Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Дюна 📚 - Українською

Читати книгу - "Дюна"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дюна" автора Френк Херберт. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 172 173 174 ... 176
Перейти на сторінку:
виживати у відкритій пустелі.

МУДІР НАХ’Я — так фримени називали Звіра Раббана (графа Раббана Ланківейльського), кузена барона Харконнена, який багато років був сиридар-правителем Арракіса. Ім’я часто перекладають як «володар-демон».

МУСКІ — отрута, яку додають у напої (див. ЧАУМУРКІ).

НА — префікс, що означає «призначений», або ж «наступний у роду». Отже, «на-барон» — спадкоємець баронства.

НАЇБ — той, хто дав клятву ніколи не потрапити в руки ворога живим; традиційна клятва фрименської старшини.

НАПІВБРАТИ — сини наложниць із одного Дому. Офіційно визнано, що в них один батько.

НЕНАЩ — з ґалаху — «найближчий чужинець», тобто «той, хто не належить до найближчої спільноти», «не обраний».

НИЗЬКОДІЛ — населені низовини на Арракісі, оточені ґрунтовими підвищеннями, що захищають їх від більшості бур.

НИЗЬКОДОЛЬНА СХЕМА — карта поверхні Арракіса, де позначені найнадійніші паракомпасні шляхи між укриттями (див. ПАРАКОМПАС).

НУККЕРИ — офіцери особистої охорони Імператора, кревні родичі Падишаха. Традиційне звання для синів королівських наложниць.

ОБОРОННА СТІНА — гірський ланцюг у північних широтах Арракіса, що захищає відносно малу територію від повної сили планетарних коріолісових бур.

ОЛІЙНА ЛІНЗА — крапля олії хуфуфа, її форма й розташування в зоровій трубі, як частині збільшувального чи іншого оптичного інструмента, підтримується обмежувальним силовим полем. Оскільки форму кожної лінзи можна регулювати з точністю до мікрона, олійні лінзи вважають максимально точними приладами для маніпуляцій із видимим світлом.

ОПАФІР — одна з рідкісних опалінових коштовностей із Хагала.

ОПЕРАТОР ПРЯНОЩІВ — будь-який мешканець Дюни, що контролює та спрямовує рухому техніку на пустельній поверхні Арракіса.

ОРАНЖИСТСЬКА КАТОЛИЦЬКА БІБЛІЯ — «Збірна книга», релігійний текст, створений Комісією екуменічних перекладачів. Містить елементи більшості давніх релігій, зокрема: маометанського саарі, махаянського християнства, дзен-сунітського католицизму та будісламських традицій. Основна заповідь: «Нехай не спотвориш ти душу свою».

ОРНІТОПТЕР (зазвичай «’топтер») — будь-який літальний апарат, що може пересуватися в повітрі, розмахуючи крилами, як птах.

ОЧІ ІБАДА — характерний наслідок дієти з великим умістом меланжу. Білки та зіниці очей набувають кольору глибокої блакиті (свідчить про сильну меланжеву залежність).

ПАДИНА — на Арракісі — будь-який низовинний регіон або западина, утворені під впливом осідання підґрунтового шару. (На планетах, де вистачає рідини, падина свідчить про те, що ця територія була колись укрита водою. Вважають, що на Арракісі є принаймні одне таке місце, хоча це твердження досі лишається сумнівним.)

ПАНОПЛІА ПРОФЕТИКУС — термін, що позначає чіпкі забобони, якими користується Бене Ґессерит для управління примітивними регіонами (див. МІССІОНАРІЯ ПРОТЕКТІВА).

ПАРАКОМПАС — будь-який компас, що вказує напрямок, орієнтуючись за місцевими магнітними аномаліями; його використовують за наявності відповідних карт і в разі, коли загальне магнітне поле планети нестабільне або маскується сильними магнітними бурями.

ПАРАЛІЗАТОР — повільна метальна зброя, що стріляє дротиками з отрутою чи наркотиком на вістрі. Ефективність обмежується варіантами налаштувань щита та швидкістю руху паралізатора відносно цілі.

ПАРУВАЛЬНИЙ ІНДЕКС — основний Бене-Ґессеритський реєстр людської розплідної програми, кінцева мета якої — виведення Квізаца Хадераха.

ПЕЙОНИ — селяни та працівники на планеті, один із основних класів системи фафрилах. Формально перебувають під протекторатом планети.

ПЕНТАЩИТ — п’ятишарове силове поле щита, що може закривати невеликі ділянки на кшталт дверей чи проходів (більші щити втрачають стабільність із кожним новим шаром). Такий захист майже повністю перекриває хід людині без «хамелеона» з кодами від щита (див. ДВЕРІ ОБЕРЕЖНОСТІ).

ПЕРШИЙ МІСЯЦЬ — основний супутник Арракіса; сходить уночі першим; на його поверхні чітко помітно слід від людського кулака.

