Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Українська література 17 століття 📚 - Українською

Читати книгу - "Українська література 17 століття"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Українська література 17 століття" автора Автор невідомий. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 176 177 178 ... 202
Перейти на сторінку:
р. Об’єднав північноруські землі навколо Москви, перенісши в неї столицю з Владимира.

15 Владимир — місто на Клязьмі, притоці Оки, засноване великим князем київським Володимиром Святославичем 1108 p.; у 1157—1238 pp. столиця Володимиро-Суздальського князівства.

16 Андрій Первозваний — за християнськими легендами, перший із дванадцяти апостолів, учнів Ісуса Христа; проповідував християнство в причорноморських землях і благословив Київські гори.

17 ... к -ь скифам, или т а т а р о м...— Слова «скіфи» і «татари» в староукраїнській мові часто вживалися як синоніми на означення всіх степових напасників-нехристиян.

18 Херсон — Херсонес Таврійський (Херсон, Корсунь), місто на південно-західному березі Криму, засноване греками у V ст. до н. е.; 989 р. його здобув київський князь Володимир Святославич. За однією з версій, саме тут він прийняв хрещення.

19 ...церков В о з д в иженія Креста Господи я...— Хресто-воздвиженська церква у Києві, споруджена 1212 р. на Андріївській горі, де, за легендою, апостол Андрій благословив майбутній Київ і воздвиг хрест.

20 Вишгор од — місто над Дніпром виїде Києва; вперше згадується в літописах під р. 946 як резиденція княгині Ольги («Ольжин град»); в XI—XIII ст. столиця удільного князівства; знаменне усипальницею святих князів Бориса і Гліба.

21 Л и б е д ь -- річка, ліва притока Дніпра; назву пов’язують з ім’ям легендарної сестри Кия, Щека і Хорива.

22 Радим — легендарний родоначальник східнослов’янського племені радимичів, яке жило в межиріччі Дніпра і Десни; нащадки цього племені були одним із основних складників при формуванні білоруської народності.

23 В’ я т к о — легендарний родоначальник східнослов’янського племені в’ятичів, яке жило в басейні річок Оки, Угри, Москви і верхів’їв Дону.

24 Д у л і п а — легендарний родоначальник східнослов’янського племені дулібів, або лучан, пізніших бужан, чи волинян.

25 І г о р (? —945) — великий князь київський з 912 p., син Рюрика, чоловік княгині Ольги. Підкорив древлян, уличів та інші східнослов’янські племена. Успішно воював з Візантією; убитий повсталими древлянами.

26 Олег Святославич (? —977) — древлянський князь, син Святослава Ігоревича; загинув у війні із своїм братом Ярополком.

27 Ярополк Святославич (?— 980) — великий князь київський з 972 p., старший син Святослава Ігоревича. Боровся з братами Олегом, князем древлянським, і Володимиром, тодішнім князем новгородським. Убитий з відома Володимира.

28 Чорна Русь — назва земель в басейні горішнього Німану; в ХІІІ ст. ними володіли галицько-волинські і литовські князі, у XIV ст. разом з литовськими землями вони стали центром Великого князівства Литовського.

29 Білгород — місто під Києвом на річці Ірпінь; тимчасова резиденція київських князів.

30 Б у р и ч о в поток—мабуть, потік у районі київської вулиці Боричів Тік.

31 Лель і Полель — в поганській міфології східних слов’ян боги кохання і шлюбу, сини богині Лади.

32 Ладо (Лада) — в поганській міфології східних слов’ян богиня сонця, згоди, любові, достатку.

33 Іоанн Хреститель — біблійний новозавітний персонаж; предтеча Ісуса Христа. Він викривав вади суспільства і закликав до каяття. Охрестив Ісуса в Іордані; був обезглавлений з наказу царя Ірода на вимогу танцівниці Саломеї, навченої своєю матір’ю Іродіадою.

34 ... о праздниц-Ь святих верховних апостол Па гра и П а в л а...— Свято відзначається 12 липня за новим стилем.

35 Хоре — в поганській міфології східних слов’ян бог сонця.

35 Дажбог — в поганській міфології східних слов’ян бог сонця і вогню; він же— Сварожич, син Сварога, бога неба, вогню, ковальства.

37 Стрибог — в поганській міфології східних слов’ян бог вітру, бурі, непогоди.

38 М о к о щ (Мокша, Макош, Цариця Вода, Водяниця) — у поганській міфології східних слов’ян богиня родючості, жіночого рукоділля, мистецтва и води; заступниця вагітішх і породіль. Днем Мокоші вважається п’ятниця яка за християнства стала днем святої Параскеви та Покрови.

39 Д о б р ьі н я — воєвода; дядько великого князя київського Володимира Святославича (брат матері); допоміг йому перемогти Ярополка

і зайняти великокнязівський престол. Управляв Новгородом, брав участь у поході на Болгарію 985 p., насаджував християнство, зокрема у Новгород ській землі.

40 По чайна — річка в обширі підкиївських земель і в самому Києві; права притока Дніпра, що починалась на Оболоні. Від Дніпра відділялась піщаною косою і правила за порт; в XIX ст. злилася з Дніпром. У Почайні було охрещено киян.

41 ... церков святьіх мученик Бориса і Г л t б а.— Церква на Подолі, в районі Борисоглібської вулиці.

42 «Чортове беремище» — гора Вздихальниця (Уздихальниця, або Андріївська), на якій стоїть Андріївська церква.

43 В ьі д ьі б и ч и (Видубичі, Видобичі) — урочище на південній околиці Києва. В XI ст. київський князь Всеволод Ярославич побудував собі тут Красний двір, а згодом заснував Видубицький монастир.

44 Михаїл Сірин (? —984) — перший київський митрополит, котрий прибув у Київ з Цариграда після прийняття Володимиром Свято-славичем християнства. Охрестив Володимирових синів і всіх киян.

45 ... ц е р к о в т> святого архистратига Міхаил а...— Йдеться про Михайлівський золотоверхий собор, споруджений у 1108— 1113 pp. на території Михайлівського монастиря (теперішньої верхньої тераси Володимирської гірки) онуком Ярослава Мудрого київським князем Святополком Ізяславичем.

46Архістратиг Михаїл — у християнській міфології архангел, вождь небесного воїнства, котрий скинув архангела Сатанаїла, який повстав проти бога, з небес у безодню; архангел Михаїл вважався покровителем Києва.

47 В т> Вьідубича х... церкові ... святого архистратига Міхаила — Михайлівський собор Видубицького монастиря споруджений у 1070—1088 pp. за князя Всеволода Ярославича.

8 ... це рко вт> святаго Василі а...— Церква споруджена в 988 р. князем Володимиром Святославичем по його поверненні з Корсуня, де він прийняв християнство, охрестившись під іменем Василія; містилася на початку теперішньої Десятинної вулиці.

49 Трубі ж ліва притока Дніпра, впадає у Дніпро під Пере

яславом.

50 Остер — річка на Чернігівщині, ліва притока Десни

51 Сула — ліва притока Дніпра, що впадає в нього біля Кременчуга.

52 Стугна — права притока Дніпра, на якій стоїть місто Васильків.

53 Василков (Васильків) — місто на Київщині, засноване в X ст. київським князем Володимиром Святославичем.

и Имбраим Баша (Ібрагім-паша)

1 ... 176 177 178 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська література 17 століття», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Українська література 17 століття"