Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

490
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 108
Перейти на сторінку:
Розділ 9

Після наочної демонстрації незрівняної переваги характеру і сили волі запорожця, — юного бека не довелося більше ні вмовляти, ні залякувати. Підганяти теж...

Інколи здавалося, що син Гуюк-мурзи відповідає швидше, ніж Василь встигає поставити запитання... Викладаючи все, як на сповіді, чи що там у мусульман замість неї... Не намагаючись хитрувати і лукавити. Час від часу поглядаючи на забруднені золою долоні козака. Навіть на вигляд такі ж тверді і репані, як кора вікового дуба. До слова, доводилося кілька разів бачити руки якщо не майстрів, то адептів бойових мистецтв, що віддали десятки років вивченню рукопашного бою. Нічого не скажу, вражає. Але в порівнянні з оцими «дошками», їх долоні, що пухка рученька дитини...

В ході добровільно-примусової бесіди з'ясувалося, що другої частини чамбула побоюватися не треба, бо вони повернуться в рідний улус іншим шляхом. Через Тивільжанський брід ...

— І якого дідька вам там треба? — здивувався Полупуд. — Хіба не знаєте ви, що минулого року паводок залив заплаву річки на багато миль по обидва береги? Так що не тільки до Перуна, а навіть до Тивільжана* (*Тивільжан і Перун — за часів Запорізької Січі острови на Дніпрі між порогами Будило і Лишній) не добратися інакше, як уплав.

— Зате нинішня весна поскупилася на дощі... — відверто пояснив Сафар-бей. — Та й літо спекотне. Степ висихає швидко. От батько і велів перевірити: в якому стані переправа. Може, придатна вже?

— Це так, вода зійшла, — погодився запорожець. — Але залишилося стільки боліт і заплав, що ні пішки, ні верхи, ні на човні... Тим паче — з обозом. Оборонив Господь — в цьому році немає там дороги вашому братові голомозому. Одного не второпаю: чим мурзі Гуюку Кічкаський брід не догодив?

— Навіщо питаєш? — знизав плечима юний бек. — Сам бачив, як через урочище важко переправляти навантажені вози. Багато товару вода зіпсувала... худоба ноги позбивала.

— Угу... бачив... — козак сіпнув щокою, час проведений в полоні нікому згадувати не хочеться, і сердито пихнув люлькою.

— Щоб тебе, аспида, так чорти в пекло везли, як ти нас... — встряв у розмову один з полонених. Той що був старше літами.

Бусурман скинувся, блиснув очима, мабуть, не визнавав права за селянином дорікати йому — воїнові, але змовчав. Хоч юний і гарячий, а розумів, що не час гонор показувати.

— Іди, Охріме, не заважай... — буркнув Полупуд. — Дай козакам своє діло справити. Турбот більше немає чи що? Так баб підганяй. Без малого добу в роті навіть ряски не було.

Селянин шанобливо вклонився, не в пояс, звичайно, так трохи шию зігнув і пішов. Ось як? Ніколи над цим не замислювався, а схоже, маємо елементарну кастовість суспільства. Козаки-воїни-шляхта і селяни-гречкосії-холопи. Проти зовнішнього ворога разом, а всередині — знай цвіркун свій припічок і не лізь з сукняним рилом в калачний ряд. Цікаво...

До речі, якщо провести аналіз до логічного завершення — то Василь мене до козаків приписав. Авансом. Так що я член привілейованого стану. Поки не буде доказів зворотного.

Помовчали трохи.

— Вози, кажеш?.. Значить, ще цього літа Гуюк-мурза хоче на північ великий обоз відправити? Звідки ж у нього стільки товару? На болгар або на угорців взимку кримчаки, начебто, не ходили. Та й в Козлові, здається, базар ще не згорів... То з якого рожна ногайський мурза до нас на ярмарок завернути вирішив?

— У мого батька немає стільки товарів, — не став заперечувати очевидного Сафар-бей, але й відповідав так, ніби приготував слова заздалегідь. Надто поквапливо... — Багато купців зі столиці виявили бажання торгувати в Уруських містах... Черкасах, Києві, Чигирині, Умані... І попросили провести їх караван через Дике Поле. А чому так — не знаю, мені не пояснювали. У торгових людей свої таємниці. Батько теж не розпитував. Коли прибуває гонець від Сонцеликого, навіть хан повинен скоритися.

— Гонець від султана... — задумливо пробурмотів Василь. — І мурза відправив тебе перевірити стан шляху...

Сафар-бей кивнув.

— Але, це означає... — як і раніше, думаючи про щось своє, потер підборіддя Полупуд, — що Гуюк-мурза велів тобі сходити на розвідку малим загоном, поводити себе тихо, ні в що не втручатися і нікому не потрапити на очі. Вірно?

Татарчук опустив голову.

— Не думаю, що батько втішиться, коли дізнається, що ти порушив наказ, спалив Свиридів кут і ясир взяв — через що й сам попався. По-перше, — у нього немає часу послати другий загін, щоб перевірити стан переправ... Караван, мабуть, вже вийшов зі Стамбула? А по-друге, — ніхто, будучи при здоровому глузді, не починає з нападу на жителів тих місць, куди на торг зібрався. Все одно що спершу розорити вулик, розлютити бджіл, а потім йти збирати мед... Нерозумно. Як думаєш, що мурза тобі скаже, при зустрічі? Якщо взагалі захоче побачити?

Сафар-бей знову промовчав, але по обличчю татарчука було видно, що перспектива зустрічі з батьком, при таких обставинах, здається юному бекові не вельми приємною. Тим паче, тепер. Одна справа порушити наказ, але повернуться переможцем і з ясиром, інша — самому стати бранцем. За якого ще й викуп заплатити доведеться.

Тут я згадав про реквізований пергамент з таємними знаками і простягнув тубус Василеві.

«Ось. При ньому було...» — пояснив знаками і мугиканням.

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 17 18 19 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"