Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін 📚 - Українською

Читати книгу - "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін"

50
0
26.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях" автора Марк Лівін. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17 18 ... 58
Перейти на сторінку:

Якщо тривога — про розвиток, то потрібно йти їй назустріч.

Тривожна розмова — ідіть і говоріть. Страшно щось робити — ідіть і робіть. Боїтеся публічних виступів — виступайте. Але виконуйте все це максимально усвідомлено.

Єдина вправа, яка прокачує зниження тривоги й паралельно розвиває, — рухатися назустріч. Якоюсь мірою це як розвідка території: якщо уважно роздивитися місце, у якому перебуваєте, рівень напруги зменшиться.

15 Freud Sigmund. Inhibitions, Symptoms and Anxiety (Kindle Edition) // Codman Press, 2014.

16 Rollo May. The Meaning of Anxiety (Kindle Edition) // W. W. Norton & Company; 1st Edition, 2015.

17 На жаль, українського перекладу книжки немає. У психотерапевтичній сфері її знають як «Душевные омуты».

18 Hollis James. Swamplands of Soul: New Life in Dismal Places. Toronto, Inner City Books, 1996.

Ми взялися за написання цього розділу з певною самоіронією й більше навіть вимушено. Ну бо що казати про щастя? Його продають з усіх боків: через зовнішню рекламу, таргетинг у соціальних мережах, телебачення, серіали і книжки. Люди у своїх акаунтах пишуть, які вони щасливі, і публікують красиві зображення. Уміння бути щасливим навіть навчають на спеціальних курсах. Та ми віримо, що кожна людина — експерт із власного щастя. Тому одразу застерігаємо: у цьому розділі не буде веселок, мильних бульбашок і порад, як жити. Зате будуть іронія, добрий сарказм і щирість. Нам здається, це хороша форма, щоб поговорити про те, що це за стан чи почуття.

Найголовніше: ми не знаємо, що таке щастя. Ніякої конкретної формули у нас як авторів немає. Це не емоція і не почуття, а швидше комплекс різних переживань і відчуттів, як-от радість, задоволення, спокій, ейфорія та багато інших. Але, певно, варто в написанні тексту відштовхнутися від протилежного стану. Люди, що приходять до терапевта, часто кажуть: «Я почуваюся нещасним». Коли клієнт позначає проблему формулюванням «Я не почуваюся щасливим», завдання терапевта — переважно зрозуміти, у яких саме сферах життя людина не відчуває задоволеності.

Психоаналітик Джеймс Голліс часто протиставляє щастя й сенс. У післямові до книжки «Трясовини душі»19 він говорить, що сучасна ідея здобуття щастя шкідлива, адже воно недосяжне. Намагання роблять людей ще залежнішими від власних захисних механізмів і неврозів. Якщо перекласти це простими словами, то, мандруючи стрічкою інстаграму в пошуках прикладів для щастя, ми часто відчуваємо лише сором, відчуження і провину за заздрість. Протилежний шлях — зустріч з недосконалим собою (мабуть, сама думка про це когось може налякати). Що це, якщо не шлях до свободи через страждання?

Віктор Франкл теж багато про це писав. Як людина, що в період Другої світової війни опинилася в концтаборі й була позбавлена будь-яких звичних способів «бути щасливим», як-от бачитися з друзями, їсти смачну їжу, читати газету, Франкл мав би почуватися глибоко нещасним. Але він знайшов сенс життя у служінні й допомозі іншим. У його книжці «Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі»20 якраз написано, що наявність сенсу — це те, що допомогло багатьом людям вижити.

Ще за життя Франкла Бібліотека Конгресу США та клуб «Книга місяця» провели опитування21, у якому «Людина в пошуках справжнього сенсу» увійшла в десятку найвпливовіших книжок у Сполучених Штатах. Її переклали 24 мовами із загальним тиражем понад 10 млн примірників. Круто розуміти, що люди шукають сенс не менше, ніж «рецепти щас­тя». Проте що це за сенс?

Наприклад, Ерік Шмітт в оповіданні «Босерон» розповідає історію про чоловіка на ім’я Семюель Гейман, який протягом 40 років заводить собак породи босерон і називає їх одним ім’ям — Арґос. Журналісту цікаво дізнатися, чому саме ця порода й чому саме таке ім’я. Семюель розповідає свою історію.

Він, як і Франкл, був в’язнем Освенциму. Пробувши там якийсь час, чоловік також опинився в душевному заціпенінні, адже довкола були тільки страждання і смерть. Якось Семюель брів табором і помітив трьох солдатів. Ті грали із собакою, яка перебувала за огорожею. Вони кидали їй сніжки, вона ловила їх і думала (чи вдавала), що це м’ячики, які щоразу розвалюються в неї у роті. Коли солдати пішли, Семюель підійшов до огорожі, щоб подивитися на собаку. Та була заінтригована. Йому навіть здалося, що вона до нього усміхається. Він зробив сніжку й кинув їй — і вона радісно скочила, щоб спіймати.

Семюель, який давно не бачив щирих емоцій, був вражений собакою і заплакав. Це були сльози полегшення. Він думав, як давно узагалі щось відчував — уже не кажучи про сльози, — адже свідомість через усі жахи бруталізувалася. Сенс, який з’явився від простої гри із собакою, — це те, що врятувало його від нігілізму. Завдяки цьому Семюель пережив усі подальші страхіття.

Карл Юнг пояснював невроз як страждання душі, що не розкрила свого змісту22. Тобто невроз стає захистом від незмістовного життя. З кожною новою кризою в людини з’являється більше можливостей знайти сенс і відчути себе щасливим тут і зараз. Для зустрічі із собою страждання неминуче, а щастя в цьому випадку — короткі миті

1 ... 16 17 18 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін"