Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Сміх. Біологія, психіка, культура 📚 - Українською

Читати книгу - "Сміх. Біологія, психіка, культура"

246
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сміх. Біологія, психіка, культура" автора Ерік Смаджа. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 40
Перейти на сторінку:
проводити інвентаризацію «класичних» технік, як і «інваріантних» тем, що становили предмет розмислів філософів, як-от Берґсона зокрема. Антропологічне, етнологічне дослідження комічного ставить комічне також у чітко визначені соціокультурні рамки з їхніми культурно та історично зумовленими особливостями.

Однак один із фундаментальних внесків психоаналізу — надання феномену комічного його психічного виміру, якого йому бракувало і який повертають йому по праву.

Навіть більше, Фройд уже піднімав цей аспект щодо дотепу, наголошуючи на психічних умовах слухача дотепу, а також на психічних умовах глядача комічного феномена.

Отож до цього списку важливо додати і його.

2. Другий пункт стосується психічної динаміки, що діє в комічному процесі.

«Комічне почуття, — пише Ґійомен, — народжується з перипетій такої участі, що, вочевидь, виражається в раптовому перериванні невинної сатисфакції, яка несподівано стикається з повною афектами репрезентацією, в яку спостерігач, як відчуває, несвідомо й неявно опинився втягнений, але з якої йому невдовзі вдається звільнитися. Психічна економія стримання, про яку говорить Фройд, тоді походить з енергії, яка була задіяна в момент переривання і яку повернення до спокою робить непотрібною, тож вона радісно витрачається на сміх».

• Поза сумнівом, не випадково, що розтрата цього енергетичного стримання здійснюється моторним лице-вокальним шляхом, тобто тілесною, оральною опорою ідентифікації, що дозволяє за допомогою відкривання рота і вокалізації уривчасте виштовхування «поганого, комічного, токсичного, попередньо втіленого об’єкта».

3. Третій пункт наголошує на ролі потягу до смерті й агресивності, що постійно циркулює в «комічній взаємодії» між жертвою (комічним об’єктом) і переслідувачем (спостерігачем, тим, хто сміється над комічним).

Автор підкреслює поширеність передгенітальних, аналь­них, уретрофалічних елементів і об’єктних, посутньо садомазохістських стосунків, де сам загальний процес є регресивним.

За його твердженням, комічне передбачає насамперед сингулярне і змінне у своїх формах (фарси, каламбури, жарти, дотепи) розв’язання конфлікту між потягом до життя і потягом до смерті; сміх, експансивна нарцисична міміка, засвідчуючи гостроту життя, може вважатися перестрахуванням проти смерті. І сексуальність, лібідо, на думку автора, тут є лише «елементом поверхні».

4. У четвертому пункті автор розглядає роль третьої сторони в комічному процесі, як вона була конкретизована Фройдом на прикладі дотепів. Звернення до третьої сторони (особи чи групи) проясняє соціальний вимір комічного процесу і ставить питання його психічної ролі. Отож у ній він вбачає три головні функції:

• третя сторона є необхідним гарантом можливості проективного дистанціювання після початкової фази ідентифікації;

• третя сторона, або група, виконує функцію зняття вини; це відбувається за допомогою змовницького розподілу між ними потягу «садистичного переслідувача», здійснюючи проективне вигнання «жертви» комічного;

• посилання на третю сторону також може поставити сміхуна в позицію звільнювача або ж нарцисично підвищувати ціну (лідер, який утілює колективний Ідеал-Я).

Ці три функції, які наводить автор, впливають одна на одну, але психоаналітик уважає, що найнагальнішою і найзагальнішою є перша.

5. П’ятий пункт стосується сміху, який Ґійомен розглядає як тілесну опору комічного. Він виявляє три типи сатисфакції, пов’язані зі здійсненням сміху: сатисфакції задоволення від розрядки, яка дає відчуття загального розслаблення; сатисфакції задоволення від функції, що випливає із застосування моторного лице-вокального шляху; нарешті, сатисфакції задоволення від самовладдя й конт­ролю, від комічного об’єкта, «виштовхнутого потужними поштовхами».

Отже, ми подали п’ять спільних характеристик комічного, за Ж. Ґійоменом. Такий плідний підхід дозволяє нам просунутися в нашому метапсихологічному й генетичному вивченні сміху і смішного.

В. Генетична перспектива.

a) Р. А. Шпіц[45]. — Австро-американський психоаналітик Рене Арпад Шпіц у своїх текстах занурює нас у психогенетичні умови сміху. Його праці дозволяють встановити зв’язки між першим сміхом немовляти, його моторною системою, надмірним психічним збудженням, формуванням початкового Я і ротовою порожниною. Але прояснимо таке: сміх як лицева міміка, емоційне вираження, може розглядатись як інша форма направленої, інтенційної, конкретної активності, що здійснюється «тілесним Я» з метою захисту й регулювання психіки. Він відповідає на психічне, радше позитивне, збудження, яке спричинене зовнішніми стимулами (спершу), наявними всередині ігрового діалогу мати–дитина, і вивільняється моторним лице-дихальним шляхом відповідно до принципу константності, що створює пониження напруги, а отже, психотілесного розслаблення, яке супроводжується досвідом душевного спокою і втіхи.

Крім того, треба зазначити, що моторний патерн стосується насамперед ротової порожнини, колиски сприйняття і місця інкорпорації, істотних функцій для виживання виду, важливість якого також філогенетичного порядку. Чи випадково це? Нам так не здається, бо, як ми наголосили в Другому розділі, сміх також вписується в природну історію лицевої міміки, в якій ротова порожнина посідає превалююче місце. Втім, під час сміху відкриття ротової порожнини, здається, слугує подвійній меті в психічному плані: це інкорпорація або інтроекція, про які сигналізує демонстрація зубів; і це виштовхування, позначене вокалізацією. Отже, ротова порожнина не існує сама по собі, а є наддетермінованою у психогенетичному й онтогенетичному плані. Ба більше, складне отримання задоволення досягається сміхом — і отримання успішного психічного самоконтролю Я, і отримання полегшення завдяки моториці, — але сміх також передає тріумф урегулювання Я.

«Сміх і, ймовірно, усмішка, — пишуть Шпіц і Блац, — можуть розглядатись як моторні механізми, що супроводжують розв’язання конфліктів, які довший чи коротший час утримували людину в безвихідному становищі. Характер цих конфліктів перебуває на стикові фізичного контролю та інших реалізацій Я… Сміх є успішне рухове функціонування на службі Я».

Отже, йдеться про певний тип сміху, пов’язаний з доволі чіткими психічними умовами.

Однак у процесі розвитку дитини з’являються й інші типи сміху, у зв’язку з опануванням іншими збудливими, хвилюючими психічними ситуаціями.

б) «Здрастуй, радосте! Походження сміху і радості у малої дитини». — Чотирнадцята наукова конференція Центру психічної допомоги дітям при Інституті догляду за новонародженими в Парижі, що проходила в березні 1986 року під головуванням професора Мішеля Суле, була присвячена темі сміху й радості у малих дітей, що залишалася маловивченою до того часу. У доповідях брали участь Б. Крамер, Д. Штерн, Л. Крайслер, Ф.П. Еспаза, Р. Пюйєло, Б. Ґосле, а також сам організатор М. Суле.

Як випливає з назви, розглядалася саме генетична перспектива сміху та його зв’язки з

1 ... 17 18 19 ... 40
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сміх. Біологія, психіка, культура», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сміх. Біологія, психіка, культура"