Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди 📚 - Українською

Читати книгу - "Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди" автора Владислав Лозінський. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 70
Перейти на сторінку:
на полі татари! Я бачив їх з десяток!

Тільки но я сказав це, як пан Григор чкурнув до лісу, мов заєць, і ніби потонув у хащах. Урбанко поглянув на мене, чи не жартую я. Ні, мені було не до жартів. Усі зблідли і замовкли дуже стривожені.

— Піду я знову на чати, — кажу їм, — чи видно їх ще і чи не насувається їх більше. А ви залишайтеся тут, аж поки скажу вам, що побачу.

— І я піду, — промовив Урбанко, опам’ятавшись від тривоги.

— І ми, — набравшись відваги, заявили мулярчуки і золотар.

Отож, ідуть вони слідом за мною і, так само, як і я, лягають у кущі,на самому краю лісу. За хвилину чуємо жалібний крик, ніби хтось кличе на допомогу. Дивимось, біжить якийсь літній чоловік без шапки, порядно вдягнений поміському, шляхетного стану, дуже огрядний; біжить, видно, з останніх сил, неборак, до лісу, ноги його заплітаються і раз у раз спотикаються, а за ним два татарини женуться.

Бачу, пропаде бідолаха, бо тікає так мляво, що й пішки легко догнати його, а не те що на коні. Вже дуже близько йому до лісу; коли б молодший був і менше черево мав, може б іще добився до нас і знайшов порятунок у гущавині, а так що ж, татарин ось ось буде в нього на спині.

— О боже! Та не ж, пан Геліас! — заплакав раптом біля мене Урбанко, та так жалібно, мов дитина. — Пан Геліас! Рятуйте, рятуйте! Татари доганяють пана Геліаса!

Я зриваю з плеча ‘свій лук, націлююсь і, чекаючи, поки татари наблизяться на постріл, кажу:

— Тепер сидіть тихо, не ворушіться! А коли я крикну, тоді й ви ревніть, скільки горлянка видержить: гу! гу! урра! і такий зчиняйте гвалт і гармидер, мовби нас тут сила силенна!

Пан Геліас пробіг ще кільканадцять кроків, а татари — за ним. Бачу, один з них уже відв’язує мотузку від кульбаки і ладиться злізати з коня, певно щоб зв’язати нещасного пана Геліаса. Націлююсь добре, щосили натягую лук, потім пускаю… Свиснула стріла, аж повітря здригнулось, а я кричу:

— Гузя, гу!

— Гузя, гугу, гу! — гаркнули слідом за мною всі і підняли страхітливий рев, аж у лісі загуло. Дивно, як у них горлянки не пороздирались.

Я добре влучив у татарина: стріла прошила йому лице під оком. Затулив татарин обома руками очі, мов приголомшений, а його товариш піднявся на коні і дивиться, звідки стріляють. Я вистрілив знову; стріла прошила йому, мабуть, руку, бо він лиш стріпнув лапою і ліг на шию коневі, уникаючи нової стріли. Не встиг я послати третю, як татари зірвалися з місця і, не озираючись, помчали в поле, аж замиготіли між хлібами.

Тим часом пан Геліас трохи підвівся, оглянувся і, ставши навколішки, підніс руки до неба, очевидно чудом уважав свій порятунок. Потім устав і швидко пішов до лісу, хоч коліна в нього підгиналися від пережитого страху і втоми. Урбанко і я побігли до нього і, взявши його під руки, привели на лісову поляну.

Бідолаха не міг нічого говорити лише стогнав і сопів, як ковальський міх. Сівши на землю, він поглядав на нас переляканими очима, немовби хотів збагнути, де він і,що з ним діється. Урбанко, весь іще заплаканий, кинувся до нього і давай цілувати йому руки, як у любого панотця, гладити по обличчю, витирати спітнілу лисину. Хлопець сміявся і плакав від радощів, — аж тужно робилося на серці від такої прив’язаності і вдячності Урбанка.

— Пане Геліас, — говорить Урбанко, — коли хочете знати, то за здоров’я і життя ви маєте дякувати оцьому хлопчині,— і показує на мене. — А я з його лука насміхався!

Метнувся Урбанко й до мене і поцілував в обидві щоки, а мені на душі стало солодко: я, мов пес без хазяїна на світі, такий бідний і покинутий, зазнав людяності.

— А де пан Григор? — питає золотар, озираючись довкола.

— Я бачив тільки, як пірнув він у ліс, — кажу. — Ходімте шукати його.

Пішли ми в ліс і почали кликати пана Григора, заглядаючи під кущі. Довго шукали ми, аж нарешті виліз пан Григор з під густої ліщини і дивиться на нас круглими від страху очима. Надбіг і Урбанко.

— Пане Ґригор, велика вікторія! — каже він. — Ми відігнали татар, вирвали з їх рук пана Геліаса, — він був уже майже в путах.

Почувши цю звістку, пан Григор відразу перетворився на суворого лицаря, почав закочувати очі під лоба і витягати шаблю.

— А чому ж ви мене не кликали? — питає. — Покажіть їх мені зараз же!

— А як вас кликати, коли ви втекли й сховалися в ліщину? — каже Урбанко.

— Я не тікав і не ховався. Задрімав трохи… Шкода, а то не втекли б татари.

— Певно що перед вами не втекли б, — зауважив Урбанко, — але облишмо це… Зараз ходіть з нами і відкрийте оту вашу торбиняку, що була з вами під Хотином: нам їсти хочеться!

Пан Григор охоче зняв торбу, а в ній справді був цілий склад: і горілка, і хліб, і сир, і варені яйця. Всі їли і мені дали, бо від голоду я ледве на ногах держався.

— Бачиш, Ганусю, — каже до мене Урбанко, коли ми одійшли вбік, — Григор Невчасний — добра душа, людяний і чесний чоловік, але в одному пункті в його голові щось попсувалось, і сталося це недавно, років два тому. Коли королевич Владислав вирушав з військом під Хотин, треба було йому кравців до обозу. Отож і найнялися туди Григор і ще кілька львівських кравців. Під Хотином Григорові довелося бувати у великих тривогах, і від цього щось йому їв голові перевернулося. Серце в нього заяче, він і перед мізерною мишкою втік би,

1 ... 17 18 19 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди"