Читати книгу - "Сонячний Птах"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Вони поховали його поза мурами, а потім довго сварилися й воювали, бо Манатассі не назвав наступника. Кожен воєначальник прагнув назвати себе царем, й армія Манатассі розкололася на тисячі племен.
Із плином часу Манатассі та місто Опет зникли з пам’яті людей.
Коли бушмен Ксаї став старим чоловіком і зрозумів, що скоро помре, він повернувся до Опета.
Озеро зникло, його береги відступили на двадцять миль від червоних скель, а його води стали солонуватими, мілкими й перегрітими сонцем.
Ксаї прийшов на місце, де стояв храм Ваала, не впізнавши його, аж поки побачив розколину в червоній скелі, крізь яку увійшов до печери Астарти.
Він розташувався біля басейну, розіклав невеличке вогнище й, сидячи біля нього, щось мурмотів сам до себе за звичкою старих людей. Коли його спогади пройшли маршем перед ним, вони здалися йому грандіозними й величними, і йому захотілося зупинити і зберегти їх.
Він підняв свій пояс, до якого були прив’язані маленькі баночки з рогу, наповнені барвниками й заткнуті дерев’яними корками, й пішов до стіни, що була у глибині печери.
Він накреслив вуглиною обриси постаті на найрівнішому місці стіни, працюючи повільно й старанно, з великою любов’ю.
Потім змішав барвники й почав малювати горде, схоже на бога обличчя людини з білою шкірою, червоно-золотистою бородою й величною ознакою мужності. Коли він працював, то здавалося, що примарні голоси перешіптуються десь глибоко в скелі, у скарбниці царя.
– Гаю, я дуже змерз. Зроби мені послугу, старий друже. Доведи свою дружбу, як передбачив оракул.
– Я не можу, Ланноне, я не можу.
– Мені холодно й боляче, Гаю. Якщо ти любиш мене, ти це зробиш.
– Я люблю тебе.
– Лети для мене, Сонячний Пташе.
Коли старий чоловік працював, вітер свистів і зітхав у скелях, і його зітхання було таким, яким міг зітхати чоловік, що втратив свою любов і свою батьківщину, відмовився від своїх богів і подарував прощення другові. Він міг так зітхати й тоді, коли брав меч, ще забризканий кров’ю друга, твердо закріплював рукоять у щілину в кам’яній підлозі, притуляв гостряк собі до ребер і падав на нього.
Замість епілогу
РЕНД ДЕЙЛІ МЕЙЛ
27 травня
Смерть мультимільйонера фінансиста
Лорен Стервесант помирає від таємничої хвороби
Ботсвана, середа. Добре відомий мільйонер, фінансист і спортсмен містер Лорен Стервесант із Кляйне Шуур (Сендаун, Йоганнесбурґ) помер учора після короткочасної хвороби.
Містер Стервесант відвідував археологічні розкопи нещодавно відкритого карфагенського міста в Ботсвані. Керівник експедиції доктор Бенджамін Кейзин також захворів на хворобу, яку вважають інфекційною.
Доктора Кейзина доставили до Йоганнесбурґа, де представник шпиталю заявив, що його стан критичний.
ФАЙНЕНШІЕЛ ГАЗЕТ
28 травня
Екстрене повідомлення
Акції компанії «Англо-Стервесант» падають на 97 пунктів
Паніка на біржі
Голланд-стрит, понеділок. Після повідомлення про смерть містера Лорена Стервесанта, президента компанії «Англо-Стервесант», акції групи компаній «Стервесант» різко впали сьогодні на йоганнесбурзькій біржі.
СТАР
3 червня
Знаменитий археолог приходить до тями
Йоганнесбурґ, п’ятниця. Після десятьох днів, проведених у комі, доктор Бенджамін Кейзин сьогодні прийшов до тями, як повідомляє офіційний представник шпиталю.
