Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 56
Перейти на сторінку:
Самим святим, пане ясновельможний, - одвітовав за­по­ро­­жець, - проводжаєм прощальника до Межигорського Спа­са.

- Чого ж се ти одбивсь од свого товариства?


- Потривай, пане гетьмане, розкажу все по ряду; дай пер­ше промочити гортань. Тілько в вас такі нікчемні куб­ки, що ні в ві­що гаразд і налити. Святе діло наші січові коряки! У на­шо­му коряці утопиш іншого мізерного й ляшка.


- Пгавда, бгате, їй-богу, пгавда! - озвавсь Черевань. - Я да­в­но кажу, що тільки в Січі і вміють житі по-людськи. Їй-богу, бга­те, коли б у мене не жінка та не дочка, то кинув би усяку су­єту мирськую та й пішов до вас на Запорожжє!


- Гм! - каже Кирило Тур, озирнувши його тушу. - Не бага­то та­ких потовпилось би в курені!


Усі засміялись, а Черевань наперед усіх. Веселий і негні­вливий був собі пан.


- Я з душі люблю сього пройдисвіта, - каже гетьман Шра­мо­­ві стиха. - Часом він закине й дуже вже круто, да, враг йо­­го знає, якось так щиро засміється, що нізащо на його не ро­з­сердивсь би.


- Погано тілько, - каже Шрам, - що сі братчики сміючись, чо­­ловіка куплять, сміючись, і продадуть.


- Що правда, то правда, батьку. По їх січовому розуму, ні­що на світі не стоїть ні радості, ні печалі. Філозофи, вражі ді­ти! Дивляться на божий мир із бочки, тілько не з порож­ньої, як той Діогенес, а по шию в горілці.


- Так вам хочеться знати, чого я одбивсь од товариства? - ка­же Кирило Тур, спорожнивши кубок. - Ось чого. Може, ви чу­вали коли-небудь про побратимство! Де вже не чувати? Се наш січовий звичай. Як не одрізняй себе од миру, а все чоло­віку хочеться до кого-небудь прихилитись; нема рі­дно­го бра­та, та й шукає названого. От і побратаються да й жи­вут до­віку вкупі, як риба з водою. «Давай, - кажу я своє­му Чо­рно­го­ру, - давай побратаємось». - «Давай». - От і за­й­ш­ли у бра­тс­тво та й попросили панотця прочитати над на­ми із Апо­сто­ла, що нас породило не тіло, а живе слово бо­же; і от уже ми тепер рідні брати, як той Хома з Єремою.


- Ну, а далі?


- А далі... Се вже так завсігди буває, що скоро чоловік зро­бить добре діло, то сатана, не за хлібом його згадуючи, і під­су­не іскушеніє... Далі дивлюсь, стоїть краля така, що ті­лько гм! Та й годі.


- О, невже таки жіночий рід спокусив хоть раз запорож­ця?


- Ой-ой-ой, пане гетьмане! Та ще як! І не диво-бо: Адам був чоловік не нашого брата, та й той спіткнувсь на ву!


- Звідки ж узялась та краля?


- Спитай її сам, звідки! Я такої пишної панни не зумію й за­й­няти. І поглянув на Лесю.


- Тю-тю, дурню! - каже, засміявшись, Сомко. - Се моя мо­лода!


- Та мені не те горе, що вона твоя молода, - каже, здихну­вши, запорожець, - а те, що зовсім мене причарувала.


Усі зареготали, почувши таке диво.


- Браво, - каже Сомко, - ведмідь попавсь у те-нети! Що ж те­пер буде?


- А що ж? Ведмідь піде до свого берлога і тенети за собою потягне.


- Як! Отсе у Січ би то?


- Чого ж у Січ? Хіба тілько й світу, що в вікні?


- І отсе такий жвавий козарлюга, да ще й отаман, ради жі­н­ки покине товариство?


- А чом же? Та для такої кралі можна покинути й усе на сві­ті, не то що товариство.


- Ну, куди ж би ти потяг свої тенети?


Кирило Тур засміявсь.


- Ти-бо вже, пане ясновельможний, хочеш усю правду ра­зом випитати. Не хочеться тобі й признаватись, не хоче­ться й брехати.


- Бо ще, кажеш, ізроду не брехав? - додав, шуткуючи, Со­м­ко.


- Не збрешу й тепер, - каже Кирило Тур. - Дайте тілько гор­­тань промочити.


Да й кашлянув, випивши кубок, і поглянув по всіх гостях, ро­згладжуючи вуси.



- Треба, - каже, - вам, панове, знати, що Чорна гора те ж свя­те, що й наша Січ, тілько що там не цураються бабсько­го роду. А то і поділена так, як у нас: у нас курені, а в їх бра­т­ст­ва, і над усяким братством обирають отамана. А що вже во­ю­ва­ти з бусурменами, так хоч щодня. Та як у їх вою­ють, коли б ті­лько ви знали! Як зачне розказувати мій побро, то аж душа вгору росте. Побро мій, знаєте, забрівши на Вкраї­ну, скучив без своєї Чорної Гори і вже давно зазива мене в гості. І то ска­зати: чом не погуляти козакові по світу, чом не по­ди­ви­тись­, як живуть інші язики?­


Всі слухають, до чого він доведе свою річ. Очаровав усіх за­по­рожець.


- «Добре, - кажу, - поїдьмо, покажем твоїм землякам коза­цьке лицарство; нехай і нас там знають!» - Ото ж і по­бра­та­всь я з ним у братстві, так уже, щоб у нас не було се моє, а се твоє, а все укупі: щоб помагать один одному у вся­кій при­­го­ді, щоб менший старшому був вірним слугою, а ста­р­ший ме­н­шому рідним батьком. Воно б і добре, та як по­ба­чив я отсю кра­лю, так душа й дала сторчака, - «Як хочеш, - кажу, - побро, а я без сеї дівойки не поїду з Украї­ни!» Не ба­бак же й мій по­бра­тим, - «Море! - каже. - У нас як кому при­паде до душі руса коса, то вхопить як сокіл чайку, та й до попа».


- Се вже по-римськи! - каже, сміючись, Сомко. - А як же в тої чайки єсть брати-орли або родичі-соколи?


- Тим-бо й ба, що юнаки знають і сьому лиху запобігти. Ті­ль­ко натякни, то самі визвуться! «Гайде, море! Да ті от­ме­мо дівойку!» Себто по-нашому: «Гайда, однімем тобі ді­в­чи­ну!» От і збереться чоловік десять тих отмичарів: споря­дяться як на війну, і вже як попадуть у свої лапи русу косу, то хоч го­ло­ви положать, а не впустять родичам. Пек його ма­тері! Таким звичай по смаку мені! І вже хіба не я буду, щоб я не доказав такого ж отмичарства. Вони беруть од­нією хи­стю, а в на­шо­го брата про запас і характерство єсть!


- Що за баляндрасник отсей прудиус! - каже, сміючись, Со­мко. - Мабуть, у вас в Січі тілько й роботи, що потішати один од­ного вигадками.


- Е, пане гетьмане! Наші братчики, що в бога день, ви­робляють такії чудасії, що

1 ... 15 16 17 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."