Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Спомини 📚 - Українською

Читати книгу - "Спомини"

1 024
0
29.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Спомини" автора Йосип Сліпий. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Езотерика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 163 164 165 ... 334
Перейти на сторінку:
державному мужеві його вузькі, короткозорі політично-реліґійні погляди. Що його зрадила жінка-католичка (до речі кажучи, полька) — це не оправдує його як державного будівничого в його ненависті до нас, греко-католиків — українців, подібно як і тепер комуністів! Впрочім, і Шевченко сам витикав Хмельницькому його політичні похибки, хоч в своїх поглядах на Унію і Католицьку Церкву недалеко відбіг від Хмельницького: “Ой Богдане, Богдане, нерозумний сину…!”[785] Впрочім, які там течії нуртували в козацтві, годі нині ще сказати історикові останнє слово, бо акти лежать в Москві неопубліковані. Мабуть, є якась пересада. Бо між козаками було багато і греко-католиків — українців, і католиків — поляків, чехів, мадярів, німців і інших, котрі не мордували би були і не переслідували греко-католиків і Латинської Церкви, тому що то католицька віра! Негодування між українцями і московським царем продовжувались. Навіть після Переяславської угоди Хмельницький плакав, приймав потайки закордонних послів, козаки воювали з царем. Виговський, прихильник Унії, побив царя під Конотопом, цар посилав провід козаків на заслання (Палія до Єнисейська), дальше Мазепа і тому подібне. А з минулого прохаю пригадати собі ще жахливе знищення Києва в 1169 p., 1204 р. і інше, які доконували північні володимиро-московські великі князі. І так воно пішло, як то чомусь кажуть, як з Петрового дня[786]. Громадянине міністер, це не є тільки мій особистий погляд, але так говорять не тільки українські і російські історики, але тепер так само радянські. А я додам ще й те, що за царських часів всі революціонери, предтечі комуністів, шукали і находили в нас, греко-католиків, прибіжище. Багато з українців, як професор Антонович і товариші, у великій групі були в душі греко-католиками або католиками латинського обряду. Ви, українці з Великої України, були більше заанґажовані з царями, ніж ми, західняки, і більше це вас дотичить, ніж нас. Правда, це болючі справи, і я їх не порушував би, якщо би Ви, громадянине міністер, не були взяли під увагу XVI і XVII ст. на Україні. Примушений конечністю, я накреслив Вам в найзагальніших рисах тодішні церковно-політичні і політичні відносини. Про Переяславську угоду було писано багато в часі ювілею 1954 р.

Ввиду того, питаю тепер: чому ж Ви не монтували того церковно-політичного блоку східняцького напряму, за що чините мені як преставникові Греко-Католицької Церкви великий, а навіть непростимий докір в своєму діялектичному пориві? Хіба, ми не Ґонта, щоби поборювати свій католицизм, а навіть католицьку віру в поляків! Ще раз повторюю, що, абстрагуючи від нашого католицького становища і католицької віри, які заборонюють нам братися за таке грішне діло, не ми, але навіть якщо би і Ви самі хотіли були монтувати (творити) такий історичний блок проти Католицької Церкви, то він вийшов би на тлі не тільки XVI і XVII ст., але загалом в нашому усьому довоєнному минулому, дуже дряхлий — здається, гірший, ніж теперішнє НАТО!

Отже, не можна своїх теперішніх церковно-політичних концепцій пакувати в XVI і XVII ст. Очевидно, я виразно застерігаюсь щодо теперішніх умовин Радянської України і Радянського Союзу та їх зв’язку. Це оставляю виразно поза границями нинішньої дискусії.

9. Що поляки — наші політичні вороги, це для нашої Католицької Церкви не має суттєвого значіння. В Католицькій Церкві всі народності і їх інтереси стираються, а навіть часом зударяються. Але вони всі справді співіснують в Католицькій Церкві співіснуванням, за яким Ви тепер побиваєтесь на політичному форумі. Поляки мали свої інспірації та претенсії щодо Унії — то правда, але на них завелися і розчарувались, бо Унія не спольщила. Боже Провидіння в судьбі історії призначило нам жити з поляками в одній державі кілька століть. Але це нам не перешкоджувало, а навпаки — навіть часом помагало бути католиками. Католицька віра нас зближувала до поляків, а їх гамувала в їхній ворожнечі до нас. І так вона нас годила в найважчих життєвих справах та непорозуміннях і притуплювала національний шовінізм, бодай до деякої міри, скріплюючи більше зрівноважені елементи. З другого боку, католицька віра піддержувала нашу національну свідомість і не дала нам ніколи зденаціоналізуватись і винародовитись. Слушно називали Західню Україну в Києві за царських часів П’ємонтом України. І дуже справедливо, реасумуючи історію цього, говорив д-р Кость Левицький, котрого в Москві називали лідером, вітаючи український Радянський Уряд у Львові 1939 p., що не мали би ви кого нині освободжувати і подавати кому братню руку, якщо би не Греко-Католицька Церква. Вона ніколи не була ворогом українського народу, котрим тепер хочуть її робити.

Не треба при тому забувати і два дуже важні факти. Вам добре відомо, громадянине міністер, що слідство проти мене було ведене 1946 р. також і в тому напрямі і під тим кутом (аспектом), щоби висвітлити, який вплив мала наша Церква на нарід за польської і австрійської держави. І то не лише мене, але і інших допитувано в тій справі і в такий спосіб. Ви можете легко провірити щодо мене питання (вопросы) слідчого Майорова і мої відповіді, а вони були ставлені ним певно не від себе, але з вищого поручения. Впрочім, сам він мало визнавався в наших церковних справах, і так мені було навіть сказано при деяких запитах, а пізніше і в Москві.

Крім того, вже передше, 1944 p., в листопаді або грудні, вже не пам’ятаю точно, в часі побуту моєї делеґації в Москві в справі признання Греко-Католицької Церкви, зайшов такий знаменний факт. Делеґацію очолював архимандрит д-р Климентій Шептицький, а в її склад входив, між іншими, і Костельник. Після проголошеного признання Греко-Католицької Церкви в Радянському Союзі предсідником Комітету Полянським Ґенеральний штаб в Москві запросив делеґацію до себе. В часі розмови, а пізніше і гостини головуючий ґенерал заінавґурував дебату таким вступом: “Ми знаємо, що ваша Церква мала і має великий вплив в народі. Чи не міг би Ваш митрополит вплинути на Шухевича, щоби він перестав воювати з нами. Ми можемо його розбити, але нам не випадає воювати за Західню Україну”.

1 ... 163 164 165 ... 334
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спомини», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Спомини"