ПИЛОВЕ ПРОВАЛЛЯ — будь-яка глибока розколина або вирва в пустелі Арракіса, заповнена пилом. На вигляд не дуже відрізняється від навколишньої поверхні, але смертельна пастка, бо людина чи тварина потоне в ній і задихнеться (див. ПРИПЛИВНИЙ ПИЛОВИЙ БАСЕЙН).

ПІДГОТОВКА — коли йдеться про Бене Ґессерит, це загальновживане поняття набуває особливого значення: тренування нервів і м’язів (див. БІНДУ та ПРАНА) до найдосконалішого природного стану.

ПІРЕТИЧНА СВІДОМІСТЬ — так звана «свідомість вогню»; заборонний рівень, на який впливає імперське кондиціонування (див. ІМПЕРСЬКЕ КОНДИЦІОНУВАННЯ).

ПІСКОШНОРКЕЛЬ — прилад для дихання, що накачує повітря з поверхні під засипаний піском диститент.

ПІСТОЛЕТ БАРАДАЙ — розроблений на Арракісі пістолет зі статично зарядженим порошком для нанесення на пісок великих кольорових маркерів.

ПІЩАНИЙ КРАУЛЕР — загальний термін, що позначає машини, сконструйовані для роботи на поверхні Арракіса (для пошуку та збору меланжу).

ПІЩАНИЙ ПРИПЛИВ — розм. пиловий приплив — різниця в рівні певних заповнених пилом басейнів на Арракісі, спричинена гравітаційними впливами сонця та супутників (див. ПРИПЛИВНИЙ ПИЛОВИЙ БАСЕЙН).

ПІЩАНИЙ ХРОБАК — див. ШАЙ-ХУЛУД.

ПЛАСТАЛЬ — сталь, стабілізована волокнами стравідіуму, вживленими в її кристалічну структуру.

ПЛАЩ ДЖУББА — універсальний плащ (може як убирати, так і відштовхувати інфрачервоне випромінювання; його також використовують як гамак або намет). На Арракісі його зазвичай носять поверх дистикоста.

ПЛЕНІСЦЕНТА — екзотична квітка з Еказа. Відома своїм солодким ароматом.

ПОВІТРЯНИЙ СПОСТЕРІГАЧ — легенький орнітоптер, що входить до складу робочої групи з видобутку прянощів. Відповідає за спостереження і захист.

ПОГОДОВИДЕЦЬ — спеціально підготована людина, що передбачає погоду на Арракісі, вміє стовпувати пісок і читати вітрові візерунки.

ПОРИТРИН — третя планета системи Епсілон Аланг. Кочівники дзен-суніти вважають цю планету своєю батьківщиною, однак аналіз їхньої мови та міфології свідчить про походження з іншої, значно давнішої планети.

ПОРТИГЮЛЬ — помаранч.

ПРАВДОМОВИЦЯ — Превелебна Матір, яка може входити в Транс Правди та розпізнавати нещирість або брехню.

ПРАНА (прана-мускулатура) — м’язи тіла; термін уживають тоді, коли м’язи розглядають як єдине ціле, що проходить найскладніші тренування.

ПРЕВЕЛЕБНА МАТІР — у первісному значенні — проктор Бене Ґессерит, яка трансформувала у своєму тілі «отруту просвітлення» і піднялася на новий щабель знання. Фримени використовують цю назву для своїх релігійних лідерів, що пройшли подібне «просвітлення» (див. також БЕНЕ ҐЕССЕРИТ і ВОДА ЖИТТЯ).

ПРЕМЕЛАНЖЕВА МАСА — грибкова культура, що активно розростається після потрапляння води у виділення маленьких творців. На цій стадії арракійські прянощі «вибухають», пересуваючи підземні маси на поверхню. Ця маса, висохнувши на сонці та повітрі, стає з часом меланжем (див. також МЕЛАНЖ; ВОДА ЖИТТЯ).

ПРИПЛИВНИЙ ПИЛОВИЙ БАСЕЙН — будь-яка велика заглибина на поверхні Арракіса, яка за століття заповнилася пилом і де трапляються пилові припливи (див. ПІЩАНІ ПРИПЛИВИ).

ПРОСЕ-ВЕРБАЛЬ — напівофіційна заява про злочин проти Імперії. Юридично перебуває між невпевненим усним твердженням й офіційним звинуваченням у зраді.

ПРЯНОЩІ — див. МЕЛАНЖ.

РАДА СТАРШИН — не плутати з Вищою Радою. Офіційні збори фрименських старшин, які проводять для затвердження бою, що визначить лідерство в племені. (Рада — це збори, організовані для ухвалення рішень, що стосуються всіх племен).

РАЗІЯ — напівпіратський

1 ... 172 173 174 ... 176
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дюна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дюна"