Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Ліки від страху 📚 - Українською

Читати книгу - "Ліки від страху"

526
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ліки від страху" автора Аркадій Олександрович Вайнер. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 116
Перейти на сторінку:

І увесь цей людський моноліт, що вільно всівся у зручному кріслі за блискучою поверхнею порожнього письмового стола, випромінював таку залізну впевненість, таку благополучність, таку незламну рішучість зробити увесь світ зручним для споживання, що я трохи розгубився й сказав якось непевно:

— Вам повинні були зателефонувати про мене. Я інспектор МУРу Тихонов…

— Дуже приємно. Професор Панафідін. Прошу сідати.

І я враз набув щойно було втрачену впевненість, бо із цього згустка цілеспрямованої людської волі тоненьким голосом пропищала звичайнісінька людська слабість — рядове маленьке марнославство, оскільки в традиційній формулі вітання і знайомства я вловив погордливо-радісне вдоволення від вимовленого вголос власного титулу — символу належності до особливого кола позначених божим даром людей. І ще я зрозумів, що професорське звання Панафідін носить віднедавна.

Я всівся у крісло, подав Панафідіну криміналістичний висновок та окремий аркуш із написаною експертами формулою речовини, добутої з пивного корка.

— Нам потрібна ваша консультація з приводу цієї речовини. Ким виробляється, де застосовується, для чого призначена.



Панафідін швидко прочитав висновок, присунув аркуш із формулою і почав уважно розглядати її: при цьому він ворушив верхньою губою і вказівним пальцем підносив та опускав окуляри на переніссі. Я тим часом оглядав кабінет. На підвіконні лежала чудова фінська тенісна ракетка, а в кутку, поруч із вішалкою, біла спортивна сумка з написом «Adidas» — жаданий предмет усіх піжонів. Панафідін підвів на мене синьо-сірі, ледь мерехтливі, як вологий асфальт, очі, запитав:

— А у вас що, є така речовина? — й мені здалося, що він схвильований.

— У мене немає, — сказав я.

Я готовий був заприсягтися, що Панафідін полегшено зітхнув. Одсунувши аркуша, мовив з холодною усмішкою:

— Ваші експерти помилилися. Це артефакт. — І поблажливо пояснив: — Штучний факт, наукова помилка, небилиця.

— Чому? — насторожено спитав я, абсолютно чітко помітивши розтягнутий на кілька миттєвостей перепад настрою Панафідіна.

— Тому що такої речовини, на жаль, ще не існує. — Панафідін кивнув на аркуш із ескізом формули. — Ця штуковина називається «П'ять-шість диметиламінопропиліден-десять-сімнадцять-дигідрооксибен-зоциклогептан гідрохлорату». Схоже на сильнодіючі ліки триптизол, але, мабуть, у багато разів сильніше за рахунок амінових груп…

— Як це ви можете запам'ятати таке? — з щирим подивом запитав я.

— По-перше, я читаю по формулі, — усміхнувся Панафідін. — По-друге, ми самі займаємося цим. Досить давно. Й, на жаль, поки що безрезультатно.

— Тобто ви хочете сказати, що науці невідома ця речовина?

Очевидно, я сказав щось не так, бо Панафідін знову — ледь помітно — усміхнувся й пояснив:

— Хімікам відома ця сполука, але тільки на папері. Отримати її, бодай лабораторно, «ін вітро», нам поки що не вдається.

— Чим тоді пояснюється ваш інтерес до цієї сполуки?

— За нашими уявленнями, це транквілізатор гігантського діапазону дії. Існування таких ліків могло б зробити революцію у психотерапії…

— У чому відмінність його від існуючих транквілізаторів?

Панафідін задумливо покрутив пальцем на столі запальничку — красиву обтічну дрібничку, схожу на кораблика, — уважно подивився на мене:

— Очевидно, ви в цих питаннях не зовсім компетентні, тому я постараюся спростити все до схеми. Суть полягає в тім, що двадцять років тому доктор Бергер випустив із пляшки джина, якому вчені дали назву «транквілізатор», тобто «заспокійливий». Почалась ера прямого впливу хімії на психічний стан людини. Загалом то було виключно своєчасне відкриття, адже неминучі шкідливі наслідки науково-технічного прогресу — розумові перевантаження, шалений потік інформації, рівень шуму, загальний темп життя — все стало випереджати здатність нашої психіки пристосовуватися до перемін у світі.

Задзвонив телефон.

— Даруйте, — сказав професор і зняв трубку. — Панафідін біля телефону. А-а! Скільки літ, скільки зим! У наш час, щоб дружити, треба або сусідами бути, або разом працювати… Якщо хочеш, приїжджай сьогодні на стадіон «Шахтар», там чудовий корт… Ні, я на «Хімік» не їжджу — нецікаво. Ну й чудово! До вечора, обіймаю. — Панафідін опустив «трубку на важіль і без найменшої паузи продовжив: — Наслідком відставання нашої психіки від прогресу стали нервові перевантаження, депресія, непояснимі страхи. Й тут з'явилися транквілізатори, що знімають отакі явища. Природно, що вони стали широко застосовуватися у всьому світі…

Я перебив Панафідіна:

— На які органи впливають транквілізатори?

Панафідін чиркнув запальничкою, закурив сигарету, дмухнув, одганяючи від себе сизу хмарку диму, відтак неквапно сказав:

— На лімбічну систему — є така поміж великими півкулями мозку і його стволом. Грубо кажучи, саме тут народжуються людські емоції. Отож після відкриття Бергера хіміки, психіатри та психологи почали шукати по всіх напрямах аналогічні ліки.

— Ви сказали: «хіміки почали шукати». Що, підбирати навпомацки? — запитав я.

— Ну, не зовсім так. Точніше, навіть зовсім не так. Звичайно, елемент сліпого пошуку присутній у будь-якому експерименті, але ми добираємо речовини одного класу й групи. І препарат ми шукаємо із заздалегідь запрограмованими властивостями.

— І ось це, — я кивнув на аркуш із формулою, — мусить реагувати по заданому механізмові.

— Так, ми твердо розраховуємо на це. Але, на жаль, речовина ця перебуває поки що лише в межах наших наукових планів і побажань. Інтерес хіміків і лікарів до неї такий, що ще не отриману сполуку вже охрестили — ми називаємо її метапроптизол. От тільки отримати його ще нікому не вдалося, принаймні за моїми відомостями, а ми стежимо за всією світовою літературою в цього питання.

Я запитав:

— А чому ви вважаєте, що такі ліки вробили б революцію?

— Хм! Постараюся пояснити популярно. Ви пам'ятаєте казку про царівну Несміяну?

— Ну?

— Царівна була печальна, пригнічена, нещасна. І ніколи не сміялася. Потім з'явився Іван-царевич, дав їй щось там, чарівну ягоду, чи що, не пам'ятаю. І Несміяна засміялась. Уловлюєте?

— Ні поки що…

— Міфи грунтуються на важливих істинах. Дівчинка Несміяна була психічно хвора. Іван царевич дав їй якийсь невідомий транквілізатор — і вона

1 ... 17 18 19 ... 116
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ліки від страху», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ліки від страху"