Книги Українською Мовою » 💛 Інше » ХЗ. Хто знає, яким буде майбутнє 📚 - Українською

Читати книгу - "ХЗ. Хто знає, яким буде майбутнє"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "ХЗ. Хто знає, яким буде майбутнє" автора Тім О’Райлі. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 135
Перейти на сторінку:
і розпрощалися зі статусом доткомів, незалежно від того, чи справді робили щось нове. Де й узялися численні консультанти, які допомагали компаніям переходити на нову парадигму.

До 2005 року я усвідомив, що треба дати детальніше визначення, і написав есе, підсумувавши всі свої знання про «Зміну парадигми Open Source». Есе називалося «Що таке Web 2.0?» (What is Web 2.0?)43. Саме завдяки йому я заробив репутацію футуриста, бо розповів про основні тенденції в інформаційних технологіях наступного покоління.


Я не передбачив майбутнє. Я лише накреслив мапу теперішнього, на якій було видно процеси, що формували майбутній ландшафт бізнесу і технологій.


Інтернет як платформа

Web 2.0 сигналізував, що інтернет прийшов на зміну Windows і став головною платформою для будівництва додатків наступного покоління. Нині для нас це очевидно, тому ми дивуємося, як можна було не розуміти. Однак Netscape, що наприкінці 1990-х могла скинути Microsoft з олімпу, провалилася, бо грала за тими самими правилами, що й Microsoft. Обидві компанії користувалися старими мапами, а Google взяла нову і справді осягнула Web 2.0.

Для Netscape термін «веб» теж означав платформу, але в рамках старої парадигми програмного забезпечення. Головним продуктом компанії був настільний додаток веб-браузер, і вона розробляла стратегію, сподіваючись скористатися домінуванням на ринку браузерів і вивести на нього дорогі серверні продукти. Колись автомобілі презентувалися як «візок без коня», щоб вставити нове у знайомі рамки. Netscape так само рекламував webtop замість desktop (десктопу або настільних програм) і планував наповнювати webtop інформаційними оновленнями й міні-додатками, які постачатимуться провайдерами інформації, що купують сервери Netscape. Теоретично контроль над стандартами відображення контенту і додатків у браузері мав забезпечити Netscape сильні позиції на новому ринку, якими тішилася Microsoft у добу ПК.

Зрештою, веб-браузери і веб-сервери стали товарами широкого вжитку, і цінність змістилася в іншу нішу — сервіси справжньої веб-платформи.

Google починав як веб-додаток, який не продавався і не був складовою пакету послуг, а пропонувався споживачам як сервіс. Користувачі так чи інакше платили за цей сервіс. Про пастки старої індустрії ПЗ не йшлося. Жодних планових релізів софту — тільки постійне вдосконалення продукції. Жодних ліцензій чи продажів — тільки користування. Жодного портування на інші платформи, щоб запустити софт на своєму компі, — тільки величезна гнучка база операційних систем Open Source для ПК широкого вжитку плюс власні додатки й послуги, до яких немає доступу поза межами компанії.

«Послуги Google — це не сервер, — писав я, — а величезна кількість інтернет-серверів, це не браузер, хоч користувач отримує їх у браузері. Головний пошуковий сервіс компанії не зберігає контенту, який знаходять користувачі. Телефонна розмова відбувається не тільки на телефонах співрозмовників, а в мережі між ними, так само й Google — це ніби простір між браузером, пошуковою системою і сервером, звідки надсилається запит на контент, ніби рушійна сила чи посередник між користувачем і його онлайн-діяльністю».

І Netscape, і Google — софтові компанії, але Netscape належала до світу софту Lotus, Microsoft, Oracle, SAP та інших компаній, які починали за часів технологічної революції 1980-х, а Google можна порівнювати з такими інтернет-додатками, як eBay, Amazon, Napster, DoubleClick та Akamai.

Коли завершилася доба Web 2.0 і почалася доба мобільних телефонів і соціальних мереж, а нині — «інтернету речей», принцип лишився незмінним. Додатки живуть в інтернеті — між пристроєм і віддаленими серверами — а не лише на пристрої в руках користувача. У публікації «Софт, що виходить за межі девайсу» (Software Above the Level of a Single Device) я описав цей принцип: процитував фразу Девіда Стуца, головного розробника ПЗ Open Source компанії Microsoft, з його відкритого листа до компанії у зв’язку зі звільненням 2003 року44.

Принцип досі є актуальним. Описуючи софт поза межами пристрою, я мав на увазі не тільки веб-додатки на зразок Google, а й гібридні додатки (скажімо, iTunes), що базуються на трьох ярусах софту — музичний сервіс у хмарі, особистий додаток на ПК і портативний девайс (на той час — айпод). Сьогоднішні додатки — ще більш ускладнені. До прикладу, Uber. Система (тепер уже язик не повертається називати це «додатком») одночасно запускає код дата-центрів Uber, GPS-супутників, програм відстеження руху транспорту в реальному часі й додатків на смартфонах сотень тисяч водіїв і мільйонів пасажирів. Така собі складна хореографічна постановка даних і пристроїв.


 Колективний інтелект

Веб-додатки, які пережили крах доткомів, відрізнялися від тих, що загинули, ще й тим, що кожний на свій лад об’єднали колективний інтелект користувачів. Google — це агрегатор сотень мільйонів сайтів, розроблених людьми з усього світу. Компанія оцінює і структурує сайти за допомогою прихованих сигналів власних користувачів і розробників сайтів. Amazon не тільки об’єднує продукти світової мережі постачальників, а й дозволяє користувачам формувати базу даних продукції, писати огляди і ставити рейтинги. Отже, «силою натовпу» відсортовуються найкращі товари.

Я побачив прояви цієї моделі в тому, як інтернет запустив глобальну співпрацю над проектами Open Source45. Згодом виявилося, що я мав рацію, і модель утвердилася. Айфон вийшов у лідери на початку мобільної доби не тільки завдяки тачскріну і модному інноваційному дизайну, а й завдяки App Store, що дозволив світовій спільноті девелоперів додавати нові фічі у вигляді додатків. Соціальні мережі на зразок YouTube, Facebook, Twitter, Instagram і Snapchat теж вийшли на високий рівень, позаяк згуртували внески мільярдів користувачів.

Коли мене запитували, що прийшло на зміну Web 2.0, я миттю відповідав: «додатки на колективному інтелекті, що запускаються більше даними від сенсорів, ніж інформацією, яку набрали на клавіатурі люди». Без сумніву, прогрес у таких напрямках, як розпізнавання мови і зображень, відстеження руху транспорту в реальному часі й безпілотні автомобілі, залежить від величезного масиву даних, переданих сенсорами з під’єднаних пристроїв.

Нинішня лихоманка навколо автономного транспорту передбачає не лише розробку нових алгоритмів, а й збір дедалі більшої кількості даних

1 ... 14 15 16 ... 135
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «ХЗ. Хто знає, яким буде майбутнє», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "ХЗ. Хто знає, яким буде майбутнє"