книгу - "У карнавалі історії. Свідчення, Леонід Плющ"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Сверстюк лежав хворий. Коли я повідомив, що Іванів арештували, він сказав, що вчора були й у нього у справі про розповсюдження антирадянської літератури в м. Києві. Показав протокол обшуку: дуже багато самвидаву, але особливо небезпечного не було нічого.
— «Програма Української комуністичної партії»? Це що таке?
— Я сам не знаю. Мені дали незадовго до цього, і я не встиг навіть конверта відкрити.
— А чому вони не записали у протокол, що конверт був заклеєний? Тоді тобі ж би було легше довести, що навіть не знаєш, про що йдеться.
— Яке це має значення? Якщо буде треба, ні за що засудять.
Сверстюк, як і багато інших, почував відразу до юриспруденції — все одно весь закон брехливий. А вдавати, що маєш справу з блюстителями закону — кому приємно.
Коли кагебісти прийшли, Євген лежав з температурою 40. Вони послали по свого лікаря. Хотіли, мабуть, арештувати. Забрали самвидав, а його самого залишили.
Євген був налаштований спокійно. Ліля мовчки слухала нашу розмову. Я розпитав, скільки було тих, що обшуковували, про способи проведення обшуку. Очевидно, про арешт було вирішено заздалегідь, бо обшукували хоча й довго, але недбало. Знайшли все, бо Сверстюк нічого й не ховав, — і вони це розуміли, наперед знали, що нічого не заховано.
Увечері з роботи приїхала Таня, і ми, схопивши таксі, поїхали до Дзюби. Терміново треба було повідомити в Москву про арешти й обшуки. (Я тоді думав, що це кампанія тільки проти українського національного руху.)
Ми були схвильовані — невже новий розгром України? Говорили між собою натяками — де гарантія, що таксі не спеціальне, кагебістське. Адже вони могли навмисне тримати «таксі» неподалік від нашого будинку. («І скільки разів уже потім це було зі мною — „таксі“ подавали в будь-який час удень, іноді навіть пізно уночі. Й іноді це було до речі — район далекий, машину в потрібний час не завжди зловиш». — Таня.)
Випадки послуг з їхнього боку завжди були матеріалом для анекдотів.
Дзюба жив у будинку для працівників КДБ, йому дали квартиру від Спілки письменників. Він жартував з цього приводу:
— Народ почне вікна бити в цьому будинку, а я ж то за що страждатиму?
У Дзюби нам відчинив незнайомий, явно в «цивільному».
— Заходьте, заходьте!..
— А, Плющ! Ви навіщо прийшли?
— Усе місто знає, що у Дзюби — обшук.
— А ви навіщо прийшли?
— Щоб на власні очі побачити, як ви знову переслідуєте українську інтелігенцію.
Я говорив щось ще, розуміючи, що цього всього не треба — віддає істерією. Але було страшно від думки, що знову нашу культуру відкинуть назад.
Злякано слухали нашу сварку вимучена дружина Дзюби і його мати. Виглянула дочка. Гї відвели спати.
Дзюба спокійно дивився на погром, усміхався і заспокоював нас з Танею.
Коли я заговорив про беззаконня, один з них закричав:
— Я прокурор з нагляду за КДБ. Перестаньте спекулювати на законі. Обшук відбувається згідно з законом. Ви, Плющ, не знаючи законів, завжди на них посилаєтесь.
Посеред кімнати — гори самвидаву: вірші, вірші, вірші…
— Холодний… Холодний… Холодний… Симоненко. Навіщо ви все це збираєте?
— Я критик, і мені автори дають аналізувати свої твори.
Стало нудно. Дзюба втомлено мовчав. Я потягнувся до книжок.
— Не чіпати!
Таня:
— Тут не ви господарі. А Іван Михайлович дозволяє. Ви вже тут прошмонали…
— Не порушуйте порядку.
Нарешті дозволили взяти книжку Гарднера про математичні ігри…
Прийшли кагебістки і відвели кудись Таню. Особистий обшук. Чому ж мене не обшукали?
Таня вийшла розлючена і шепнула мені:
— Ця сучка порізала мені труси і опоганила їх своєю кров’ю, порізалась…
Хочуть принизити, залякати, спонукати до істеричних вихваток…
Було вже близько дванадцятої ночі. Таня почала вимагати відпустити нас: удома залишились діти. Вони поторгувались. Вагались — чи затримати нас, чи хотіли познущатись? Нарешті дозволили піти. Я хотів попрощатися з Іваном, але він виглядав таким стриманим, холодним, тож ми тільки кивнули на прощання. Дружини й матері не було видно. Дзюба сидів смертельно втомлений, спокійний, з відсутнім поглядом.
Дивлячись на нього, на силу його спокою, силу неполітичного, неюридичного ставлення до гестапівців, я заспокоївся.
Но было все не ново,
Я знал: и в этот раз
Они искали Слово,
Которое — вне нас.
Вийшовши від Дзюби, зателефонували Леоніді Павлівні, дружині Світличного. Дзюба нічого не сказав про Світличного. І ми не знали — взяли його чи ні.
Леоніда Павлівна вислухала нашу розповідь про обшук у Дзюби і розповіла про арешт Івана Олексійовича. Виявляється, підчас обшуку в Світличного до нього зайшов Дзюба з самвидавом. Кагебісти обшукали його
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «У карнавалі історії. Свідчення, Леонід Плющ», після закриття браузера.