Доктор Кейзин є директором Інституту антропології й африканської доісторії, й саме він відкрив стародавнє карфагенське місто Опет. Він захворів на рідкісну грибкову інфекцію, підхоплену на розкопках свого недавнього відкриття.
Сьогодні доктора Кейзина навідала його асистентка, доктор Саллі Бенатор, яка потім повідомила, що доктор Кейзин «почувається набагато краще, але досі жахливо засмучений смертю містера Стервесанта».
СТАР
6 вересня
Добре відомі археологи одружуються
Кейптаун, п’ятниця. Першовідкривач міста Опет, доктор Бенджамін Кейзин, одружився зі своєю давньою асистенткою доктором Саллі Бенатор. Сьогодні тут відбулася коротка цивільна церемонія. Наречена повідомила, що вони хочуть провести медовий місяць на розкопках стародавнього міста Опет.
ТАЙМС
20 квітня
Ушанування археолога
Лондон, субота. У Королівському географічному товаристві сьогодні відбулися надзвичайні збори, на яких доктора Бенджаміна Кейзина нагороджено найвищою відзнакою Товариства – медаллю його засновника й покровителя.
Після зборів відбулася коротка церемонія, під час якої портрет доктора Кейзина пензля живописця П’єтро Аннігоні був вивішений у Товаристві.
Доктора Кейзина супроводжувала його дружина, доктор Саллі Кейзин, у дівоцтві Бенатор, яка теж є дуже відомою постаттю в археологічних колах. Подружжя проведуть два тижні на вакаціях у Британії й на континенті, перш ніж повернутися до Африки.
Примечания
1
Одиниці виміру довжини в англійській системі, якою користується автор: 1 миля – 1760 ярдів або 1609 м, 1 римська миля – 1481 м, 1 ярд – 91,4 см, 1 фут – 0,3048 м, 1 пейс – довжина кроку, 1 дюйм – 2,54 см. (Прим. перекладача.)
2
Глибоким басом (іт.).
3
Слон.
4
Лев.
5
Чоловік, який погано впливає на людей. Герой роману «Трильбі» Жоржа дю Мор’є.
6
Вулиця в Лондоні, де розташовані кабінети найвідоміших лікарів.
7
Так називалися землі Зімбабве і Замбії у часи британської колонізації.
8
Біла леді Брандберга – один із найвідоміших і найсуперечливіших наскельних малюнків, досі знайдених в Африці. Погоджуються, що його зроблено десь у перші два століття нашої ери, але його тлумачення є предметом багатьох суперечок. В одному з джерел стверджується, що це кандидат до обрізання племені коса, обмазаний білою глиною (малюнок знайдено за тисячу кілометрів від території, на якій проживають тубільці коса). Знаменитий абат Брой назвав зображену постать жінкою, але Кредо Мутва у книжці «Ідаба, діти мої» дає цікаве тлумачення, в якому робить висновок: «Це не жінка, а надзвичайно вродливий білий молодик, один із великих імператорів, які правили Африканською Імперією Ма-їті (державою фінікійців) протягом близько двох століть».
9
Обід в англомовному світі відбувається о шостій – сьомій годині вечора.
10
За шкалою Фаренгейта – 46 градусів за Цельсієм.
11
Хитроу – головний лондонський аеропорт.
12
43 градуси Цельсія.
13
27 градусів Цельсія.
14
Близько 56 кг.
15
55,3 кг.
16
Страва італійської кухні, теляча голяшка, тушена з овочами.
17
Річку Лімпопо. (Приміт. авт.)
18
Заутспанденберг. (Приміт. авт.)
19
Гори Чіманімані. (Прим. авт.)
20
Річка Сабі. (Прим. авт.)
21
Гори Іньянґа. (Прим. авт.)
22
Водоспад Вікторія. (Прим. авт.)
23
Біля озера Тразимена 217 року до Р. Х. Ганнібал розгромив римське військо. (Прим. ред.)
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сонячний Птах», після закриття браузера.