Читати книгу - "Історія європейської цивілізації. Епоха Відродження. Історія. Філософія. Наука і техніка, Умберто Еко"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Його дослідження магії та астрології роблять його підозрілим в очах церковних авторитетів, і в 1580 р. починається тривалий цикл випробувань. Деякі з його робіт піддаються цензурі, інші публікуються тільки завдяки заступництву князів та кардиналів, захистом яких часто користується делла Порта.
Повернувшись до Неаполя, він продовжив свої експериментальні дослідження, написав трактати з агрономії, фізіогноміки, окремі п’єси та опублікував друге розширене видання «Природної магії» (Magia naturalis) (1589 р.). Як і перше видання, друге також мало надзвичайний успіх: воно витримало багато перевидань та перекладалося численними мовами. У Неаполі він познайомився з Томмазо Кампанеллою (1568—1639), заснував (у власному замку) Академію таємниць, присвячену вивченню найскладніших явищ природи. В 1604 р. Федеріко Цезі, що заснував рік тому Академію деї Лінчеї в Римі, відвідав його в Неаполі. Делла Порта вдається до співпраці з Цезі (котрому він присвячує роботу з дистиляції) та з Академією деї Лінчеї, членом якої стає в 1611 р. Як тільки стає відомо про астрономічні спостереження Галілея (1564—1642), він стверджує, що винайшов телескоп раніше пізанського вченого. У 1611 р. він заснував Академію нероб (Accademia degli Oziosi) в Неаполі для вивчення науки та літератури. Його слава поширилася по всій Європі, понад століття його праці викликали інтерес ерудитів і науковців.
Успіх
«Природної
магії»
Природна магія та таємниці
Магія
і природа
«Природна магія» (Magia naturalis) — енциклопедична праця, в якій розглядаються різні теми: оптика, магнетизм, хімія, ботаніка, зоологія. Вона не має езотеричного характеру та не вдається до демонів або заклинань — технік, які делла Порта вважає обманом, навпаки, має на меті показати те, що відбувається в природі за допомогою речовин та прихованих сил. Мета полягає в тому, аби розкрити секрети практичного використання й досліджувати найпотаємніші витвори природи, ті, що викликають подив, ті явища, причини яких здаються незрозумілими. Магія делла Порта має практичний зміст, це прикладна частина натурфілософії, сукупність знань, спрямованих на практику. Робота мага, що мало чим відрізняється від роботи фермера, спрямована на перетворення природи. Магічні твори, як і природні, створені в різний час та різними способами, але все ж у межах природного стану речей. Природа делла Порта не є впорядкованою структурою згідно із законами, які розкриває розум, це, скоріше, набір явищ, пов’язаних сюжетом відповідностей, у яких беруть участь земні та небесні тіла. Саме з цього загального співчуття зароджуються дії «чудесних секретів». Делла Порта пише, що, знаючи переваги тіл та небес, «маг викопує таємниці, що були повністю приховані в лоні природи».
Його «Природна магія» (Magia naturalis) є частиною традиції таємниць, на яку прямо посилається неаполітанська Академія делла Порта.
Поширені вже в середньовіччі, збірники таємниць набули надзвичайного успіху з появою ручного складання та утворили один із найпопулярніших літературних жанрів XVI та наступного століть. Алессіо П’ємонтезе, псевдонім Джироламо Рушеллі (1518—1566), Леонардо Фіораванті (1517—1583) та Джамбаттіста делла Порта є одними з найвідоміших авторів «книг таємниць», які не тільки розповідали про таємниці, а й були збірниками рецептів. «Secreto» часто є синонімом рецепта, приготування з надзвичайними ефектами. Книги таємниць — збірники, які містять інформацію різного походження: з прадавніх або середньовічних текстів, з усної традиції, від ремісників, з емпіричних джерел. Їх зміст дуже різноманітний, у тому числі теми медицини, хімії, металургії, косметики, кулінарії, сільського господарства, мисливства, оптики, машинобудування. Загалом достовірність рецептів та практичних вказівок підтверджується безпосереднім досвідом або достовірними свідченнями, а не філософськими чи теоретичними принципами. Книги таємниць поділяють прагнення надати практичні й корисні знання. Вони виникають і розповсюджуються поза межами академічного середовища, чимало з них італійською мовою, орієнтовані на дуже широку аудиторію: двори, міський середній клас, жінок. На відміну від інших збірок таємниць, «Природна магія» делла Порта має більш виразний ерудований характер та надає великої ваги поясненню незвичайних явищ й експериментальним дослідженням, аніж наданню рецептів.
Мистецтво перетворення
Спостереження та перетворення природи
Дистиляція
Підтримуючи, як і більшість сучасників, можливість перетворення металів, делла Порта проводить практичні хімічні дослідження, які охоплюють виробництво емалей, різних видів скла, пороху та косметичних засобів. Делла Порта також розробляє апарат для отримання питної води з морської та пише роботу про дистиляцію, яка містить докладні описи інструментів, пристроїв та процесів. За допомогою дистиляції можна звільнити найактивніші частини тіла, довести їх до досконалості відповідно до практичних потреб людини. Делла Порта описує приготування aqua ardens (спирт) з вина та його властивості, а також дистиляцію олій, приготування кислот та численних розчинників. Навіть якщо хімія делла Порта не є оригінальною з теоретичного погляду, велика кількість експериментів, описаних у його працях, вказує на експериментальний підхід, який ставить його до головних практичних хіміків пізнього Відродження. Його медичні дослідження характеризуються пошуком ліків із винятковими ефектами, таких як засоби, що викликають короткі напади божевілля, покращують пам’ять, сприяють приємним снам або нічним кошмарам, а також засоби проти імпотенції та безпліддя.
Оптика — це дисципліна, в яку делла Порта зробив найбільш значний внесок. Навіть якщо він не розробляє нові теорії, він вивчає з математичного погляду властивості увігнутих та опуклих дзеркал, проводить точні дослідження лінз на математичній основі та описує конструкцію численних оптичних пристроїв, включно з камерою-обскурою та телескопом. Його дослідження з математики здебільшого присвячені вирішенню проблеми зведення у квадрат кола, є не більше ніж аматорськими вправами та мало впливають на науку того часу. Також у дослідженні магнітних явищ, до якого делла Порта долучив Паоло Сарпі, він застосовує строгий експериментальний підхід.
Фізіогноміка
Крім природної магії делла Порта розробляє вчення фізіогноміки, тобто вивчення людських характерів за допомогою вивчення соматичних рис. Він вважає, що «душа не байдужа до рухів тіла та, як і тіло, зіпсована пристрастями». Природа і людина — це єдність, зовнішній та внутрішній простори, пов’язані взаємними відповідниками. Він ретельно вивчає відбитки рук (зокрема злочинців), переконаний, що ці відбитки є не результатом випадковості, а ключем до розуміння характерів людей. Делла Порта приділяє особливу увагу астрології та вважає, що аспекти й рух небесних тіл також розкривають сили, які впливають
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія європейської цивілізації. Епоха Відродження. Історія. Філософія. Наука і техніка, Умберто Еко», після закриття браузера.